Vdova po Waldemaru Matuškovi: Koronavirus jsem asi prodělala, všechno je to ale přehnané

Pandemie koronaviru zhatila plány vdově po legendárním českém zpěvákovi Waldemaru Matuškovi. Po jeho smrti v roce 2009 zůstala na Floridě, kde společně žili po emigraci od roku 1986, do Čech se však pravidelně vrací. A to vždycky na konci května u příležitosti výročí manželova úmrtí. Letos ale návštěvu poprvé neuskuteční. Olga Matušková v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví mimo jiné o současné situaci v USA.

Byl to už její rituál. První kroky po návratu do Čech pokaždé vedly na vyšehradský hřbitov, kde má Waldemar Matuška místo posledního odpočinku, aby mu mohla zapálit svíčku, položit květiny a být mu na blízku. Letos se však tradiční cesty musela vzdát. „Tentokrát to nezvládnu. Děkuji ale mým přátelům, kamarádům, kteří za Waldou chodí a zajdou tam i teď,“ vzkazuje Olga Matušková z Floridy.

Když pandemie vypukla, co se vám honilo hlavou?

Můj první pocit byl, že už jsem to asi prodělala…

Mám tomu rozumět tak, že i vy jste se nakazila?

V únoru jsem byla pár dní v Los Angeles u mého přítele Jiřího. To bylo předtím, než se oznámilo, co se děje a smělo se ještě normálně pohybovat. Den před návratem na Floridu se mi trochu spustila rýma a točila se mi hlava. Na letišti jsem se pak strašně rozkašlala. Neměla jsem teplotu, bylo mi jen tak nepopsatelně divně. Dýchala jsem normálně. Trvalo to asi týden. Ať to bylo, co to bylo, nikdo to ode mě nechytil. Ale Jirka už se na Floridu nedostal. Už mu cestu lékař nedoporučil, už to všechno začalo... Napadlo mě, že se asi dlouho neuvidíme. A to se vyplnilo.

Když znovu zvolíme současného prezidenta Donalda Trumpa a v Americe nezvítězí levicová až komunistická klika, tak se zas všechno vrátí do normálu a svět bude lepší.

Jaká je momentálně situace na Floridě? Syn Waldemar a vaši přátelé jsou v pořádku?

Je tu, jak říkával Walda (manžel, pozn. red), pořád neděle a léto. Waldík je v New Yorku a denně mi textuje, ať nic neposlouchám, ničemu nevěřím, že se tam nic neděje. Jedna textovka končila: „Koronou si hodím… koronou si hodím…“ Jinak jsme všichni zdraví.

Takže patříte spíše k té skupině, která koronavirus nebere jako velkou hrozbu pro lidstvo?

Myslím, že celá epidemie byla, jak se ukazuje, trochu přehnaná, a tak když znovu zvolíme současného prezidenta Donalda Trumpa a v Americe nezvítězí levicová až komunistická klika, tak se zas všechno vrátí do normálu a svět bude lepší.

Jaká opatření proti pandemii jsou na Floridě zavedena?

Asi se to mění od města k městu. Opatření jsou ta, která nám už rodiče vtloukali do hlavy. Myjte si ruce, nešahejte si na obličej, nekašlejte do prostoru. Obchody se základními potřebami k životu jsou otevřené. To je jídlo, Home Depot, což je něco jako v Čechách OBI. To já navštěvuju víc než krámy s jídlem. A také Dollar Tree, tam je všechno za jeden dolar. A abych nezapomněla – obchody s alkoholem. Roušku nosit nemusíme. Máme být šest stop od druhých lidí. Scházet se můžeme až do deseti lidí. To není špatné.

Některé sdělovací prostředky v Evropě poukazují na neukázněnost amerických občanů, kteří si i přes varování neumějí odpustit odpolední opalování na pláži. Je tomu skutečně tak?

Na pláži nebyli jen Američané. Pláže původně zavřeli kvůli vysokoškolákům, kterým právě začaly jarní prázdniny. Dělali tam hrozný bordel. Nechtěli dodržovat žádná pravidla. Možná mysleli, že jim ta epidemie pomůže a staří lidé kvůli viru dřív vyklidí pole a planeta bude už jen zelená. Ale holt jim to nevyšlo a museli odjet. Po počáteční panice dospěli lékaři k názoru, že vir nemá rád slunce a UV záření, tak se opravili. Teď, když jdeme na uzavřenou pláž, tak nás nezatknou. To je báječné…

Počet nakažených v USA podle aktuálních údajů každým dnem stoupá, jak tento nápor zvládá zdravotní personál?

Počet nakažených přibývá také proto, že je mnohonásobně víc lidí testováno. Zdravotníci to zvládají perfektně. Američané jsou velice obětaví lidé.

Jak americké úřady kompenzují lidem, kteří kvůli pandemie nemohou pracovat, finanční ztráty?

Pokud vím, každý dospělý Američan dostává 1 200 dolarů a na děti asi 500. Částka se začne snižovat u lidí, kteří vydělávají 75 000 až 150 000 ročně, pak už zanikne. Ještě se pomáhá i podnikům. Jde to do šílených sum.

Hodně se nyní diskutuje o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Schvalujete jeho kroky v boji proti koronaviru?

Situaci zvládá na jedničku. Jako všechno, co udělal od začátku, co je v Bílém domě. Splnil všechno, co slíbil při volební kampani. Než vznikla tahle panika, dokázal úplný zázrak. Například nejnižší nezaměstnanost v historii u minorit, u afrických Američanů a u žen za posledních pětašedesát let! Díky zrušení nesmyslných regulací podniků byly vytvořeny téměř čtyři miliony pracovních příležitostí. Amerika měla nejlepší ekonomii v historii. A to přesto, že se ho levice za vydatné pomoci většiny médií snaží celé čtyři roky odstranit vyšetřováním lživých obvinění. Prezident Trump bohužel nikdy nedostal za svoje úspěchy kredit. Ale lidi se obalamutit nedají.

Když Karel zemřel, moc jsem myslela na jeho rodinu. Všechno jsem to s nimi prožívala, všechno se mi vracelo, jako by to bylo před deseti, teď už skoro jedenácti, lety kdy odešel Walda.

Počty obětí koronaviru v USA jsou ale nejvyšší na světě. Odborníci říkají, že pokud by Trump zasáhl dříve, tak jako se to stalo například v Česku, mohlo se tomu předejít. Vy s nimi nesouhlasíte?

Nevím, jak a kdy jste zasáhli proti viru v České republice. V USA podle nejnovějšího sčítání lidu žije myslím 390 milionů lidí. Česká republika má asi přes deset milionů lidí?

Přibližně ano.

Jen chci říct, že každý lidský život je drahocenný. Počítat jen zemřelé je krajně neobjektivní. Bere-li se počet obyvatel v úvahu, Spojené státy jsou na devátém místě za Belgií, Španělskem, Itálií, Velkou Británií, Francií, Švédskem, Holandskem a Irskem. Fakta: 15. ledna letošního roku se z Číny vrátil první Američan nakažený koronavirem. V tu dobu ani odborníci neodhadli, co se stane. 31. ledna prezident Trump zastavil letecký provoz z Číny do USA. Neměl téměř žádnou podporu pro svoje rozhodnutí. Okamžitě ho ale osočil bývalý Obamův viceprezident Joe Biden – současný kandidát na prezidenta za demokraty – který ho označil jako hysterika, xenofoba, který vyvolává paniku. Což nepřetržitě papouškovala téměř všechna média, která si ještě přidala, že je Trump rasista. I Světová zdravotnická organizace prohlásila, že země nemají omezit cestování a obchodování kvůli novému viru.

Ještě v únoru předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosi, která se proslavila rozsápáním Trumpova projevu v kongresu, navštívila Chinatown v San Francisku (jedna z nejstarších čínských čtvrtí v USA, pozn. red.), kde podpořila čínské obchody, turistiku a  objímala se s lidmi na ulici, jako by virus neexistoval.

Ale později i doktor Anthony Fauci, světově známý imunolog, přiznal, že Trump udělal správné rozhodnutí.

Zeptejte se Číny. Trump se pohádal s novinářkou a ukončil tiskovou konferenci

Americký prezident Donald Trump se urazil a odešel z tiskové konference. Rozčílila ho otázka čínské reportérky americké stanice CBS News Weiji Ťiangové. Ta se ho zeptala, proč neustále opakuje, že v testech na koronavirus jsou Američané před ostatními zeměmi, když stále více lidí v USA na nemoc umírá. Šéf Bílého domu odvětil, že novinářka by svou otázku měla raději položit Číně. Reportérka se proti tomu ohradila. Trump se následně otočil a z tiskové konference odešel.

Takže podle vás udělal maximum, co mohl, jinak by na tom USA v počtu nakažených byly ještě hůře?

Prezident Trump byl od počátku ve spojení s guvernéry států bez ohledu na stranickou příslušnost. V nejvíce potřebných státech – Kalifornii, New Yorku – zařizoval stavbu vojenských polních nemocnic se zařízením i s personálem. Dále  jednal o nezbytném zvýšení produkce s výrobci ventilátorů, bezpečnostních masek i ochranných oděvů pro lékaře a zdravotní pracovníky. Už před více než čtyřmi lety poukazoval na  nebezpečnou závislost USA na Číně. Mimochodem na CNN odvysílali rozhovor s guvernérem Kalifornie (Gavinem Newsomem, pozn. red.), demokratem, kterým s prezidentem Trumpem nemá ideově vůbec nic společného. Teď mi dovolte jeho citaci: „Lhal bych, kdybych řekl, že Trump nereagoval na naše potřeby... Musím to objektivně veřejně prohlásit. Kdykoliv jsem telefonoval prezidentovi, byl jsem s ním okamžitě spojen.“

A dále vyčísloval, co všechno bylo Kalifornii dopřáno díky prezidentově podpoře, včetně Comfort Hospital Ship, obrovské moderní plovoucí nemocnice s personálem. Tady vidíte, že prezident Trump reagoval okamžitě. Udělal pro lidi v této těžké chvíli víc než kterýkoliv jeho předchůdce ve stejné nebo podobné situaci. Nejvíc neuvěřitelné je pro mě to, že se celý svět zabývá tím, co udělal špatně, místo toho, aby odsoudil čínské komunisty za to, co zamlčeli, a dohnal je konečně k zodpovědnosti za smrt tolika lidí po celé planetě.

Když tenkrát Barack Obama prohlásil, že fundamentálně změní Spojené státy americké a svět, tak Walda jen tiše podotkl: „No nazdar.“

Čím si tedy vysvětlujete, že je v USA tolik mrtvých?

Prezident Trump začátkem dubna ohlásil fantastickou novinu. Ve Francii a Itálii vyzkoušeli na koronavirus lék Hydroxychloroquine ve spojení s antibiotikem. Je už více než sedmdesát let používaný v USA. Úspěch na vyléčení téměř stoprocentní. To byla bomba. Okamžitě to chtěl aplikovat i ve své zemi. Ale protože to vyslovil on, zvedla se obrovská vlna odborníků, kteří se postavili proti. Přestože lék už před mnoha lety odsouhlasila americká FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.), ale na malárii, nastal problém. Proto se musí znovu zkoumat. Tím se celý proces naprosto zbytečně zbrzdil. Místo toho, aby se okamžitě pomáhalo, tak prezidentovi odpůrci politikaří... Někteří doktoři však s tímto lékem i tak na vlastní nebezpečí s úspěchem zachraňují životy... „Mnohokrát už bychom nestihli dovést pacienta do nemocnice,“ říkávají. Viděla jsem v televizi několik šťastných lidí, kteří vypovídali o zázraku. I členka kongresu státu Michigan Karen Whitsett, demokratka, která přímo řekla, že jí prezident Trump zachránil život.

Zabýváte se prodejem a pronájmem nemovitostí. Jak pandemie ovlivnila realitní trh?

Lidé se na doporučení drží spíše doma. Máme možnost reality ukazovat virtuálně, ale zákazníci všechno raději vidí na vlastní oči. V naší oblasti ve střední Floridě na Mexickém zálivu jsem snížení cen nemovitostí nezaznamenala. Pokud prezident Trump zvítězí ve volbách, což jeho oblíbenost mezi obyčejnými lidmi potvrzuje, tak tahle pandemie bude jen noční můra, která uletěla, a obrovská prosperita se vrátí. V opačném případě... To nechci ani domyslet.

Jak nyní vypadá váš den?

Nijak moc se mi nezměnil. Věnuji se realitám a provádím rekonstrukci jednoho z domů, kde nájemníkům skončila smlouva. Mám ale méně zájemců na nákup domů a bytů.

Manžela jste znala lépe než kdokoliv jiný, co by podle vás současnému dění říkal?

Když tenkrát Barack Obama prohlásil, že fundamentálně změní Spojené státy americké a svět, tak Walda jen tiše podotkl: „No nazdar.“ Určitě by volil prezidenta Trumpa.

Letos v červenci byste oslavili čtyřiačtyřicáté výročí svatby. Pamatujete si na den, kdy jste si řekli Ano?

Vybaví se mi úplně všechno. Snad nikdy v Čechách asi nebylo takové horko jako tenkrát. Bylo asi čtyřicet stupňů. Brali jsme se přesně v den Waldových narozenin, takže jsme vždycky říkali, že mě dostal k narozeninám. (smích) A na výročí jsme tak nikdy nemohli zapomenout. Brali jsme se asi po osmi letech, co jsme spolu žili.

Měli jste velkou svatbu?

Asi šedesát lidí. Obřad jsme měli na Staroměstské radnici a pak jsme jeli slavit na Babu do Dejvic. Byl tam bazén, převlékli jsme se do plavek a všichni tam do něj naskákali. Neměli jsme žádný zasedací pořádek. Stoly byly plné jídla, točila se Plzeň. Bylo to všechno spontánní. Nezapomenutelná veselka.

Někdo se po smrti nejbližšího člověka zbaví jeho osobních věcí, aby bolestnou ztrátu neměl denně na očích. Učinila jste také takový krok?

Nic jsem nevyhodila a vyhazovat nebudu. Mám ho všude. V domě visí jeho fotografie, věci po něm... Mám dokonce i takový šuplík, kam schovávám všechny svíčky, které jsem za tu dobu za něj vypálila. Neexistuje den, abych ho neměla v hlavě.

V loňském roce zemřel Karel Gott, který spolu s vaším mužem patřil k nejpopulárnějším českým zpěvákům. Vybaví se vám na něj nějaká vzpomínka?

Naše první osobní setkaní bylo v šedesátých letech na jevišti slavné pražské Lucerny, kdy jsme Karlovi zpívaly sbory. Zlí jazykové tomu říkají křoví. S Waldou jako dvojice byli nepřekonatelní. Byli i kamarádi, ale tak zaměstnaní, že jsme se moc často nestýkali. Prostě nebyl čas. Tu chybu si člověk uvědomí většinou, když už je pozdě… Škoda…

Jak vás zasáhl jeho odchod?

Když Karel zemřel, moc jsem myslela na jeho rodinu. Všechno jsem to s nimi prožívala, všechno se mi vracelo, jako by to bylo před deseti, teď už skoro jedenácti, lety kdy odešel Walda. Po rozloučení jsme byli u Helenky (Vondráčkové, pozn. red.) a Karel si našel chvilku. Když jsem stála sama, vzal mě kolem ramen a ujistil mě, že kdybychom se synem Waldíkem někdy něco potřebovali, že je tu pro nás. V tom momentě to bylo pro mě moc důležité. I když jsme toho nikdy nemuseli využít, tak mu to nikdy nezapomenu.

OLGA MATUŠKOVÁ (71)

Česká zpěvačka a herečka, za svobodna Blechová. Po maturitě začala vystupovat s dívčí skupinou Krystalky. Poté vytvořila s kolegyní pěvecké duo Irena a Olga, které v roce 1968 začalo hostovat v divadle Rokoko, v němž působila řada začínajících hvězd. Vokálně doprovázely například Václava Neckáře, Helenu Vondráčkovou nebo Waldemara Matušku, se kterým pracovní vztah postupem času přerostl v lásku. Brali se v roce 1976 a následně se jim narodil syn Waldemar. Pětatřicet let společně hostovali ve slavné české country kapele KTO. Kromě zpívání se věnovala také herectví. Ve filmu se poprvé objevila v roce 1967 v komedii Miloše Formana Hoří, má panenko. Zahrála si také ve slavných veselohrách: Zítra to roztočíme, drahoušku...! Já to tedy beru, šéfe..! nebo Trhák, kde mimochodem ztvárnila dceru svému skutečnému manželovi, který představoval hajného Kalinu. V roce 1986 emigrovali do USA, kde byli velmi vstřícně přijati. Oblíbené se staly především koncerty pro české krajany. Vydali tam tři LP desky. Olga navíc začala podnikat v realitách. Po pádu komunismu se do ČR začali vracet v pravidelných intervalech, jejich domovem se však už natrvalo stala Florida.

Tagy: