Vánoční dárky pro technologické geeky: Udělejte si chytřejší domácnost a uložte si kryptoměnu

Štědrý den buší na dveře a ti poctivější a připravenější jedinci už mají zabalené všechny dárky. Herní a technologická redakce CNN Prima NEWS ale myslí i na ty, kteří nechali nákupy na poslední chvíli. V tomto článku najdete tipy na technologické dárky, jež potěší nejen geeky a nadšence.

Pro svět elektroniky a technologií zpravidla bývá největším lákadlem k nákupu období kolem Black Friday a na něj navazující Cyber Monday. Během těchto akcí se obchodníci uchylují k velkým slevám a výprodejům.

ČTĚTE TAKÉ: Zachraňuje kultovní hry, které zná každý. V pořadu Enter ukážeme, jak se opravují „arkádovky“

Na tyto akce pak plynule navazují Vánoce, které jsou časem, kdy můžete rozdávat radost ostatním. Co tedy pořídit členům rodiny, kamarádům a kamarádkám nebo známým? Zde je několik tipů na technologické dárky.

Chytré termostatické hlavice

S podzimním a zimním počasím přicházejí nižší teploty a začíná se topit. Do toho po Novém roce přijde nárůst cen za distribuci energie. Proto je na čase hledat úsporu a způsoby, jak ušetřit. Jednou z možností jsou chytré termostatické hlavice. S jejich pomocí můžete domácnost vytápět na dálku nebo nastavit automatické programy s časovým plánem.

Jednotlivé hlavice se dají pořídit už od několika stovek korun, zavedení výrobci jako Aqara, Netatmo, TP-Link nebo Honeywell se pohybují kolem 1500 Kč a výš. S vyšší cenou ale přichází kvalitnější zpracování a především aplikace s integrací do Apple Home či Google Home.

Výrobci uvádějí, že používáním chytré termostatické hlavice se dá ušetřit až 30 procent na spotřebě energie nutné k vytápění. Montáž je jednoduchá a výrobci poskytují i redukce na ventil radiátoru.

Chytré hlavice se neobejdou bez připojení k internetu, tak už to u chytré domácnosti bývá. Jestli tento dárek skutečně přinese úsporu energií, jakou tvrdí výrobci, je těžké říct. Rozhodně s ním ale přijde větší komfort a pohodlí.

Uživatel si může pro každou místnost nastavit teplotu zvlášť, dále se v aplikaci dají nastavit časy a různé teploty, jak a kdy se má domov vytápět. V poslední řadě odpadnou pocity nejistoty, jestli jste při odjezdu vypnuli topení.

Trezor na kryptoměny

Bitcoin je opět v kurzu a tato kryptoměna láme dosavadní rekordy. V polovině listopadu překonala hodnotu dva miliony korun a stále roste. Tento stav ale rozhodně nebude trvat do nekonečna. Řada lidi využívá propad jako výprodejovou akci a investuje do Bitcoinu ve velkém.

Virtuální měna se dá nakoupit prostřednictvím kryptosměnáren nebo na kryptoburze. Platformy jako Binance, Bybit, Coinbase nebo Crypto.com nabízejí přehledné aplikace, ve kterých provedete nákup na pár kliků. Jenže v případě krachu burzy, jako se to stalo například u FTX, může nastat, že ke své investici ztratíte přístup.

Aby nezbyly jen oči pro pláč, tak je dobré si s kryptoburzy převést své bitcoiny či jinou virtuální měnu do své kryptopeněženky. Existují dva druhy: softwarová a hardwarová. První je levnější a v podobě mobilní aplikace. Druhá je fyzické zařízení připomínající USB disk. A ta může být ideálním vánočním dárkem.

Na trhu je několik výrobců, ale pro české uživatele a majitele kryptoměn je zajímavý tuzemský výrobek Trezor. Nabízí celkem tři modely: nejlevnější Model One se dá pořídit za zhruba 900 Kč, Safe 3 vyjde na zhruba dvojnásobek a nejdražší Safe 5 stojí kolem čtyř tisíc korun.

Alternativou českého Trezoru mohou být peněženky Ledger. Levnější modely Nano S Plus a Nano X se svým designem podobají klasickým USB diskům. Dražší varianty Flex a Stax už vypadají jako mobilní telefony či čtečky knih. Právě od těch si berou i technologii elektronického papírového displeje.

Trezor i Ledger podporují všechny známé kryptoměny a jednotlivé modely se liší v detailech jako je ovládání přes tlačítka nebo dotykový displej či v zálohování zařízení. Přes počítač se systémy Windows, macOS nebo Linux či přes aplikaci na systémech iOS a Android můžete kryptoměny přijímat či odesílat a dále s nimi obchodovat.

V každém případě víte, že jsou v bezpečí hardwarové peněženky a neleží na účtu ve směnárně nebo burze.

AI nástroje jsou dobrá investice

Průkopník generativní umělé inteligence OpenAI letos v listopadu oslavil dvouleté výročí. Právě před dvěma lety se rozjela AI mánie, která zdaleka nekončí. Naopak technologičtí giganti nebrzdí a zdokonalují své nástroje. Ideálním dárkem se tak stává předplatné některé ze služeb.

Oblíbení jsou chatboti. Jejich boom odstartovalo právě OpenAI se svým chatGPT. Uživatel napíše otázku nebo zadání a umělá inteligence se postará o zbytek. Bezplatné varianty nabízejí velmi slušné výsledky, ale výhodou placených chatbotů jsou prémiové funkce. Díky nim generativní umělá inteligence umí vytvářet ještě lepší a věrohodnější výsledky nebo získat hlubší znalosti v konkrétních oblastech.

Lídrem trhu je ChatGPT 4o, které získalo i Voice Mode. Umělá inteligence tak umí komunikovat na základě hlasových zadání. Svůj vlastní hlas pak zvládá upravit do různých nářečí a slangů. Vedle ChatGPT jsou na trhu ještě chatboti Perplexity a Claude.

Perplexity jde více do hloubky oproti svým konkurentům, zároveň umí zdrojovat. To se hodí například pro práci ve škole. Cena chatbotů se pohybuje kolem 20 dolarů měsíčně, což je zhruba 500 Kč.

Za zmínku ale stojí i služby na generování obrázků nebo videí. V placených verzích Midjourney nebo Dall-E je možné vytvářet více obrázků, dále mají větší kvalitu nebo se generují rychleji. Zásadní průlom může přijít v AI videích.

Runway ML byl dosud nejlepším AI nástrojem pro vytváření videí. Povedené výsledky nabízela i Synthesia nebo Luma Dream Machine. Momentálním králem se ale zdá být Sora od OpenAI, která je dostupná i předplatitelům ChatGPT Plus a ChatGPT Pro.

Sora na základě textového zadání vytvoří zcela realistické video, včetně složitých záběrů nebo několika různých postav. Maximální délka videa je 20 vteřin.

Z AI nástrojů se tak může stát velmi dobrá investice. Postupem času se budou zdokonalovat a čím dříve si je uživatelé osahají a osvojí jejich používání, tím lépe.

Chytré brýle se vrací do módy

Před více než 10 lety Google představil futuristické brýle Google Glass. Americká firma tehdy předběhla dobu. Brýle postavené na principu rozšířené reality se totiž staly nevšední vychytávkou, ale rovněž byly terčem kritiky i parodií.

Jenže o dekádu později se chytré brýle vrací do módy. Na trhu jsou Ray-Ban Meta, které vznikly ve spolupráci společnosti provozující sociální sítě Facebook či Instagram a známého výrobce slunečních brýlí.

Jejich předností jsou kamery zabudované v obroučkách a také systém zabudovaných mikrofonů a reproduktorů. Uživatelé mohou s brýlemi natáčet videa v HD kvalitě a okamžitě je nahrávat na sociální sítě.

Největším tahákem je hlasový asistent Meta AI poháněný umělou inteligencí. Po zvolání „hey Meta“ se můžete zeptat, na co se koukáte, a asistent po chvilce odpoví s popisem objektu či pamětihodnosti. Funkce zatím není dostupná v EU a Meta hrozí, že ji v zemích Unie nezpřístupní kvůli nařízení o umělé inteligenci.

Dalšími adepty jsou brýle od Lenovo, TCL nebo Xreal. Čínští výrobci se snaží svést na vlně a jejich Legion Glasses a NXTWEAR G Smart Glasses jsou doplňkem k herní konzoli, mobilu nebo televizi na sledování filmů a videí.

Jedná se o brýle pro virtuální realitu i rozšířenou realitu a uživatelé si díky nim mohou užít mnohem větší obraz než na displeji telefonu, případně se dají použít i jako další monitor při práci.

Koncept chytrých brýlí tak opět nabírá na síle a nynější pokus vypadá o něco nadějněji, než kdysi s Google Glass. Obrovskou výhodu budou mít výrobci jako Amazon či Meta, jejichž brýle se mohou opřít o fungující hlasové asistenty nebo o větší množství aplikací.

VIDEO: Umělá inteligence může být pomocí i hrozbou

Tagy: