
Exministryni Valachové hrozí až tři roky vězení. Soudkyně dala podnět k jejímu stíhání
Virus opičích neštovic mutuje daleko rychleji, než vědci předpokládali. Tvrdí to nově zveřejněná studie, podle které by tak mohl být mnohem infekčnější. Odborníci spojují nové mutace s letošním nezvykle rychlým šířením viru i v zemích mimo Afriku.
Virem opičích neštovic se v posledních měsících nakazilo přes tři tisíce lidí po celém světě, včetně České republiky. Podle vědců může být mnohem infekčnější, než se původně předpokládalo, a to kvůli desítkám nových mutací. Oproti případům zachyceným v letech 2018 a 2019 totiž vykazuje kolem 50 nových mutací. Vědci přitom u podobných virů nepředpokládají více než jednu či dvě mutace ročně, upozorňuje studie, která vyšla 24. června v časopise Nature Medicine.
Opičí neštovice jsou infekční onemocnění způsobené monkeypox virem (MPV), které se objevuje u některých druhů zvířat i u lidí. Zdroj: AP
Nákaza se projevuje podobně jako lidské neštovice, byť s mírnějšími příznaky. Zdroj: AP
Inkubační dobu experti odhadují na 6 až 21 dní, symptomy přetrvávají dva až čtyři týdny. Zdroj: Getty Images
Průběh opičích neštovic u pacienta v USA. Zdroj: Getty Images
Prvotní vyrážka se postupně mění v hnisavé boláky, které pak prasknou. Proces praskání puchýřků je podle expertů poměrně nebezpečný. Zdroj: Getty Images
Následky opičích neštovic u pacienta z Demokratické republiky Kongo. Zdroj: Getty Images
Také v USA zdravotníci odhalili člověka, který je nakažen opičími neštovicemi. Zdroj: Profimedia.cz
Lékaři v Demokratické republice Kongo provádí vyšetření na přítomnost opičích neštovic u jednoho z chlapců. Zdroj: Getty Images
Měření teploty kvůli opičím neštovicím v Indonésii Zdroj: Getty Images
Viry opičích neštovic pod mikroskopem. Nemocí se může nakazit i člověk. Zdroj: Getty Images
Mikroskopická ukázka znázorňuje kožní tkáň opice nakaženou opičími neštovicemi. Zdroj: Getty Images
Název je odvozen od skutečnosti, že virus byl poprvé prokázán u opic. Nejvíce vnímaví vůči viru jsou však afričtí hlodavci. Zdroj: Getty Images
Opičí neštovice se rozšířily už i do zemí západní Evropy či jihovýchodní Asie. Zdroj: Getty Images
Vědce překvapilo, že se opičí neštovice šíří mezi lidmi překvapivě rychle. Zdroj: Getty Images
Lidé virus dál přenášejí nejčastěji intenzivním kontaktem s další osobou, například při pohlavním styku. Zdroj: Getty Images
Opičí neštovice se objevily také v Indonésii. Zdroj: Getty Images
Na opičí neštovice by měly fungovat vakcíny. (Ilustrační foto) Zdroj: Getty Images
Na opičí neštovice by měly fungovat vakcíny. (Ilustrační foto) Zdroj: Getty Images
Po odebrání a prozkoumání DNA z 15 vzorků aktuálně se šířícího kmenu viru opičích neštovic vědci zjistili, že skutečná míra mutace byla šestkrát až dvanáctkrát vyšší, než očekávali. DNA virů podobných opičím neštovicím běžně příliš rychle nemutují. Při replikaci totiž dochází k opravám chyb, což ponechává jen velmi malý prostor pro případný vznik nových mutací, informuje web Live Science.
Proč virus opičích neštovic tak rychle mutuje, zatím vědci přesně určit nedokážou. Domnívají se ale, že to souvisí s jeho rychlým šířením po světě. Letos už se případy opičích neštovic objevily ve zhruba 40 zemích, kde virus není endemický. Občasný výskyt viru mimo Afriku se potvrdil i v minulých letech. Rozdíl byl ovšem v tom, že tehdy se jednalo o jednotky případů, které se podařilo rychle identifikovat a izolovat. Letos se objevila velká ohniska případů, a to takřka po celém světě. Podle odborníků to může znamenat předzvěst příchodu mnohem infekčnější varianty viru.
Jedním z možných vysvětlení podle vědců je, že se virus na nízké úrovni už několik let šíří po celé Evropě a během soubojů s lidským imunitním systémem postupně zmutoval. Další variantou pak může být, že se opičí neštovice šířily mezi zvířaty v neendemických zemích a letos došlo k náhlému přenosu na člověka. Ačkoliv se neštovice nazývají opičími, na člověka se podle webu Live Science nejčastěji přenášejí z hlodavců. Jako příklad se uvádí případ z roku 2003, kdy se v USA nemocí nakazilo 71 lidí poté, co infikované krysy dovezené z Afriky nakazily v Texasu místní populaci psounů prériových.
Svoji roli by mohlo sehrát i neočekávané šíření viru. Dosud se mělo za to, že se opičí neštovice přenášejí fyzickým dotekem při velmi těsném tělesném kontaktu nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Na základě nových zjištění ale vědci nevylučují, že by se virus mohl šířit i způsoby, které pro něj nebyly typické. A nové mutace označují za možnou příčinu.
Světová zdravotnická organizace (WHO) je sice šířením opičích neštovic znepokojena, nicméně podle ní zatím nepředstavují ohrožení zdraví světového významu. První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu začaly objevovat v polovině května. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zatím potvrdilo přes 3 300 případů této choroby ve více než 40 zemích. WHO eviduje přes 3 200 případů v padesátce zemí a jedno úmrtí.
Ve střední Africe, zejména v Kongu, Středoafrické republice a Kamerunu, WHO od začátku roku zaznamenala 1 500 případů nemoci a zhruba 70 úmrtí, uvedl podle AFP ve čtvrtek šéf WHO Adhanom Ghebreyesus Tedros.
WHO uvádí, že přes 80 procent případů opičích neštovic v nynější vlně epidemie připadá na Evropu, infekce se ale rozšířila také do Severní a Jižní Ameriky či Austrálie. Nemoc se objevila rovněž v Česku, a to v sedmi případech.
Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.
Soudkyně Pavla Hájková z Obvodního soudu pro Prahu 1, která posuzovala část dotační kauzy kolem bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, dala státnímu zástupci podnět k zahájení stíhání exministryně školství Kateřiny Valachové (dříve ČSSD), a to kvůli křivé svědecké výpovědi.
Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?
Počasí v České republice ovlivní tlakové výše a na východě území i tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry. Nejvyšší teploty se budou pohybovat okolo 29 stupňů Celsia, vyskytnou se ojedinělé přeháňky či bouřky. V platnosti je výstraha před nebezpečím požárů.
Sledujeme on-line
Petr Mlejnek nemá na postu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) co dělat. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekli exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Kritický byl také investigativní novinář Janek Kroupa.
Tři mrtví a nejméně 39 poškozených domů. Taková je bilance středečního výbuchu ve městě Evansville v americké Indianě. Pátrání po obětech dosud nebylo ukončeno. Příčina exploze zatím není známa.
Nový prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik má doma ve slezských Kravařích pověst bosse. „V Příbrami měli Jaroslava Starku, v Kravařích zase máme Aloise Hadamczika,“ s nadsázkou porovnává kravařský zastupitel Herbert Kahler. Podle svých slov vstoupil do komunální politiky také proto, aby přibrzdil penězovod tekoucí z radnice k rodinnému byznysu Hadamcziků. „Z pana Kahlera mluví jen závist, na rozdíl ode mě pro Kravaře nikdy nic neudělal,“ kontruje Hadamczik.
Ukrajinci podle všeho zničili na ruském vojenském letišti Novofedorivka víc než devět letounů, o kterých původně hovořili. Ozbrojené síly Ukrajiny to dokládají na satelitních snímcích z oblasti. Podle nich je na letišti ještě více zničených letadel. Rusové naopak tvrdí, že o žádné letouny nepřišli. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym, tvoří se dlouhé kolony aut. Ukrajinský prezident slibuje Rusům odplatu za ostřelování obce Marhaněc, při kterém zahynulo 13 lidí. Dánové přislíbili Ukrajincům pomoc svých vojenských instruktorů.
Policie ve čtvrtek ráno zasahovala v budově ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. Důvodem bylo hlášení anonyma, že se v areálu úřadu nachází bomba. Pyrotechnici poté, co objekt prohledali a žádnou výbušninu nenašli, budovu opět otevřeli.
Už dvanáct měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.
I když ho v počtu grandslamových titulů trumfli Novak Djokovič i Rafael Nadal, pro mnohé fanoušky stále bude Roger Federer tenista označovaný jako G.O.A.T. Ne koza, jak si lze čtyři písmena z angličtiny přeložit, nýbrž „greatest of all time“ – nejlepší všech dob. Díky nenapodobitelné eleganci na kurtu nebo pořádné porci gentlemanství. O druhé vlastnosti může vyprávět mladík Izyan Ahmad, který si říká Zizou.
Do opičího výběhu v tasmánské zoologické zahradě City Park v Launcestonu vtrhla minulý týden neznámá mladá žena. Ředitelství parku ji nyní hledá a varuje, že se mohla nakazit smrtícím virem.
Ukrajinci v posledních týdnech prohlašují, že chtějí Rusy vyhnat nejen z území před únorovou invazí, ale i z poloostrova Krym. Ten Rusko okupuje už od roku 2014. Obnovit kontrolu nad touto oblastí je však nereálné. Shodují se na tom exministr zahraničí Cyril Svoboda a bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý. Ti v pořadu 360° zároveň vysvětlili, proč.
Dalšími útoky na ruskou těžkou techniku se pochlubila 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády. Tentokrát si na východě země počíhala na dva obrněné vozy, jejichž posádky projížděly neobydlenou oblastí. V době, kdy dělostřelecká munice zasáhla jednoho z obrněnců, na něm zvenku seděla skupinka okupantů. Úder měl katastrofické následky pro několik ruských vojáků i samotné vozidlo.
Patnáctiletý autistický chlapec, který se na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) v jihočeských Borovanech pokusil ukrást reproduktor a byl nevybíravě zadržen neoznačenými policisty, se omluvil. Mladík byl na akci s matkou, která redakci CNN Prima NEWS detailně popsala, co se odehrálo. Chování strážců zákona už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Andrej Babiš míří do Ústeckého a Karlovarského kraje. Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi jeho příznivci a odpůrci budou postupovat jinak. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, včetně antikonfliktních týmů. Pořadatelé zase odpůrcům vyhradí část prostoru a jasně se od davu odliší jednotnými tričky.
Zejména pražská korupční kauza Dozimetr dostávala ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pod stále větší tlak. Nyní k tomu ale přibylo jmenování šéfa civilní rozvědky. Obě kauzy jsou přitom úzce propojené. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se má totiž dobře znát s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. A tak političtí oponenti opět žádají Rakušanův konec na ministerstvu. Informace o kontaktech Mlejnka s Redlem přinesly Seznam Zprávy.
Na pět let do vězení poslal soud v Brně Luďka T. z Hodonínska. Loni měl osahávat a nutit k sexuálním aktivitám svoji vlastní nezletilou dceru, které bylo v té době teprve 13 let. Vše si měl navíc natáčet a fotit. Zneužitá dívka od té doby údajně trpí psychickými problémy a musí navštěvovat lékaře. Rozsudek zatím není pravomocný.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Opatření je součástí unijního cíle snížit spotřebu plynu v členských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 °C, ve školních učebnách by se topilo jen na 19 °C.
Motorkář, který v úterý v podvečer nepřežil nehodu u Železného Brodu na Jablonecku, patřil několik let do party motocyklistů, kteří místním lidem dělají hlučnými výfuky svých upravených strojů ze života peklo. Zhruba pětikilometrový úsek s mnoha zatáčkami projíždějí sem a tam na plný plyn. Dvaatřicetiletý muž na nepřehlédnutelné zelené motorce sem jezdil velmi často, bydlel jen pár kilometrů odsud.