Nová vědecká studie odhaluje další aspekt nebezpečí, které představují všudypřítomné plasty. Její závěry dokazují, že mořské ptáky sužuje nová choroba – plastikóza.
Plasty nevratně poškozují zažívací ústrojí mořských ptáků. S takovým ortelem přišla studie mezinárodního týmu vědců. Podle nich jde o první zdokumentovaný případ fibrózy způsobené plasty u divokých zvířat. Ke studiu si výzkumníci zvolili buřňáky světlonohé, kteří žijí v Austrálii. Čím více plastu zvíře pozřelo, tím rozsáhlejší bylo poranění. Bez úhony nevyšla ani mláďata, která jsou plasty krmena rodiči nevědomky.
Jakmile pták pozře kus plastu, tkáně jeho zažívacího traktu se zanítí. Zánět tkáně zjizví a poškodí. Plastikóza může vést až k postupnému rozpadu žláz, což může následně vést k menší odolnosti vůči infekcím a parazitům, stejně jako nižší schopnosti absorbovat živiny. Postižení ptáci tak mají menší šanci na přežití.
Podle vědeckého týmu se plastikóza zřejmě týká i mnoha dalších druhů ptáků, jelikož lze předpokládat, že ke konzumaci plastů dochází i v jiných částech světa.