Žraloci žijící u brazilského pobřeží byli pozitivně testováni na kokain, zjistila nová studie publikovaná v časopise Science of the Total Environment. Drogy ve vodách i v živočiších odhalily dříve i jiné studie, tentokrát šlo ale o nezvykle vysokou koncentraci. Jak se kokain do těl žraloků dostal, není jasné.
Podle studie nazvané Cocaine Shark, která vyšla v časopise Science of the Total Environment, vědci pitvali těla 13 žraloků Rhizoprionodon lalandii (české jméno nemají), které rybáři chytili do sítí u pláže v Riu de Janeiru. Všech 13 žraloků bylo pozitivně testováno na drogy, informuje web The Guardian.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kůň královské gardy v Londýně pokousal turistku. Video zachycuje, jak se složila k zemi
Kokain v říční, mořské a odpadní vodě, ale také v jiných mořských živočiších, například v krevetách, odhalily i předchozí studie. Koncentrace zjištěná u žraloků v Riu ale byla stokrát vyšší než koncentrace dříve zjištěná u jiných mořských živočichů, uvedli vědci. „V jiných studiích jsem již našel kokain v řekách vlévajících se do moře u Ria, ale bylo pro mě překvapením najít ho ve žralocích – a navíc v tak vysokém množství,“ podotkl koordinátor studie Enrico Mendes Saggioro z Institutu Oswalda Cruze.
Jak se kokain do těl žraloků dostal, zůstává záhadou. Existuje však několik možností. Jednou z nich je, že droga spadla do moře během překládky nebo ji do moře vylili pašeráci, kteří se snažili vyhnout úřadům. Dalším možným vysvětlením je, že se kokain dostal do moře a těl žraloků ve vypouštěných odpadních vodách. „Výsledky ukazují, že s kokainem se v Brazílii široce obchoduje,“ uvedl Saggioro.
Další obavu navíc vyvolává fakt, že zmíněný druh žraloka je běžnou součástí brazilského jídelníčku, což zvyšuje možnost, že by se zbytky kokainu mohly z paryb dostat do člověka. „Nevíme, jaký dopad to může mít na člověka, na což se budou muset zaměřit budoucí studie,“ uvedl výzkumník.
Jak informovala CNN, podle studie spotřeba kokainu v posledních desetiletích na celém světě masivně vzrostla. Dokument dodává, že přibližně 22 procent uživatelů žije v Jižní Americe, přičemž Brazílie je druhým největším spotřebitelským trhem v regionu.
V roce 2021 vědci zjistili, že pstruh potoční může být závislý na metamfetaminu, pokud se tato droga hromadí ve vodních tocích. Hlavní autor studie Pavel Horký, behaviorální ekolog z České zemědělské univerzity v Praze, vysvětlil, že ryby mohou reagovat na různé neurologicky aktivní drogy, jako jsou alkohol nebo kokain, a mohou si na nich vytvořit závislost podobně jako lidé. V roce 2019 vědci ve Velké Británii oznámili, že ve sladkovodních krevetách našli stopy drog, léků a pesticidů. Předloni vědci v Pugetově zálivu ve státě Washington zjistili, že škeble v této oblasti obsahují stopy oxykodonu, což je opioidní lék na předpis.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Srážek se zvířaty přibývá. Když nehodě nelze zabránit, nesnažte se vyhnout, radí policie