reklama

Verdikt o třetí dávce vakcíny se blíží. Čeká zřejmě jen některé, míní expertka

Řada států řeší možné „podpoření“ imunity třetí dávkou očkování. Nejpravděpodobnější je, že se to bude týkat jen rizikových skupin, jako jsou např. senioři. O detailech by se na úrovni EU i v ČR mělo rozhodnout v nejbližších dnech. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS o tom informovala náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková. Ta také vysvětlila, proč stále není uzavřena debata o uznávání protilátek.

reklama

Jako bezinfekčnost se zatím uznává prodělání koronaviru v posledních 180 dnech a plné očkování, od kterého uplynulo 14 dnů. Někteří lidé ale mají vysoké hodnoty protilátek v těle i déle než nyní stanovených 6 měsíců.

Proto se mluví i o možnosti uznávat potvrzení o dostatečné imunitě bez časového ohraničení. „Protilátka je jedním z rysů imunitní odpovědi. Ve vztahu ke koronaviru je ale míra imunity těžko měřitelná a nedá se přesně určit, jak dlouho bude trvat,“ vysvětlila úskalí Vašáková. Podle ní není možné v otázce ochrany lidí stavět test na protilátky na stejnou úroveň např. s očkováním.

Podle imunoložky to nedělají ani žádné jiné země v Evropě a Spojených státech. „Rakousko, které protilátky zohledňuje, je samo vnímá jako problematické a nezařazuje je do digitálních certifikátů. Test nemá platnost za hranicemi a používá se jen lokálně a omezeně,“ popsala Vašáková a doplnila, že v Rakousku se také preferuje vakcinace.

Možnost uznávání protilátek jako bezinfekčnost se podle náměstkyně opakovaně na ministerstvu zdravotnictví projednávala. Česká společnost alergologie a klinické imunologie by se údajně klonila k uznávání protilátek jako bezinfekčnosti po dobu 6 měsíců, zdůrazňuje ale, že jakákoliv hladina protilátek není kontraindikací k očkování, které by mělo být primární ochranou.

Podle imunoložky je ideální imunitní odpověď kombinace prodělání koronaviru spolu s vakcinací. „Kdybychom propagovali samotné protilátky, a říkali, že chrání stejně jako očkování a nepodporovali, aby se lidé nechali očkovat, tak bychom bránili ideální imunitní odpovědi,“ vysvětlila Vašáková.

O podobě třetí dávky vakcíny se bude jednat

Řada států také řeší možné „podpoření“ imunity třetí dávkou očkování. Nejvíce pravděpodobná je tato varianta pro rizikové skupiny, jako jsou např. senioři. O její podobě by se mělo jednat v následujících dnech, kdy by své doporučení měla vydat Evropská lékařská agentura (EMA).

Rozhodnutí čeká v nejbližší době i české ministerstvo zdravotnictví. „Pokud o tom rozhodneme v tomto týdnu, tak to bude pro vybrané lidi. Dobrovolně a po dohodě s lékařem,“ informovala Vašáková s tím, že výrobci vakcín zatím s další dávkou nepočítají. Plošné rozhodnutí by tak mohlo přijít až koncem srpna a vše by záleželo na souhlasu pacienta a dohodě s lékařem.

V Česku lékaři zatím aplikovali přes 11 milionů dávek vakcíny, ukončené očkování má necelých 5,4 milionu Čechů nad 12 let.

Ani první dávku ještě nedostalo asi půl milionu lidí starších 60 let, což je podle imunoložky velký problém společně s tím, že se nechtějí očkovat ani všichni ošetřovatelé. „Zásadní pro ochranu seniorů je, aby byli očkovaní i jejich pečovatelé. Jako největší problém vnímám, že někteří očkovaní nejsou,“ popsala Vašáková a dodala, že vakcinaci zatím nepodstoupilo asi 30 % pečovatelů.

Tagy:
zdravotnictví očkování K věci bezinfekčnost koronavirus pandemie koronaviru protilátky třetí dávka Martina Koziar Vašáková

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Středula: Uklízečka schodek rozpočtu nezpůsobila. Zaměstnanci si zvýšení platů zaslouží

Zaměstnanci si zaslouží přidat navzdory vysokému schodku státního rozpočtu či problémům vzniklým pandemií koronaviru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něho nízkopříjmoví zaměstnanci za schodek rozpočtu nemůžou, a tudíž by za něj neměli být trestáni. Za viníky schodku označil politiky.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama