Vejce nad zlato
Po másle výrazně zdražila i další základní potravina – vejce. Meziročně jde podle webu Kupi.cz o nárůst ve výši téměř 50 procent. Drůbežářská unie tvrdí, že za vyšší cenu může nedostatek vajec v celé Evropě kvůli ptačí chřipce nebo přestavbě chovů z klecových na podestýlkové. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) z růstu cen viní zejména supermarkety.
Průměrná cena jednoho vejce velikosti M byla v listopadu 6,50 Kč. Ve slevové akci pak podle webu Kupi.cz klesla na čtyři koruny. Říjnové ceny byly výrazně nižší. Aktuálně obchody nabízejí plato třiceti vajec i za 200 korun. V akcích pak za 110. Na loňské předvánoční ceny – 65 korun za 30 kusů – se už vzpomíná jen s nostalgií.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Známý řetězec prodával pochybné těstoviny. Obsahovaly mnohem méně vajec, než uváděl obal
Ministrovi zemědělství se to ovšem nezdá a větří nekalost. „Myslím, že je to stejný příběh jako u másla, to jsme zažívali v říjnu, listopadu, na začátku prosince přicházejí vejce. Nejsou to chovatelé, kteří by stáli za tak prudkým nárůstem cen vajec,“ míní Výborný.
Jenže data Státního zemědělského intervenčního fondu, který spadá právě pod Ministerstvo zemědělství, ukazují něco jiného. Cena vajec od chovatelů od poloviny srpna strmě stoupá. Do konce listopadu o korunu a 32 haléřů. „Obchodníci nemají kde ty vejce nakoupit. To je podtrženo nákazovou situací, ohniska jsou v zemích, odkud se k nám nejvíce vozí,“ popsala předsedkyně představenstva České drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Čeští chovatelé si ale na aktuální výkupní ceny nestěžují. „Ta nákazová situace a situace s přestavbami jim pomohla, že se cena vlastně navýšila,“ sdělila Dlouhá.
Obchodníci kopírují zdražování po chovatelích
Ministr Výborný nepřímo obvinil z vaječné drahoty obchodníky. Ti ovšem podle dat jen kopírovali zdražování od chovatelů. „Pan ministr už si jednou naběhl, když obviňoval obchody, že zdražují máslo. Pak se zjistilo, že obchody čtyři roky máslo dotují a zapomněl se omluvit. Já se obávám, že se tady bude muset omlouvat taky,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Navíc někteří ekonomové tvrdí, že vejce u nás zdražují mnohem rychleji než v jiných zemích Evropské unie. „Takzvaná bio vejce stojí v Polsku zhruba stejně jako tady, běžná vejce jsou téměř o polovinu levnější než u nás,“ řekl ekonom Pavel Peterka. V Polsku si ovšem – na rozdíl od Česka – neschválili konec klecových chovů. Ten u nás začne platit od roku 2027. Podle aktuálních dat je přestavěných 51 procent chovů.
Podle agrárního analytika Petra Havla je současná cena vajec v zásadě na svém vrcholu. „Je to dáno také zvýšenou poptávkou spotřebitelů, protože vejce jsou důležitou ingrediencí při přípravě cukroví. Počítám, že po Novém roce dojde ke stagnaci, možná k poklesu. Z dlouhodobého hlediska lze ale očekávat postupné mírné navyšování cen všeho, tedy i vajec,“ popsal Havel pro CNN Prima NEWS.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přijetí eura? Politikům chybí odvaha, říká ministr Dvořák. Prozradil, jak téma štěpí vládu