Švédsko v současnosti provádí rekordní počet testů na koronavirus a zároveň se chlubí příznivými čísly v době, kdy mnoho ostatních zemí Evropy, včetně České republiky, znepokojují prudké nárůsty počtu případů koronavirové nákazy.
Švédsko má velmi malý podíl pozitivních testů na koronavirus, pouze 1,2 procenta, což je nejméně od počátku pandemie, oznámil dnes podle agentury Reuters švédský zdravotní úřad. Experti to přičítají disciplinovanosti tamního obyvatelstva, pokud jde o dodržování nezávazných opatření, i vysoké promořenosti.
Švédsko po celou dobu pandemie k problému přistupuje benevolentněji než drtivá většina ostatních zemí Evropy, což vyvolává polemiku nejen v tomto severském státě, ale i v zahraničí. Švédská vláda místo zákazů a karanténních opatření jen doporučovala dodržování distančních a hygienických pravidel.
ON-LINE: V Česku už proběhlo přes milion testů na koronavirus
Od čtvrtka je povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Na Twitteru to ve středu uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Aktuální dění podrobně sledujeme on-line v tomto článku.
Obyvatelé si vzali doporučení k srdci
„Účelem našeho přístupu je, že lidé mají sami chápat potřebu dodržovat existující doporučení a zásady,“ řekl na tiskové konferenci šéf švédského úřadu národního zdraví Johan Carlson.
Zatímco mnohé jiné země neustále mění pravidla a omezení, švédská doporučení mají podle Carlsona být srozumitelná a udržitelná po delší dobu. Dlouhodobou udržitelnost švédské strategie chválili i představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO). „Neexistují žádné další triky, dokud nebudou k dispozici medicínské prostředky, zejména vakcíny. Švédští obyvatelé si to vzali k srdci,“ řekl Carlson.
Počty zemřelých, hospitalizovaných a nově infikovaných jsou nyní ve Švédsku nízké a koronavirus se tu šíří nejpomaleji z celé Skandinávie. V uplynulém týdnu Švédsko provedlo přes 120 000 testů a přes 1 300 jich bylo pozitivních. V jarních týdnech to bylo i 19 procent.
„Naše strategie je konzistentní a udržitelná. Pravděpodobně tu máme ve srovnání s ostatními zeměmi nižší riziko šíření,“ řekl profesor epidemiologie na Karolinském institutu Jonas Ludvigsson. Dodal, že Švédsko má pravděpodobně vyšší míru imunity v populaci než většina ostatních zemí. „Myslím, že z toho teď velmi těžíme,“ poznamenal expert.
Švédský přístup však má stále své kritiky. Redakční úvodník listu Dagens Nyheter upozorňuje, že se zapomíná na vysoký počet zemřelých v zemi.