Válka v Kosovu nevypukne. Rusko by chtělo konflikt vyostřit, nemá ale jak, říká Zrno

Blokáda hraničního přechodu mezi Kosovem a Srbskem (1.8.2022)

360° (801)

Ačkoliv je konflikt mezi Kosovem a Srbskem opět vyhrocený, válka rozhodně nevypukne. V pořadu 360° to řekl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Důvod je podle něj prostý. Srbsko je totiž obklíčené zeměmi, které buď spadají do Severoatlantické aliance (NATO), nebo se její součástí chtějí stát. Proto mu nepomůže ani Rusko, které ho léta podporuje. Vladimir Putin totiž nemá mnoho možností, jak zasáhnout.

„Válkychtivé diváky musím zklamat. Ačkoliv na sociálních sítích vznikl dojem, že by na Kosovu měla vypuknout válka, rozhodně nevypukne,“ ujišťoval ve vysílání CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Podle něj není napětí, které mezi těmito zeměmi v současnosti panuje, nic neobvyklého.

„To, co teď vidíme, se dělo už loni, předloni i v minulých letech. Na severu Kosova jsou tři okresy, které jsou většinově osídleny srbskými obyvateli, kteří odmítají uznat autoritu kosovské vlády, a tudíž odmítají přijímat i takové věci, jako třeba kosovské doklady nebo SPZ. A vždycky, když se kosovská vláda pokusí o něco takového, dojde k takovému oblíbenému folkloru. A sice, že místní obyvatelé zablokují hraniční přechody do Srbska,“ vysvětlil na současném příkladu šéf zahraniční redakce.

Vyhrocená situace pak podle něj potrvá ještě několik dní či týdnů. Pak se ale obvykle vyřeší. „Nesmíme zapomínat, že v Kosovu jsou jednotky NATO a že Srbsko obkličují země NATO. Jediným spojencem Srbska je Rusko, které s ním ale nemá pozemní hranici. Potenciál pro pozemní válku tu proto není,“ pokračoval Zrno vysvětlením geografického aspektu.

Srbsko je vázané na Západ

Ačkoliv podle něj Rusové vždycky aktivně podporovali Srby, nikdy to nemysleli úplně vážně. „Jak kdysi řekl bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič: ‚Rusové se na vás stejně vždycky vykašlou.‘ Podpora ze strany Ruska je politická a propagandistická. Ale reálně Rusko nemá moc možností, jak Srbsku pomoci. Srbsko je obklíčené zeměmi EU a má na tyto země i velké obchodní a emoční vazby. Ačkoliv ho s Ruskem pojí historie i víra, prakticky a pragmaticky je vázané na západní Evropu,“ uvedl Zrno.

Podobně to vidí i jeho kolega a spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just. Podle něj nemá Rusko moc možností, jak do současného sporu zasáhnout. „V ruském senátu zaznělo, že v případě vyostření situace je Rusko připravené poskytnout jakoukoliv pomoc včetně dodávek zbraní. Jak už ale Matyáš uvedl, jde o typickou ruskou propagandu. Rusko by samozřejmě rádo konflikt na Balkáně vyostřilo, protože by tím znepříjemnilo situaci Evropě a vytvořilo by další tlak na NATO a USA, ale kromě propagandy a politiky nemá zásadní možnost, jak zasáhnout do současného sporu,“ doplnil Just.

Současné spory mezi Kosovem a Srbskem se točí kolem požadavku na výměnu dokladů. Cestujícím přijíždějícím ze Srbska do Kosova měly být vyměněny srbské doklady za nové identifikační průkazy vydané Prištinou s platností na tři měsíce, které by sloužily ke vstupu do země a odjezdu z ní. Kromě toho mělo od pondělí vstoupit v platnost nové nařízení týkající se registračních značek.

Mělo jít o reciproční opatření. Stejnou politiku už totiž uplatňuje na hranicích při cestách kosovských občanů do Srbska Bělehrad.

Tagy: