České výrobky začnou být nekonkurenceschopné, a to z jednoho prostého důvodu – máme násobně vyšší energie a výrobní náklady oproti okolním státům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS na to upozornila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Zmínila také případy, kdy obchodní řetězce vyhrožují potravinářům tím, že pokud nedodají své zboží levněji, dovezou ho ze zahraničí. S prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou se pak shodli na tom, že české potraviny jsou skutečně drahé.
„Už na podzim loňského roku jsme upozorňovali, že naše výrobky začnou být nekonkurenceschopné, a to z jednoho prostého důvodu – máme násobně vyšší energie a výrobní náklady oproti okolním státům, které nám konkurují ve výrobě potravin. Na jedné straně je to pochopitelné, protože teď vidíme obrovský tlak z vlády na snížení cen potravin. Řetězce se samozřejmě tomu budou snažit vyhovět, aby nebyly perzekvovány, a budou tlačit na potravináře, aby zboží dodali za co nejlevnější cenu,“ uvedla Večeřová s tím, že toto podle ní není dobrá cesta.
„V poslední době se bohužel setkáváme s velkým tlakem na snížení cen dodávaných potravin, který je třeba podpořen i výhrůžkou, že když se zboží nedodá levněji, tak si ho řetězce dovezou ze zahraničí,“ upozornila v pořadu 360° Večeřová. Konkrétní případy však zmiňovat odmítla.
ČTĚTE TAKÉ: Potraviny musí zlevnit. Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců, sdělil premiér
Tomáš Prouza odmítl tvrzení, že by šlo o nátlakovou politiku. Podle něj se jedná o normální obchod. Souhlasí však s tím, že některé české potraviny jsou dražší než v okolních státech. „Je to dáno tím, že často není český dodavatel schopen dodat zboží za stejnou cenu jako zahraniční konkurence. A my se musíme bavit o tom, proč to tak je,“ uvedl Prouza a odkázal na slova Večeřové o tom, že hlavní příčinou jsou příliš drahé energie v České republice.
„Máme tu soubor faktorů, které výrobky zdražují. Elektřina je zastropovaná na takových částkách, které jsou čtyřikrát vyšší než byly v roce 2019. Řada našich potravinářů neměla zafixované energie a nyní platí o 300 až 400 procent více. A nebyly to jen energie, ale také plyn či pohonné hmoty. Mzdové náklady, náklady na obaly a odpady. Ceny českých výrobků jsou opravdu velmi vysoké a my jsme už na podzim upozorňovali, že se stáváme nekonkurenceschopnými. Mrzí mě, že za celou tu dobu se s tím nic nedělá a jenom se hledá viník,“ řekla Večeřová.
Hosté pořadu 360° také pohovořili o zavedení cenového stropu na některé potraviny na Slovensku či okomentovali některá vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, jež uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu.