Britští vědci přišli s novou studií, která potvrzuje, že vakcína společnosti Pfizer/BioNTech účinkuje také proti novým mutacím koronaviru. Protilátky v těle se však vytváří až po podání druhé dávky.
Nová studie naznačuje, že vakcína bude očkované chránit i v následujících měsících před novými mutacemi koronaviru, uvádí web The Guardian. Po podání první dávky vakcíny Pfizer/BioNTech se u pacientů vytvoří paměťové T-lymfocyty, které rozeznají napadené buňky a navíc podporují produkci protilátek. Po druhé dávce podle vědců z univerzity v Oxfordu vzniká u lidí imunitní reakce i při nákaze britskou či jihoafrickou mutací koronaviru.
Profesor virologie na Oxfordské univerzitě William James a jeho kolegové odebrali vzorky krve od lidí, kteří se po onemocnění COVID-19 uzdravili, a zdravotníků, kteří dostali jednu nebo dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech. Vědci také získali izoláty variant viru, které byly poprvé identifikovány ve Velké Británii a Jižní Africe. Proti nim pak byly testovány protilátky a T-lymfocyty, aby se zjistilo, jak dobře fungují.
Druhá dávka je neméně důležitá
Z výsledku studie, která doposud nebyla přezkoumána jinými vědci, vyplynulo, že protilátky u lidí, kterým podali první dávku vakcíny, byly mírně účinné proti původnímu viru a méně proti britské variantě. Jihoafrickou mutaci pak nebyly schopny rozpoznat.
Po prvním vpichu ale nastala silná reakce T-lymfocytů, a to proti všem známým variantám. „První dávka pacienty nemusí nutně chránit před infekcí, ale je velmi pravděpodobné, že výrazně usnadní dobrou odezvu imunitního systému,“ řekl James. „Myslíme si, že to je důvod, proč druhá dávka vytváří tak dobrou silnou protilátkovou odpověď, protože T-lymfocyty jsou už připravené reagovat,“ doplnil.
Tento objev naznačuje, že vakcína firem Pfizer/BioNTech bude odolnější i vůči budoucím variantám mutací koronaviru. „Neslibuje, že lidé nebudu moci onemocnět novými mutacemi, avšak naznačuje, že máme na čem stavět a imunitní systém pacientů bude schopen po očkování na ně reagovat,“ vysvětlil virolog.
Protilátkové odpovědi pacientů pak posílila druhá dávka vakcíny. „Ve více než 90 procentech případů se u lidí po druhé dávce vakcíny vytvořily protilátky na takové úrovni, která virus neutralizuje. Očekáváme, že je ochrání před infekcí,“ řekl James. „Jsme si docela jistí, že budou chráněni jak před původním virem, tak i před britskou či jihoafrickou mutací koronaviru,“ upřesnil.
„Pokud lidé dostanou druhou dávku vakcíny, budeme do léta v mnohem lepší situaci než nyní,“ řekl James. Podobný názor má i Deborah Dunn-Waltersová, profesorka imunologie na univerzitě v Surrey. „Vypadá to jako dobrá zpráva a naznačuje, že je opravdu důležité, aby se lidé nechali naočkovat i druhou dávkou.“