Na UK si rozdělili milionové bonusy, i kvůli reakci na střelbu. Rektorka dostala víc než Fiala

Bonusy pro vedení Univerzity Karlovy se minulý rok vyšplhaly do milionů korun. Přišli si na ně například rektorka Milena Králíčková, kvestor Martin Maňásek nebo člen vedení, kterého univerzita nazývá krycím kódem E. Škola tvrdí, že si výše zmínění své bonusy zaslouží, odměny podle mluvčí odpovídaly jejich reakci na tragickou střelbu na Filozofické fakultě z prosince 2023, píše iDnes.cz.

Králíčková dostala v květnu minulého roku bonus ve výši 400 tisíc korun, v listopadu si pak díky odměnám přišla na 576 tisíc. Spolu s Maňáskem a tajemným E se výše bonusů těchto tří akademiků za celý minulý rok pohybovala v milionech, šestnáctičlenný poradní sbor si s rektorkou za rok 2024 na odměnách rozdělil celkem 11,5 milionu korun, informuje iDnes.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Spolu se probudilo a půl roku před koncem vlády hlásí, že našlo recept na krizi bydlení

O bonusy se již zajímá policie, mluvčí univerzity Lucie Přívětivá je však brání – podle ní jde o odměny za reakci na tragickou střelbu na Filozofické fakultě z prosince roku 2023. „Zcela odpovídaly bezprecedentní a mimořádné situaci, které UK čelila a kterou členové kolegia rektorky v roce 2024 řešili,“ sdělila mluvčí redakci iDnes.cz.

Podrobnosti o tom, za jaké konkrétní kroky či úkony byly bonusy vyplaceny, však nesdělila. Roční odměny na nejstarší české univerzitě předčily i nejlépe placené státní úředníky, z jejich řad si na nejvyšší bonusy za minulý rok přišli dva náměstci ministerstva obrany, oba dostali po 750 tisících. Resort vedený Janou Černochovou (ODS) hospodaří s ročním rozpočtem ve výši 159 miliard korun, rozpočet Univerzity Karlovy byl v loňském roce pouze 16 miliard.

Celkový plat rektorky byl za posledních 14 měsíců 4,1 milionu korun, kvestor si vydělal 3,96 milionu, tajemný E pak inkasoval 3,74 milionu. Jednoduchým výpočtem lze tak zjistit, že průměrný plat rektorky Králíčkové svou výší 293 tisíc korun překonal dokonce plat premiéra Petra Fialy. Větší měsíční příjmy než předseda vlády měl také kvestor Maňásek.

Odměny jsou standardní, tvrdí Bek

K tématu se vyjádřil ministr školství Mikuláš Bek (STAN), jehož resort na fungování UK a dalších českých univerzit výrazně přispívá. Podle něj jsou výše zmiňované bonusy standardní. „Je důležité, aby na to existovala pravidla, která umožňují přiměřenou míru transparentnosti. Není ale úkolem ministra vstupovat do odměňování na univerzitách. Z tohoto hlediska jsou samostatné. A je jen na Akademickém senátu, aby vykonával kontrolu,“ řekl ministr pro MF Dnes.

O rozdělování odměn na Univerzitě Karlově se začal zajímat také místopředseda tamního Akademického senátu Andrej Farkaš. „Vrcholoví manažeři zaslouží patřičné platové ohodnocení, má to však být spojeno s jejich kvalitní prací. Vzhledem k tomu, že na Akademickém senátu Univerzity Karlovy narážíme na problémy, ať už s chybami v předkládaných materiálech, nebo neideální komunikací rozhodnutí ze strany vedení, nemyslím si, že je výše odměn adekvátní,“ řekl.

Bonusy mohou bít do očí i ve srovnání s platy jiných pracovníků univerzity. „Je to velký kontrast oproti zranitelným neakademickým zaměstnancům, kde si škola napsala do předpisu, že těm v nejnižší mzdové třídě bude platit minimální mzdu, což vyplývá už ze zákona,“ uvedl člen Akademického senátu Jakub Čech

„To mi nepřipadá jako nějaká přiměřená ambice pro největší vysokou školu v Česku,“ dodal Čech. Právě nízké mzdy akademiků se v posledních letech staly tématem protestů, které se konaly po celé České republice.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kupují si veřejnoprávní média, obviňuje Stoniš vládu. Nešťastné načasování, říká Šaradín

Tagy:
škola vzdělávání Petr Fiala univerzita bonusy Univerzita Karlova Česko Mikuláš Bek Milena Králíčková Ministerstvo obrany České republiky Akademický senát Univerzity Karlovy