V půdě u Hustopečí jsou stovky tun benzenu, řekl Hladík. Oblast má uzavřít speciální stěna

Ministr Hladík k situaci v Hustopečích

Po železniční nehodě u Hustopečí nad Bečvou uniklo do půdy asi 300 tun toxického benzenu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Aktuálně se podle něj pracuje na stavbě speciální stěny, která má jeho šíření v půdě zabránit. Uvažuje se také o nasazení armády.

„Odhady odborníků hovoří o tom, že do spodního podloží, tedy do půdy a spodních vod, uniklo z toho tisíce tun, které byly přepravovány, zhruba 300 tun benzenu,“ uvedl Hladík v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Nehoda u Hustopečí je světového formátu, připustil Hladík. Hrozí stav nebezpečí

Aktuálně se podle něj připravuje instalace takzvané larsenové stěny, která by měla zamezit dalšímu šíření toxické látky. „Je to štětovnicová zeď, která jde do hloubky sedmi metrů, protože v této úrovni začíná jíl, tedy nepropustné podloží,“ vysvětlil lidovecký ministr. Odborníci celou zasaženou oblast stěnou uzavřou a následně odtěží zasaženou zeminu a odčerpají kontaminovanou vodu.

Podle ministra životního prostředí resort aktuálně jedná i o zapojení vojáků. „Armáda ale nedisponuje technickými zařízeními pro sanaci a likvidaci, to je záležitostí specializovaných firem. Nicméně na některé úkony zvažujeme nasazení armády,“ sdělil Hladík s tím, že aktuálně to však není potřeba.

Ministr připomněl, že toxický benzen je velmi hořlavou a výbušnou látkou. S tím vědomím se také musí přistupovat k sanaci. „Když bagr hrábne o nějaký kamínek, může přeskočit jiskra a dojde k opětovnému vznícení benzenu,“ řekl Hladík. Z toho důvodu se prý začne sanovat postupně. Zároveň také ještě není rozhodnuto, kde se kontaminovaná zemina uloží. Jednou z variant je její spálení.

Situaci mohou zhoršit deště

Nebezpečí místním obyvatelům však podle ministra aktuálně nehrozí. „V tuto chvíli děláme každý den odběry podzemní vody, a to i v přilehlých studních. Zatím jsme benzen identifikovali v jediné, která navíc nesloužila pro pitné účely,“ popsal Hladík. Látka je sice přítomná v nedalekém jezeře, nicméně její koncentrace není příliš nebezpečná a odborníci podnikají kroky k jejímu zneškodnění. Riziko kontaminace řeky Bečvy podle něj aktuálně nehrozí, nicméně ani experti neví, jak se situací zamávají případné vydatné deště.

K masivní železniční nehodě, při které vykolejil vlak převážející asi tisíc tun toxického benzenu, došlo 28. února nedaleko Hustopečí nad Bečvou. Následně začaly některé vagony hořet. Ministr Hladík na konci března uvedl, že se jednalo o největší únik benzenu na světě. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) po ujištění, že sanaci uhradí stát, po několika dnech vyhlásil stav nebezpečí. Náklady se budou pohybovat v řádu stovek milionů korun.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zemřel herec Alois Švehlík. Daboval Nicholsona či Hopkinse, před smrtí měl jediné přání

Tagy:
armáda životní prostředí přírodní katastrofa Petr Hladík toxické látky železniční nehoda Hustopeče nad Bečvou benzen Sanace znečištění životního prostředí