Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?
Vlastimil Válek chce do boje se sílící epidemií koronaviru povolat armádní hygieniky a armádní epidemiology. Chce také změnit to, jak doposud fungovaly hygieny na úrovni krajů. „Hygieny bych okamžitě začal řídit jinak. Je to o schopnosti a ochotě nařídit a poručit a pak za to nařízení nést odpovědnost,“ uvedl Válek v rozhovoru pro iDnes.cz.
Podle něho je třeba systém řídit velitelsky po vzoru řízení chytré karantény. „Ministerstvo to nedělá. Jen vydává plošná opatření, která ale vůbec nemá v plánu kontrolovat, ani neví, jak by je kontrolovalo. Nemáme na to lidi, protože hygieny nemohou,“ pokračoval Válek. Ministerstvo zdravotnictví si prý musí pozvat krajské hygieniky a epidemiology a jasně jim říct, co mají dělat. „Nařídit, že není možné, aby na tisíc kontrol nebyla udělena jediná pokuta,“ vyjmenoval designovaný šéf rezortu zdravotnictví jeden z možných kroků.
PCR testy ano, ale zdarma jen někomu
Válek rovněž odmítl, že je nutné omezit sociální kontakty. „Musíte omezit riziko přenosu infekce. To omezíte například tím, že všichni budou mít respirátory. To omezíte třeba tím, že když někdo někam půjde, může si ověřit, že mu nic není. To v současnosti ověříte v podstatě jen PCR testem,“ pokračoval Vlastimil Válek.
A právě PCR testy by podle něho měly být natolik dostupné, aby si každý, kdo chce někam jít a nechce nikoho nakazit, mohl test udělat „a výsledek měl ještě ten den“. Stát by měl podle Válka hradit PCR testy zdravotníkům nebo očkovaným. „Ale PCR testy u ostatních skupin si musí platit každý sám, protože k němu je varianta – očkování,“ řekl.
Místopředseda TOP 09 však odmítl, že by opětovným uznáváním PCR testů pro vstup do restaurací nebo kulturních zařízení ustupoval neočkovaným. Nařídit očkování ale není řešením. „To není můj nápad, to říkají sociologové, to říká řada výzkumů,“ dodal. Daleko lepší dopad má prý „pozitivní kampaň a pozitivní stimulace“.
Zavádějme lokální opatření
Vlastimil Válek chce být přísnější také ve vymáhání dodržování protiepidemických opatření. „Pokud zavedu opatření, že se někam může jen v rouškách, tak během týdne musím prostřednictvím kontrol zjistit, kde se to nedodržuje. A pak se na to zaměřím,“ upřesnil.
Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví odmítá plošná opatření. Podle něho by však daleko lepší bylo soustředit se na opatření cílená. „Jsou vždycky efektivnější než ta plošná, protože to, co funguje v jednom regionu, nemusí fungovat ve druhém. Cílená opatření ve spolupráci s hlavní hygieničkou by měly dělat krajské hygieny a tato opatření by měla vést ke snížení kontaktů a v horizontu čtrnácti dnů až tří týdnů také ke zlepšení situace, ale pomalu,“ je přesvědčen Válek.
Odmítl také, že by různost opatření v jednotlivých regionech vedla k masivním přesunům lidí mezi kraji za nákupy, sportovními nebo kulturními akcemi. Tedy že by lidé ve velkém cestovali z krajů s přísnějšími opatřeními do těch s mírnějšími. „Máme velká data z loňského roku, která tuto migraci porovnávala. A nejenom u nás, ale i v ostatních státech tato migrace sice dopady měla, ale byly velmi malé. Takže není to tak, že obyvatelé kraje se zvednou a všechny své obvyklé aktivity začnou dělat v jiném kraji nebo regionu. Proto říkám zavádějme lokální opatření,“ zdůraznil Válek.