reklama

Varovný trend: Seniorů ohrožených chudobou je v Česku 2,5krát více než před deseti lety

V České republice je přes 17 procent seniorů ohroženo chudobou. Česku v tomto ohledu patří třinácté nejhorší místo v rámci Evropské unie. Tuzemští penzisté jsou na tom například podstatně hůře než slovenští, ale překvapivě lépe než němečtí. Vyplývá to z aktuálně zveřejněných dat evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama

Zatímco průměrná míra ohrožení chudobou je u seniorů v evropské sedmadvacítce víceméně stabilní, v České republice se jejich situace za posledních deset let prudce zhoršila. Podle Eurostatu totiž tento podíl v roce 2010 činil necelých sedm procent. V roce 2019 (novější data zatím nejsou k dispozici) jich tak bylo 2,5krát více.

Vůbec nejmenší podíl seniorů ohrožených chudobou za poslední dekádu žil v Česku v roce 2013, pouhých 13 procent. „Velmi úzce to souvisí s tím, jak se vyvíjejí ceny a relace starobního důchodu a průměrné hrubé mzdy. Zatímco od roku 2009 se takzvaný náhradový poměr zvyšoval až na téměř 44 procent, od té doby setrvale klesá a v roce 2017 se dostal pod 40 procent,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Daň si vybírá inflace

Podle ní se do této skutečnosti rovněž promítá růst cenové hladiny, která ve sledovaném období vzrostla zhruba o dvacet procent. „Míra inflace u nás navíc v posledním roce byla třetí nejvyšší v Evropské unii. Spotřební koš seniorů je kromě toho mírně odlišný od typického spotřebitele, takže této věkové skupině ceny vzrostly ještě o něco více,“ dodala Hedija.

Ohroženy chudobou jsou přitom, nejen v Česku ale v celé Evropské unii, více seniorky než senioři. Mužům hrozí zvýšené riziko příjmové chudoby přibližně ve 13 procentech případů, u žen je to o čtyři procentní body více. „Je to dáno tím, že mužský starobní důchod je průměrně vyšší než ženský. A to je zase ovlivněno genderovou mzdovou mezerou v průběhu produktivního života,“ dodala Veronika Hedija.

Měřeno tímto kritériem patří České republice pátá nejlepší příčka v celé Evropské unii. Ženy totiž pobírají důchod, který je asi o 13 procent nižší než u mužů. Unijní průměr je pak 29 procent v neprospěch žen seniorek. Největší genderovou mezeru v penzích vykazuje Lucembursko, a to 44 procent, nejmenší naopak Estonsko, rovná dvě procenta.

Na penzi na Slovensko

Ale zpět k ohrožení chudobou. Pokud byste se na základě tohoto kritéria rozhodovali, ve které členské zemi strávit podzim života, pak byste se měli přestěhovat právě do Lucemburska. V malém velkovévodství rozkládajícím se mezi Německem a Belgií je totiž ohroženo chudobou jen sedm procent seniorů ve věkové skupině nad 65 let.

Lucembursko tak z tohoto pohledu vykazuje nejlepší výsledek v rámci zemí Evropské unie. Na opačném konci žebříčku se nachází Lotyšsko, kde se s rizikem chudoby potýká bezmála 54 procent důchodců. Česká republika se se svými sedmnácti procenty nachází prakticky uprostřed unijního „pelotonu“. Jen dva procentní body nad průměrem Evropské unie.

Překvapivým zjištěním možná je, že čeští senioři si v tomto ohledu vedou lépe než jejich německé protějšky. V Německu je ohroženo chudobou bezmála osmnáct procent penzistů. Podobně jako v Irsku. Česko naopak výrazně zaostává za Slovenskem, kde je chudobou ohroženo jen 8,7 procenta seniorů, což je druhý nejlepší výsledek v rámci Evropské unie. Přitom ještě v roce 2013 na tom tuzemští důchodci byli lépe než ti slovenští.

Tagy:
Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama