Smrt covidových křečků
Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.
Asijské země již během posledních dvou let daly několikrát najevo, že při řešení pandemie koronaviru půjdou cestou nulové tolerance. Například Čína se při odhalení menšího ohniska nebojí uzavřít několikamilionová města a otestovat celé obyvatelstvo, jiné státy zase vsází na tvrdé sankce nebo zavřené hranice. Přísný postup se nakonec nevyhnul ani hongkongským křečkům, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem.
Původně hygienici trasovali kontakty nakaženého zaměstnance zverimexu, stopa ale překvapivě vedla k drobným domácím mazlíčkům. Zkušební test na pozitivitu ve vybraných obchodech posléze odhalil 11 infikovaných křečků variantou delta i omikronem. Hongkongské úřady přes velký odpor chovatelů a ochránců zvířat nařídily utratit přes 2 000 hlodavců z různých zverimexů ve městě.
Podle ministra zemědělství Leunga Siu-fai jde o nepopulární, ale rozumný krok. Majitele domácích mazlíčků vyzval, aby dodržovali hygienické návyky včetně mytí rukou a svá zvířata nelíbali. Utracení křečků obhajoval tím, že hlodavce nelze dát kvůli vysokému počtu do izolace a průběžně sledovat jejich zdravotní stav.
Vedení metropole věří, že je obezřetnost na místě. Největší obavy panují z toho, že by hlodavci mohli výrazně napomoci šíření koronaviru v době, kdy se město potýká se strmým nárůstem počtu nakažených. I kdyby byla šance na přenos nemoci mezi domácími mazlíčky a lidmi mizivá, Hongkong nechce riskovat případy, kdy by virus v hlodavcích zmutoval do nové a nakažlivější varianty.
Hongkongská správkyně Carrie Lamová chápe, že se to chovatelům nelíbí, ale zdůraznila, že důležitější je bránit šíření viru. Obdobně se vyjádřila i ministryně zdravotnictví Sophie Chanová.
Úřady dále nařídily chovatelům, aby odevzdali křečky koupené po 22. prosinci a počítali s možností, že už zvířata nedostanou zpátky. Podle mluvčího ministerstva zemědělství tak zatím bylo do neděle odevzdáno 77 těchto hlodavců ze soukromých chovů a 71 z nich už bylo otestováno. Jeden křeček z této skupiny měl pozitivní test.
Křečky neodevzdáme, vzkazují někteří chovatelé
Tím tažení proti křečkům ale neskončilo. Město mimo jiné zastavilo jejich dovoz i prodej, některé obchody s domácími mazlíčky musely dočasně zavřít a kompletně vydezinfikovat vnitřní prostory. Ve vládních kruzích se navíc mělo diskutovat o další vlně testů mazlíčků, třebaže podle některých vědců a veterinářů neexistuje důkaz většího podílu zvířat na šíření koronaviru mezi lidmi.
Někteří chovatelé považují vládní kroky na iracionální. Argumentují především tím, že se nikomu na světě doposud nepodařilo skrze drakonická opatření a nulovou toleranci ke covidu šíření nákazy zcela zastavit. Někteří se nabídli, že zvířata adoptují, aby byla ušetřena, jiní se rozhodli s nařízením bojovat po svém a křečky po domluvě s dalšími chovateli skrývají před úřady.
Hamster Update from the @spcahk
— Hong Kong Animal Law and Protection Organisation (@HongKongALPO) January 22, 2022
HAMSTERS HOME BEFORE THE 22/12/21 DO NOT PRESENT A SIGNIFICANT RISK
DO NOT ABANDON YOUR PET HAMSTER(S).
IF IN DOUBT CONSULT YOUR VETERINARY SURGEON.
DO NOT ABANDON ANY PETS
CONSIDER GETTING VACCINATED
ALWAYS PRACTICE GOOD HYGIENE AROUND YOUR PETS pic.twitter.com/rPwY1N4Ct5
„Nechci, aby mi zabili křečka,“ sdělila podle deníku The Washington Post jedna z chovatelek. Ta koupila mazlíčka pro svou šestiletou dceru ve zverimexu Little Boss, kde se potvrdil koronavirus mezi zvířaty.
Samotná vláda nemá žádné nástroje, kterými by mohla lidi k odevzdání křečků donutit, a za neuposlechnutí doporučení ze strany ministerstva zemědělství taktéž nehrozí žádné sankce. Ve chvíli, kdy by se ale prokázalo, že se domácí mazlíčci opravdu podílejí na šíření koronaviru, by podle expertů mohly chovatele postihnout nemilé právní důsledky.
I křečci s omikronem mají mírný průběh nemoci
Majitelé křečků se brání odevzdání hlodavců různými způsoby. Na internetu se objevily například inzeráty, které nabízejí grafickou úpravu data na účtence. V různých skupinách na sociálních sítích si stovky lidí navzájem radí, jak nejlépe ukrýt svá milovaná zvířata, případně vznikají neoficiální „azyly“ – nejen pro křečky, ale také morčata, králíky či činčily. I u nich panuje podezření, že mohou mezi sebou šířit covid.
Hongkong se rozhodl utratit tisíce křečků poté, co se zvířata nakazila koronavirem. Zdroj: AP
Právě informace o mezidruhové nákaze je jedním z důvodů, proč se Hongkong rozhodl pro utracení křečků. Vládní zdroje se nejčastěji odkazují na jeden z možných původů omikronu – podle jedné ze studií varianta vznikla tím, že člověk nakazil covidem myš. U ní následně začal koronavirus dále mutovat, až nakonec vznikla nová varianta. Tou se pak opětovně nakazila lidská populace. Podle studie z vědeckého časopisu Nature jsou příznaky u obou živočichů obdobné, u hlodavců ještě mírnější v porovnání s variantou delta.
Ačkoliv ale není teorie o covidové infekci mezi zvířaty a člověkem doposud jednoznačně potvrzena ani vyvrácena, větší vrásky na čele dělá vědcům zmíněné mutování viru v těle hlodavců. Vznik odolnější a nakažlivější varianty by mohl podle nich znamenat návrat na startovní pozici, a to včetně lockdownů či vývoje nových vakcín.