Ceny jatečních prasat se na českém trhu v září meziročně propadly téměř o pětinu. Pokles nastal i v porovnání se srpnem, a to o necelá tři procenta. Dá se tak předpokládat, že vepřové maso by mohlo začít zlevňovat i na pultech tuzemských obchodů. Na vině je nadbytek vepřového na trhu v důsledku epidemie afrického moru prasat v sousedním Německu.
Právě prudké zlevňování jatečních prasat v průběhu měsíce září může z velké míry za to, že ceny zemědělské produkce se meziročně snížily o 3,5 procenta. Ještě v srpnu deflace v tomto odvětví dosahovala jen necelých dvou procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který v pátek zveřejnil vývoj cen zemědělských, průmyslových a stavebních výrobců.
„Důvodem poklesu cen prasat jsou obavy Číny z opětovného zavlečení afrického moru prasat do země, v důsledku čehož omezuje dovoz vepřového z jiných částí světa,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Epidemie afrického moru prasat propukla před více než dvěma lety právě v Číně. Postupně se rozšířila do dalších asijských zemí, ale i do Evropy. V nejlidnatější zemi světa proto docházelo k rozsáhlému vybíjení chovů prasat, což se Čína snažila kompenzovat dovozem ze zahraničí.
Vepřové ještě zlevní
Poptávka po vepřovém z Evropy tehdy výrazně rostla a tím pádem i jeho ceny. „Nyní nastává obrat o 180 stupňů, což zvýrazňuje meziroční propad cen vepřového v České republice,“ dodal Kovanda. Čína totiž zakázala mimo jiné dovoz prasat z Německa, kde se první případy afrického moru objevily u divokých prasat před více než měsícem, jak uvedla německá média. Vedle Číny embargo na dovoz vepřového z Německa zavedlo také Japonsko, Singapur nebo Jižní Korea, píše portál Deutsche Welle.
„Na evropském trhu vzniká přebytek vepřového, který tlačí – a ještě bude tlačit – ceny dolů. A to i v České republice, která je s německým trhem poměrně silně provázána,“ předpovídá Kovanda. Tlak na pokles cen může vystupňovat i současná druhá vlna pandemie koronaviru. Jak už jsme před časem uvedli, domácnosti v obavách o budoucí vývoj ekonomické situace omezují své nákupy, což se dříve či později projeví v poklesu celkové poptávky po zboží a službách.