Vědci odhalili gen, který snižuje závažnost onemocnění COVID-19 zhruba o 20 procent. Tento objev zčásti vysvětluje, proč jsou příznaky nemoci u lidí tak individuální, a mohl by v budoucnu pomoci k vývoji nových léků proti covidu. Podle studií to vypadá, že zmíněný gen se častěji vyskytuje u Afričanů než například u bělochů.
Na výzkumu se podíleli výzkumníci ze švédské univerzity Institut Karolinska či z kanadské McGillovy univerzity. Lidské tělo si díky specifickému genu (rs10774671-G) vytváří protein s názvem OAS-1. Ten je vysoce účinný při rozkladu koronaviru, čímž zabraňuje těžkému průběhu nemoci.
Podle výzkumníků z Institutu Karolinska se tento gen vyskytuje zhruba u každého třetího člověka bělošského původu. U jedinců s africkými kořeny byl přítomen u osmi z deseti jedinců, zjistila studie publikovaná ve vědeckém časopisu Nature Genetics.
Analýza švédských a kanadských vědců zahrnovala celkem 2 787 hospitalizovaných pacientů s covidem afrického původu. Výzkumníci pak výsledek porovnali s daty předchozích rozsáhlejších měření u jedinců pocházejících z Evropy. Vědci na základě nových zjištění upozorňují na to, že genetika může být v boji s covidem naprosto zásadním aspektem.
Podle výzkumníků jejich objev v budoucnu pomůže k výrobě nových léků, které by měly být vysoce účinné proti propuknutí nemoci. „Že začínáme podrobně chápat genetické rizikové faktory, je klíčem k vývoji nových léků proti covidu,“ zmínil Brent Richards z McGillovy univerzity.