Fakultní nemocnice Hradec Králové zachytila jako první v ČR variantu koronaviru B.1.640. Onemocněl jí muž z Královéhradeckého kraje, potvrdil mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Varianta B.1.640 byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poprvé hlášena loni v září z Konžské demokratické republiky a od listopadu je zvlášť sledována.
„Vzorek byl u muže odebraný 29. prosince pro podezření na variantu omikron. K sekvenaci jsou připraveny ještě vzorky dvou příbuzných. Způsob nákazy u muže nyní prověřují hygienici,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.
Varianta B.1.640 byla potvrzena v nemocniční laboratoři pomocí celogenomové sekvenace. Sekvenační data nemocnice podle Paličky poskytla Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Muž nakažený variantou B.1.640 není v Hradci hospitalizovaný.
Varianta B.1.640 může být nakažlivější než omikron a je ještě více modifikovaná – má celkem 46 nových mutací v tzv. spike proteinu.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) zároveň poskytl nové informace o obávané variantně omikron. Podíl této jihoafrické mutace mezi novými případy koronaviru tvořil ve středu podle hlášení laboratoří 35 procent. „V některých regionech může být i k 50 procentům,“ informoval SZÚ v tiskové zprávě.
Podle pondělní predikce ústavu má omikron přesáhnout 50 procent z celkového množství případů koronaviru zhruba 13. ledna. „Počet nových případů omikronu roste geometrickou řadou. To znamená, že v určitých lokalitách skutečně může přesahovat 50 procent všech pozitivních vzorků odebraných v posledních dnech,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
Testy odhalí jen část nakažených omikronem
O plošnou dominanci na území celé ČR tak podle ní zatím nejde, ale dá se očekávat, že převládne v následujících dnech. Zástupci Diana Biotechnologies očekávají, že nakažených může být kolem 25. ledna až 200 tisíc, testy jich ale zřejmě odhalí jen kolem 50 tisíc, protože bude dosažena maximální kapacita laboratoří pro PCR testování. Některé pražské laboratoře už podle nich mají podíl omikronu i 75 procent.
Odborníci ale zatím vychází z toho, že je varianta omikron sice nakažlivější než delta, ale méně patogenní. To by znamenalo menší podíl hospitalizovaných ze všech infikovaných. „Protilátková imunita proti variantě omikron ve srovnání s variantou delta dle dostupných studií klesá i u vakcinovaných. Nejsilnější je u těch, kteří infekci prodělali a zároveň jsou plně očkováni. Významná imunita je pak u jedinců s posilující třetí dávkou vakcíny,“ dodala Čechová.