reklama

Češi vyvinuli superfiltr proti COVID-19. Chtějí ho distribuovat u nás i ve světě

Vědci z Fakulty elektrotechnické pražského ČVUT vyvinuli superfiltr, který si poradí s koronavirem a zároveň se snadno dezinfikuje. Mohl by se používat například ve vzduchotechnice nebo v respirátorech a rouškách. Technologie by přitom pro výrobce neměla být finančně náročná.

reklama

K tématu

„Filtr se skládá ze dvou základních vrstev. První tvoří elektricky vodivá textilie, na ní je pak další vrstva nanotextilie. Ta slouží k filtraci, vrstva pod ní k ohřevu,“ popsal superfiltr pro CNN Prima NEWS Lukáš Vojtěch, který je vedoucím projektu.

„V momentě, kdy na uhlíkovou vrstvu přivedeme elektrický proud, začne prohřívat celou strukturu filtru. Teplo nám pak umožní dezinfikovat nebo sterilizovat,“ doplnil. Hlavní výhodou filtru je, že lze použít vícekrát, ne jako ostatní filtry. „Nemusí se například náročně chemicky sterilizovat,“ tvrdí Vojtěch.

Struktura je také konkurenceschopná stávajícím filtrům. „Filtry jsou připravené do výroby, nyní hledáme průmyslového partnera. Chceme, aby se nápad dostal co nejrychleji do světa,“ dodal.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama