Vedení tří velkých měst na severu Anglie, kde začnou ve středu platit ještě přísnější restrikce kvůli šíření koronaviru, vzkázala vládě, že nové zákazy mohou způsobit kolaps celého jednoho sektoru podnikání v oblasti pohostinství. Jinde zase podle BBC radní upozorňují na to, že vláda svým postupem vyvolává „nejistotu a chaos“. To mimoděk podle agentur potvrdil i premiér Boris Johnson, který v úterý nedokázal ve svém veřejném vystoupení nová pravidla omezující setkávání vysvětlit.
Radnice Liverpoolu, Leedsu a Manchesteru tvrdí, že vládní opatření neúměrně tvrdě dopadají na majitele restaurací a ubytovacích zařízení, uvedla stanice Sky News. „Je drsnou realitou, že tyto podniky čelí výhledově naprostému úpadku obchodů, a to nejen krátkodobě,“ napsali lídři měst v dopise adresovaném ministru zdravotnictví Mattu Hancockovi a ministru hospodářství Aloku Sharmovi. Majitelé budou muset podle samosprávy počítat s velkým výpadkem tržeb jak přes Vánoce, tak v první polovině příštího roku. To prý bude znamenat ztrátu pracovních míst a „zabedněné výlohy“ v centrech měst.
Nezavírejte lidi podruhé doma, apelují akademici na Borise Johnsona
Třicet dva britských akademiků a lékařů poslalo premiéru Borisi Johnsonovi otevřený dopis s tím, aby pečlivě zvážil zavedení druhé plošné karantény. Navrhují, aby se vláda zaměřila spíše na cílená opatření, která povedou k ochraně nejohroženějších skupin.
Kromě potenciálně ničivých dopadů pro podnikání je podle radnic přístup vlády rovněž matoucí a chaotický a nové pravidlo zakazující setkávání členů více domácností „nevymahatelné“. Například Nick Forbes, který vede radnici v Newcastlu, BBC řekl, že místní často nařízení nechápou, protože vláda nedokáže vysvětlit detaily nových pravidel a mezi lidmi se pak šíří polopravdy a nesmysly.
Boris Johnson: Přeřekl jsem se
Podrobnosti nových nařízení často neznají ani zástupci vlády. Náměstkyně ministerstva školství Gillian Keeganová v úterý tápala během rozhovoru na stanici BBC Radio 4, kde nedokázala vysvětlit, zda se pravidlo o zákazu setkávaní členů různých domácností vztahuje jen na vnitřní, nebo i na venkovní prostory. Chybně dnes nařízení veřejně popsal i premiér Johnson, který se později omluvil s tím, že se „přeřekl“.
„Oznámili to v parlamentu a nám předtím vůbec nic neřekli,“ popsal postup vlády starosta města Gateshead Martin Gannon. „Byl jsem zaplavený telefonáty a e-maily od lidí, kteří se mě ptali, jestli smějí to nebo ono, a já jsem přitom v tu dobu před sebou ani neměl přesné znění nového nařízení,“ dodal.
Nové restrikce pro zhruba dva miliony obyvatel na severovýchodě Anglie oznámil ministr Hancock v pondělí. Před dvěma týdny už v oblasti začalo platit omezení otevíracích hodin pro bary a restaurace, nová nařízení zpřísní pravidla pro setkávání lidí, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Členové různých domácností se nesmějí scházet ani v domácím prostředí, ani v jiných vnitřních prostorech, venku však ano, i když se to nedoporučuje. Na dodržování pravidel má dohlížet policie, která bude ukládat pokuty až do maximální výše 6 400 liber (190 tisíc korun).