reklama

Varovný trend: Seniorů ohrožených chudobou je v Česku 2,5krát více než před deseti lety

V České republice je chudobou ohroženo 17 procent seniorů. Ještě v roce 2010 to bylo necelých sedm procent.
Zdroj: Pixabay

V České republice je přes 17 procent seniorů ohroženo chudobou. Česku v tomto ohledu patří třinácté nejhorší místo v rámci Evropské unie. Tuzemští penzisté jsou na tom například podstatně hůře než slovenští, ale překvapivě lépe než němečtí. Vyplývá to z aktuálně zveřejněných dat evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama

Zatímco průměrná míra ohrožení chudobou je u seniorů v evropské sedmadvacítce víceméně stabilní, v České republice se jejich situace za posledních deset let prudce zhoršila. Podle Eurostatu totiž tento podíl v roce 2010 činil necelých sedm procent. V roce 2019 (novější data zatím nejsou k dispozici) jich tak bylo 2,5krát více.

Riziko chudoby u českých seniorů za posledních deset let dramaticky stouplo.
Riziko chudoby u českých seniorů za posledních deset let dramaticky stouplo.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Vůbec nejmenší podíl seniorů ohrožených chudobou za poslední dekádu žil v Česku v roce 2013, pouhých 13 procent. „Velmi úzce to souvisí s tím, jak se vyvíjejí ceny a relace starobního důchodu a průměrné hrubé mzdy. Zatímco od roku 2009 se takzvaný náhradový poměr zvyšoval až na téměř 44 procent, od té doby setrvale klesá a v roce 2017 se dostal pod 40 procent,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Daň si vybírá inflace

Podle ní se do této skutečnosti rovněž promítá růst cenové hladiny, která ve sledovaném období vzrostla zhruba o dvacet procent. „Míra inflace u nás navíc v posledním roce byla třetí nejvyšší v Evropské unii. Spotřební koš seniorů je kromě toho mírně odlišný od typického spotřebitele, takže této věkové skupině ceny vzrostly ještě o něco více,“ dodala Hedija.

K tématu

Ohroženy chudobou jsou přitom, nejen v Česku ale v celé Evropské unii, více seniorky než senioři. Mužům hrozí zvýšené riziko příjmové chudoby přibližně ve 13 procentech případů, u žen je to o čtyři procentní body více. „Je to dáno tím, že mužský starobní důchod je průměrně vyšší než ženský. A to je zase ovlivněno genderovou mzdovou mezerou v průběhu produktivního života,“ dodala Veronika Hedija.

Měřeno tímto kritériem patří České republice pátá nejlepší příčka v celé Evropské unii. Ženy totiž pobírají důchod, který je asi o 13 procent nižší než u mužů. Unijní průměr je pak 29 procent v neprospěch žen seniorek. Největší genderovou mezeru v penzích vykazuje Lucembursko, a to 44 procent, nejmenší naopak Estonsko, rovná dvě procenta.

Na penzi na Slovensko

Ale zpět k ohrožení chudobou. Pokud byste se na základě tohoto kritéria rozhodovali, ve které členské zemi strávit podzim života, pak byste se měli přestěhovat právě do Lucemburska. V malém velkovévodství rozkládajícím se mezi Německem a Belgií je totiž ohroženo chudobou jen sedm procent seniorů ve věkové skupině nad 65 let.

Senioři ohrožení chudobou v zemích EU v roce 2019.
Senioři ohrožení chudobou v zemích EU v roce 2019.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Lucembursko tak z tohoto pohledu vykazuje nejlepší výsledek v rámci zemí Evropské unie. Na opačném konci žebříčku se nachází Lotyšsko, kde se s rizikem chudoby potýká bezmála 54 procent důchodců. Česká republika se se svými sedmnácti procenty nachází prakticky uprostřed unijního „pelotonu“. Jen dva procentní body nad průměrem Evropské unie.

Překvapivým zjištěním možná je, že čeští senioři si v tomto ohledu vedou lépe než jejich německé protějšky. V Německu je ohroženo chudobou bezmála osmnáct procent penzistů. Podobně jako v Irsku. Česko naopak výrazně zaostává za Slovenskem, kde je chudobou ohroženo jen 8,7 procenta seniorů, což je druhý nejlepší výsledek v rámci Evropské unie. Přitom ještě v roce 2013 na tom tuzemští důchodci byli lépe než ti slovenští.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Elektrifikace jako mutace koronaviru? Do roku 2026 se nakazí až 48 milionů aut
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama