Bill Gates ve Spojených státech ve velkém skupuje půdu. Čtvrtý nejbohatší člověk světa už vlastní podle informací webu The Land asi 108 853 hektarů. Společně se svojí ženou Melindou Gatesovou zakoupil hospodářské pozemky v devatenácti státech napříč Amerikou. Gatesovi se o zemědělství dlouhodobě zajímají. Prostřednictvím své Nadace Billa a Melindy Gatesových už léta podporují miliardami korun v subsaharské Africe a Indii udržitelné zemědělství i malé zemědělce.
Od východního až k západnímu pobřeží. Gatesovi v současnosti ve Spojených státech vlastní 97 934 hektarů zemědělské půdy, 10 421 hektarů půdy s víceúčelovým využitím a 500 hektarů půdy určené k rekreačním aktivitám. Nejvíce půdy se jim podařilo získat v tradičně konzervativních státech jako je Louisiana (27 952 hektarů), Arkansas (19 395 hektarů) a Nebraska (8 332 hektarů). Vedle toho manželé zakoupili i hospodářské pozemky ve Washingtonu, na Floridě, v Kalifornii, Illinois, Coloradu nebo v Michiganu.
Největším boháčem na světě je nově Musk. Trůn světových miliardářů ukradl Bezosovi
Ještě na začátku loňského roku byl nejbohatším mužem planety zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos před Billem Gatesem. Bezos vévodil světovým boháčům dokonce ještě na počátku roku nového. Jenže koronavirová pandemie pořadí světových miliardářů pořádně zpřeházela a svět může oslavovat nového krále dolarových miliardářů. Není jím nikdo menší než Elon Musk, jak vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.
Část pozemků je v přímém vlastnictví Gatesových a část manželé vlastní prostřednictvím investičního holdingu Cascade Investments. Ten sice řídí Bill Gates, ale klíčovou osobností ve společnosti je Michael Larson, který je od roku 1994 Gatesovým investičním stratégem. Larson podle listu The Wall Street Journal Gatesovy investice v průběhu let diverzifikoval.
Peníze vložil do takových společností jako je John Deere, Ecolab, řetězec hotelů Four Seasons, nebo zprivatizované Kanadské národní železnice, kde je nyní Bill Gates největším akcionářem. Kromě toho ale také Larson nakupoval zemědělské pozemky, v roce 2014 vlastnil Gates prostřednictvím holdingu Cascade Investments přes 40 tisíc hektaru půdy. V posledních pěti letech se mu potom podařilo vlastnictví půdy více než zdvojnásobit. Mluvčí společnosti Cascade Investments nechtěl investice holdingu nijak komentovat a pro web The Land pouze uvedl, že společnost „velmi podporuje udržitelné zemědělství.“
Do půdy investují i další miliardáři
Přestože jsou Gatesovi největšími vlastníky zemědělské půdy v USA, nejsou největšími majiteli půdy jako takové. Tím je podle webu The Land bývalý americký telekomunikační magnát John Malone, kterému v USA patří závratných 809 371 hektarů půdy. Pozemky ale hojně nakupují i ostatní miliardáři. Mezi nimi je například šéf Amazonu Jeff Bezos nebo zakladatel CNN Ted Turner, který je současně třetím největším vlastníkem půdy v USA.