reklama

Je to nekoncepční krok, říká ekonomka Nerudová k „rouškovnému“

Vládou navrhované „rouškovné“ neboli jednorázový příspěvek pro penzisty ve výši 6 000 korun je nekoncepční. Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová to řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Předseda odborů Josef Středula naopak tvrdí, že se jedná o výraz slušnosti směrem ke starší generaci.

reklama

Příspěvek pro starobní důchodce ve výši až 6 000 korun by měl seniorům pravděpodobně přijít už letos před Vánoci. Proto kritici z řad opozice hovoří o uplácení voličů. Diskutuje se také o tom, kde vláda ze schodkového rozpočtu na „rouškovné“ vezme. Státní kasu by totiž přišlo minimálně na 12 miliard korun, upozornila Nerudová.

„Protože jsem ekonomka, na celou problematiku se musím dívat perspektivou ekonoma,“ řekla předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity. „Ukazuje se, že v rozpočtu jsou velké stupně volnosti a že jsou tam peníze, které nebyly alokovány, jinak si to nedokážu představit. Bohužel jsem nezaznamenala, že by rezonovala diskuse, kde na tyto výdaje vezmeme,“ dodala Nerudová.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je však návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové namístě. Starobní důchody jsou podle něj nízké a domnívá se, že jiné skupiny obyvatel dostaly od státu v koronavirové krizi vyšší podporu.

„Nevidím důvod, proč by se jim nemělo přidat. Přidává se spoustě skupinám, jen kolem důchodců je taková debata,“ reagoval Středula. „Pro některé skupiny je 500 korun denně málo a teď se spekuluje o tom, že by se důchodcům nemělo přidat 500 korun na měsíc,“ řekl v narážce na živnostníky. Zdroj dvanácti miliard korun je podle něj jasný, neboť zákonodárci schválili změnu rozpočtu.

Středula: Neptejme se důchodců, co s penězi udělají

Nerudová ale upozorňuje, že ačkoliv je Česká republika čtvrtou nejméně zadluženou zemí Evropy, dluh nemůže růst donekonečna. „Byla by ohrožena střednědobá a dlouhodobá stabilita veřejných financí. Musíme velmi vážně hovořit o strukturálních reformách penzijního a daňového systému,“ upozorňuje ekonomka. Podle ní by mělo dojít ke standardní valorizaci penzí s ohledem na inflaci i růst cen, které však zasáhly všechny obyvatele.

Moderátorka Pavlína Wolfová také upozornila, že jednorázový příspěvek nemusí zvýšit životní úroveň seniorů, kteří se mohou rozhodnout za peníze například nakoupit dárky či je věnovat vnoučatům. Podle Středuly to však jejich životní úroveň zlepší. „Ptali jsme se OSVČ, co s penězi udělaly? Stejně tak je fér se neptat důchodců. Měli bychom se ke starší generaci zachovat slušně,“ oponoval.

Podle předsedy odborů si senioři s průměrným důchodem 14 tisíc příspěvek zaslouží. „Chybí jen dvě skupiny, které nic nedostaly – důchodci a zaměstnanci,“ domnívá se. Nerudová však připomíná například matky samoživitelky. Podle ní by se mělo pomoci všem.

„Je to nekoncepční krok, domnívám se, že pomoct by se mělo všem. Je-li jako důvod uváděno, že určitá část obyvatel trpěla stresem, stresem jsme trpěli všichni,“ podotkla. Na místě je podle ekonomky Nerudové celková reforma penzijního systému, a to nejen kvůli stávajícím penzistům, ale i kvůli mladé a střední generaci, kterou důchod teprve čeká.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama