Slovenský soud verdikt nad obžalovanými z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vynese až 3. září, nikoliv tuto středu, jak bylo původně plánováno. Informovala o tom v úterý mluvčí soudu sídlícího v Pezinku Katarína Kudjáková, podle které se soudní senát bude ještě radit o připravovaném rozsudku.
Obhájce žádá osvobození Kočnera v případu vraždy novináře Kuciaka
Obhájce slovenského podnikatele Mariana Kočnera v pátek vyzval soud, aby jeho klienta zprostil obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Proces v Pezinku pokračuje závěrečnými řečmi trojice obžalovaných a jejich advokátů.
Pro obžalované, mezi kterými jsou objednavatel a zprostředkovatelka Kuciakovy vraždy, jakož i vrahův pomocník, žádá obžaloba shodně 25 let vězení. Všichni tři – Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó – vinu popírají a obhájci navrhují jejich osvobození.
Vražda Kuciaka a Kušnírové předloni v únoru otřásla slovenskou veřejností i politickou scénou. Po největších protivládních demonstracích od listopadu 1989 byl nucen rezignovat dlouholetý premiér Robert Fico.
Kočner si podle prokuratury Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Kočnerův obhájce Marek Para před soudem tento motiv zpochybnil a označil ho za příliš všeobecný. „O mém klientovi píší novináři od devadesátých let,“ prohlásil Para a dodal, že za vraždou mohla být i jiná Kuciakova publikační činnost.
Také obhájkyně Alena Zsuzsová, která prý za finanční odměnu objednávku vraždy převzala, navrhla, aby soud její klientku zprostil obžaloby v plném rozsahu. Podobně jako předtím Kočnerův advokát poukazovala i ona na údajné nesrovnalosti v důkazech, které předložila obžaloba.
Kromě Kočnera a Zsuzsové čelí obžalobě ještě údajný pomocník již odsouzeného vraha novináře Tomáš Szabó. Prokurátor Vladimír Turan navrhl pro trojici trest 25 let vězení. Doživotí nežádal s ohledem na to, že podle znaleckého posudku je u obžalovaných dlouhodobým pobytem za mřížemi možná jistá míra nápravy.