Dárky podle lékařských expertů. Pirk radí veselou roušku, Ludvík měřič kyslíku v krvi

Co Čech, to politik! (1221)

Letošních Vánoc se bojí především epidemiologové. Občanům doporučují, aby se nesetkávali s rodinnými příslušníky během svátků a vyzývají je k odpovědnosti. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS biolog Jaroslav Flegr, ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík a kardiochirurg Jan Pirk vyhodnotili aktuální situaci jako vážnou. V odlehčené atmosféře pak divákům navrhli, jaký dárek by mohli dát svým blízkým pod stromeček.

Světem se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron. I proto je téměř jisté, že ochranu úst a nosu lidé využijí i příští rok. Kardiochirurg Jan Pirk by však dosavadní respirátory vyměnil za látkové ústenky.

„Já bych to odlehčil, když tu byla první vlna a nebyly respirátory a šili jsme roušky. Teď musíme nosit respirátory… Proč lidem nepovolíme, aby projevili kreativitu, aby si dávali veselou ústenku? Navrhoval bych, abychom zrušili respirátory, aby byla kreativita,“ konstatoval kardiochirurg Pirk v pořadu Co Čech, to politik!

S tím by však úplně nesouhlasil biolog Flegr. „K hezkým rouškám bych se připojil, ale pod nimi ať je respirátor. Jeho účinnost je nesrovnatelně větší. Dá se to udělat bezpečné i veselé,“ radil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vedle veselých roušek by podle ředitele motolské nemocnice Ludvíka byl vhodný dárek i speciální přístroj. „Doporučil bych, aby si lidé kupovali přístroj na měření saturace kyslíkem, aby to měli doma. Stojí asi dva tisíce, ale kdybych měl seniora, koupím mu to, je to výborná věc,“ vysvětlil Ludvík s tím, že by to mohl být skvělý dárek pod stromeček.

Ludvík: Omikronu se nikdo nevyhne

Přístroj se nazývá oxymetr a doporučuje ho i skupina pro epidemické situace (MeSES). Oxymetr, který měří okysličení krve, lze koupit dokonce už od zhruba 300 korun. „Pokud jsou vaše hodnoty saturace pod 93 procent, měli byste být vyšetřeni v nemocnici, i když nepociťujete dušnost. Při setrvalých hodnotách saturace pod 90 procent v klidu se jedná o závažný stav vyžadující hospitalizaci,“ radil MeSES.

V době Vánoc by Ludvík lidem povolil, aby se scházeli. „Psychická pohoda obrovsky pomáhá, lidé jsou pak odolnější a jestli je nakažlivost omikronu pravdivá, tak se mu nikdo nevyhne,“ sdělil dále. S tím však nesouhlasil biolog Flegr. „Doporučil bych si s příbuznými zavolat. Je to sice málo, ale to setkání by také mohlo být poslední v životě. Pak si to budou navždy vyčítat,“ hrozil.

Tagy: