Vědci objevili novou mutaci covidu, která zalarmovala do stavu pohotovosti čtyři země – Dánsko, Velkou Británii, USA a Izrael. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje mutaci sledovat a hlásit nové případy. Podle ní se může vyskytovat i v dalších státech.
Nová varianta koronaviru nese oficiální název BA.2.86, na sociálních sítích se jí začalo přezdívat „pirola“. Toto jméno bylo vybráno podle asteroidu, který se pohybuje poblíž Jupiteru. Předchozí varianty byly totiž pojmenovány po písmenech z řecké abecedy a ve slově pirola se nachází hned dvě řecká písmena – pí a ró. Podle doktora Jesseho Blooma, který studuje evoluci virů v Centru Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny v Seattlu, má pirola více než 30 aminokyselinových změn v bílkovině ve srovnání se svým nejbližším předkem, subvariantou omikron.
ČTĚTE TAKÉ: Odškodnění za covidové očkování: Lidé žádají až 100 milionů korun. Dokazování bude složité
„To z něj dělá evoluční skok srovnatelný s tím, který původně dal vzniknout omikronu,“ uvedl Bloom na webových stránkách své laboratoře. O případu informoval web americké stanice CNN.
Kohoutková voda a riziko rakoviny? Nelze vyloučit, řekl expert a rýpl si do české technologie
U žádné chemicky ošetřené vody se nedá vyloučit přispění ke vzniku nádorových onemocnění. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl František Kožíšek, vedoucí Oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu. Zdůraznil však, že výskyt toxinů v kohoutkové vodě a s tím spojená rizika jsou jen minimální. Vodárenské společnosti by se podle něj měly modernizovat po vzoru některých západních zemí.
WHO označila pirolu za „sledovanou variantu“. Vybízí tím země ke sledování a hlášení nalezených sekvencí. Dalším stupněm mohou být „znepokojivé“ typy viru. Podle WHO však zatím žádná z těchto variant nevzbuzuje obavy.
Prozatím bylo nahlášeno jen šest sekvencí ve čtyřech zemích. Epidemiologové se však obávají, že by jich mohlo být mnohem více, protože celosvětové monitorování jednotlivých typů koronavirů ustalo.
„Je neobvyklé, aby se koronavirus tak výrazně změnil a vzniklo 30 aminokyselinových změn. Naposledy jsme tak velkou změnu zaznamenali, když se objevil omikron,“ uvedl Morten Rasmussen, vedoucí výzkumný pracovník Statens Serum Institut.
Podle ředitelky amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Mandy Cohenové by nová varianta neměla být důvodem k obavám. „Jsme lépe než kdy jindy připraveni na detekci a reakci na změny ve viru COVID-19,“ uvedla.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Lidé žádají odškodnění kvůli zdravotním komplikacím údajně způsobeným očkováním na covid