reklama

Je to nekoncepční krok, říká ekonomka Nerudová k „rouškovnému“

Vládou navrhované „rouškovné“ neboli jednorázový příspěvek pro penzisty ve výši 6 000 korun je nekoncepční. Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová to řekla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Předseda odborů Josef Středula naopak tvrdí, že se jedná o výraz slušnosti směrem ke starší generaci.

reklama

Příspěvek pro starobní důchodce ve výši až 6 000 korun by měl seniorům pravděpodobně přijít už letos před Vánoci. Proto kritici z řad opozice hovoří o uplácení voličů. Diskutuje se také o tom, kde vláda ze schodkového rozpočtu na „rouškovné“ vezme. Státní kasu by totiž přišlo minimálně na 12 miliard korun, upozornila Nerudová.

K tématu

„Protože jsem ekonomka, na celou problematiku se musím dívat perspektivou ekonoma,“ řekla předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity. „Ukazuje se, že v rozpočtu jsou velké stupně volnosti a že jsou tam peníze, které nebyly alokovány, jinak si to nedokážu představit. Bohužel jsem nezaznamenala, že by rezonovala diskuse, kde na tyto výdaje vezmeme,“ dodala Nerudová.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je však návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové namístě. Starobní důchody jsou podle něj nízké a domnívá se, že jiné skupiny obyvatel dostaly od státu v koronavirové krizi vyšší podporu.

„Nevidím důvod, proč by se jim nemělo přidat. Přidává se spoustě skupinám, jen kolem důchodců je taková debata,“ reagoval Středula. „Pro některé skupiny je 500 korun denně málo a teď se spekuluje o tom, že by se důchodcům nemělo přidat 500 korun na měsíc,“ řekl v narážce na živnostníky. Zdroj dvanácti miliard korun je podle něj jasný, neboť zákonodárci schválili změnu rozpočtu.

Středula: Neptejme se důchodců, co s penězi udělají

Nerudová ale upozorňuje, že ačkoliv je Česká republika čtvrtou nejméně zadluženou zemí Evropy, dluh nemůže růst donekonečna. „Byla by ohrožena střednědobá a dlouhodobá stabilita veřejných financí. Musíme velmi vážně hovořit o strukturálních reformách penzijního a daňového systému,“ upozorňuje ekonomka. Podle ní by mělo dojít ke standardní valorizaci penzí s ohledem na inflaci i růst cen, které však zasáhly všechny obyvatele.

Moderátorka Pavlína Wolfová také upozornila, že jednorázový příspěvek nemusí zvýšit životní úroveň seniorů, kteří se mohou rozhodnout za peníze například nakoupit dárky či je věnovat vnoučatům. Podle Středuly to však jejich životní úroveň zlepší. „Ptali jsme se OSVČ, co s penězi udělaly? Stejně tak je fér se neptat důchodců. Měli bychom se ke starší generaci zachovat slušně,“ oponoval.

Podle předsedy odborů si senioři s průměrným důchodem 14 tisíc příspěvek zaslouží. „Chybí jen dvě skupiny, které nic nedostaly – důchodci a zaměstnanci,“ domnívá se. Nerudová však připomíná například matky samoživitelky. Podle ní by se mělo pomoci všem.

„Je to nekoncepční krok, domnívám se, že pomoct by se mělo všem. Je-li jako důvod uváděno, že určitá část obyvatel trpěla stresem, stresem jsme trpěli všichni,“ podotkla. Na místě je podle ekonomky Nerudové celková reforma penzijního systému, a to nejen kvůli stávajícím penzistům, ale i kvůli mladé a střední generaci, kterou důchod teprve čeká.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama