Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost se může majitelům chytrých telefonů používání veřejné Wi-Fi vymstít. Kvůli nedostatečné ochraně dat se mohou stát snadnou kořistí pro hackery. Existují však způsoby, jak se podobným útokům bránit. Jak snížit riziko úniku citlivých dat na veřejných sítích?
Odborníci upozorňují, že veřejná Wi-Fi představuje pro hackery mnohdy dokonalou příležitost k útokům na nicnetušící uživatele smartphonů. Všem přístupná síť totiž občas postrádá odpovídající bezpečnostní opatření a šifrování potřebné k ochraně dat. Existují i případy, ve kterých si veřejnou Wi-Fi zřídili sami kyberzločinci, aby přilákali potenciální oběti.
Podle webu The Sun využívají hackeři k napadení chytrých telefonů řadu metod. Mohou se pokusit například o útok zvaný „man-in-the-middle“. Jedná se o situaci, kdy třetí strana (tedy záškodník) zachytí komunikaci mezi dvěma účastníky a získá z ní osobní data.
Hackeři kradou informace i pomocí praktiky „packet sniffing“, při které získávají informace, k nimž má přístup samotná síť Wi-Fi. Pokud navštívené webové stránky nemají bezpečnostní certifikát, mohou se technicky zdatnější útočníci dostat i k heslu k e-mailu, bankovním údajům, osobním fotografiím či adresám bydliště.
Používejte ověřené stránky a aplikace
Evropské standardy veřejných Wi-Fi sítí jsou naštěstí na vysoké úrovni, tudíž nejsou hackerské útoky přes veřejné sítě tak časté jako třeba v jiných koutech světa. I tak je ale namístě dodržovat bezpečnostní zásady, které riziko úniku dat výrazně snižují.
Pravidlem číslo jedna je navštěvovat pouze zabezpečené a ověřené webové stránky. Zda je připojení na web zabezpečené, či nikoliv, pozná člověk podle ikonky zámku, která se zpravidla nachází vedle kolonky pro webovou adresu. Moderní prohlížeče na počítačích i mobilech navíc umí uživatele upozornit, že se chystají navštívit nezabezpečenou stránku.
Stejně tak je důrazně doporučováno používat na veřejných sítích oficiální mobilní aplikace. Ty jsou mnohdy o něco lépe zabezpečené než klasické weby. Pokud se tedy chcete přihlásit do svého internetového bankovnictví, je lepší si zapnout aplikaci, než se přihlašovat přes oficiální stránky.
V neposlední řadě pro bezpečné brouzdání internetovým prostorem poslouží také virtuální privátní sítě (VPN). Ty umožňují odesílání, přijímání i sdílení dat přes zašifrovanou síť, kterou třetí strany jen tak nepřečtou. Některé VPN služby, které většinou stojí pár stovek korun měsíčně, dovolí také uživatelům skrýt místo připojení či „předstírat“ připojení z jiné země.
Tímto způsobem řada uživatelů obchází „regionální zámky“, aby si například na Netflixu pustila seriály, které by v ČR nebyly za normálních okolností dostupné.
Ať už na výše zmíněné rady dáte, či nikoliv, je dobré mít na paměti i ta nejzákladnější pravidla pro bezpečné používání internetu a mobilu. Patří mezi ně především silná uživatelská hesla (která ideálně obsahují číslo i malá a velká písmena), pravidelné aktualizace systému a aplikací či zapnuté dvoufázové ověřování.