reklama

Je to nekoncepční krok, říká ekonomka Nerudová k „rouškovnému“

Vládou navrhované „rouškovné“ neboli jednorázový příspěvek pro penzisty ve výši 6 000 korun je nekoncepční. Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová to řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Předseda odborů Josef Středula naopak tvrdí, že se jedná o výraz slušnosti směrem ke starší generaci.

reklama

Příspěvek pro starobní důchodce ve výši až 6 000 korun by měl seniorům pravděpodobně přijít už letos před Vánoci. Proto kritici z řad opozice hovoří o uplácení voličů. Diskutuje se také o tom, kde vláda ze schodkového rozpočtu na „rouškovné“ vezme. Státní kasu by totiž přišlo minimálně na 12 miliard korun, upozornila Nerudová.

K tématu

„Protože jsem ekonomka, na celou problematiku se musím dívat perspektivou ekonoma,“ řekla předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity. „Ukazuje se, že v rozpočtu jsou velké stupně volnosti a že jsou tam peníze, které nebyly alokovány, jinak si to nedokážu představit. Bohužel jsem nezaznamenala, že by rezonovala diskuse, kde na tyto výdaje vezmeme,“ dodala Nerudová.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je však návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové namístě. Starobní důchody jsou podle něj nízké a domnívá se, že jiné skupiny obyvatel dostaly od státu v koronavirové krizi vyšší podporu.

„Nevidím důvod, proč by se jim nemělo přidat. Přidává se spoustě skupinám, jen kolem důchodců je taková debata,“ reagoval Středula. „Pro některé skupiny je 500 korun denně málo a teď se spekuluje o tom, že by se důchodcům nemělo přidat 500 korun na měsíc,“ řekl v narážce na živnostníky. Zdroj dvanácti miliard korun je podle něj jasný, neboť zákonodárci schválili změnu rozpočtu.

Středula: Neptejme se důchodců, co s penězi udělají

Nerudová ale upozorňuje, že ačkoliv je Česká republika čtvrtou nejméně zadluženou zemí Evropy, dluh nemůže růst donekonečna. „Byla by ohrožena střednědobá a dlouhodobá stabilita veřejných financí. Musíme velmi vážně hovořit o strukturálních reformách penzijního a daňového systému,“ upozorňuje ekonomka. Podle ní by mělo dojít ke standardní valorizaci penzí s ohledem na inflaci i růst cen, které však zasáhly všechny obyvatele.

Moderátorka Pavlína Wolfová také upozornila, že jednorázový příspěvek nemusí zvýšit životní úroveň seniorů, kteří se mohou rozhodnout za peníze například nakoupit dárky či je věnovat vnoučatům. Podle Středuly to však jejich životní úroveň zlepší. „Ptali jsme se OSVČ, co s penězi udělaly? Stejně tak je fér se neptat důchodců. Měli bychom se ke starší generaci zachovat slušně,“ oponoval.

Podle předsedy odborů si senioři s průměrným důchodem 14 tisíc příspěvek zaslouží. „Chybí jen dvě skupiny, které nic nedostaly – důchodci a zaměstnanci,“ domnívá se. Nerudová však připomíná například matky samoživitelky. Podle ní by se mělo pomoci všem.

„Je to nekoncepční krok, domnívám se, že pomoct by se mělo všem. Je-li jako důvod uváděno, že určitá část obyvatel trpěla stresem, stresem jsme trpěli všichni,“ podotkla. Na místě je podle ekonomky Nerudové celková reforma penzijního systému, a to nejen kvůli stávajícím penzistům, ale i kvůli mladé a střední generaci, kterou důchod teprve čeká.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otazníků přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otazníků přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama