Filtr proti koronaviru
Vědci z Fakulty elektrotechnické pražského ČVUT vyvinuli superfiltr, který si poradí s koronavirem a zároveň se snadno dezinfikuje. Mohl by se používat například ve vzduchotechnice nebo v respirátorech a rouškách. Technologie by přitom pro výrobce neměla být finančně náročná.
Ve středu přibylo v Česku 244 nových případů koronaviru. To je podobné tempo jako na jaře
Denní přírůstek potvrzených případů onemocnění COVID-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvěma sty, ve středu přibylo dalších 244 nakažených. Od vypuknutí pandemie na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17 529 lidí.
„Filtr se skládá ze dvou základních vrstev. První tvoří elektricky vodivá textilie, na ní je pak další vrstva nanotextilie. Ta slouží k filtraci, vrstva pod ní k ohřevu,“ popsal superfiltr pro CNN Prima NEWS Lukáš Vojtěch, který je vedoucím projektu.
„V momentě, kdy na uhlíkovou vrstvu přivedeme elektrický proud, začne prohřívat celou strukturu filtru. Teplo nám pak umožní dezinfikovat nebo sterilizovat,“ doplnil. Hlavní výhodou filtru je, že lze použít vícekrát, ne jako ostatní filtry. „Nemusí se například náročně chemicky sterilizovat,“ tvrdí Vojtěch.
Struktura je také konkurenceschopná stávajícím filtrům. „Filtry jsou připravené do výroby, nyní hledáme průmyslového partnera. Chceme, aby se nápad dostal co nejrychleji do světa,“ dodal.