reklama

Dárky podle lékařských expertů. Pirk radí veselou roušku, Ludvík měřič kyslíku v krvi

Letošních Vánoc se bojí především epidemiologové. Občanům doporučují, aby se nesetkávali s rodinnými příslušníky během svátků a vyzývají je k odpovědnosti. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS biolog Jaroslav Flegr, ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík a kardiochirurg Jan Pirk vyhodnotili aktuální situaci jako vážnou. V odlehčené atmosféře pak divákům navrhli, jaký dárek by mohli dát svým blízkým pod stromeček.

reklama

Světem se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron. I proto je téměř jisté, že ochranu úst a nosu lidé využijí i příští rok. Kardiochirurg Jan Pirk by však dosavadní respirátory vyměnil za látkové ústenky.

„Já bych to odlehčil, když tu byla první vlna a nebyly respirátory a šili jsme roušky. Teď musíme nosit respirátory… Proč lidem nepovolíme, aby projevili kreativitu, aby si dávali veselou ústenku? Navrhoval bych, abychom zrušili respirátory, aby byla kreativita,“ konstatoval kardiochirurg Pirk v pořadu Co Čech, to politik!

S tím by však úplně nesouhlasil biolog Flegr. „K hezkým rouškám bych se připojil, ale pod nimi ať je respirátor. Jeho účinnost je nesrovnatelně větší. Dá se to udělat bezpečné i veselé,“ radil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vedle veselých roušek by podle ředitele motolské nemocnice Ludvíka byl vhodný dárek i speciální přístroj. „Doporučil bych, aby si lidé kupovali přístroj na měření saturace kyslíkem, aby to měli doma. Stojí asi dva tisíce, ale kdybych měl seniora, koupím mu to, je to výborná věc,“ vysvětlil Ludvík s tím, že by to mohl být skvělý dárek pod stromeček.

Ludvík: Omikronu se nikdo nevyhne

Přístroj se nazývá oxymetr a doporučuje ho i skupina pro epidemické situace (MeSES). Oxymetr, který měří okysličení krve, lze koupit dokonce už od zhruba 300 korun. „Pokud jsou vaše hodnoty saturace pod 93 procent, měli byste být vyšetřeni v nemocnici, i když nepociťujete dušnost. Při setrvalých hodnotách saturace pod 90 procent v klidu se jedná o závažný stav vyžadující hospitalizaci,“ radil MeSES.

V době Vánoc by Ludvík lidem povolil, aby se scházeli. „Psychická pohoda obrovsky pomáhá, lidé jsou pak odolnější a jestli je nakažlivost omikronu pravdivá, tak se mu nikdo nevyhne,“ sdělil dále. S tím však nesouhlasil biolog Flegr. „Doporučil bych si s příbuznými zavolat. Je to sice málo, ale to setkání by také mohlo být poslední v životě. Pak si to budou navždy vyčítat,“ hrozil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

reklama

Domácí zpravodajství

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama