Venku už běžně chodíme v rouškách, naučili jsme se častěji si dezinfikovat ruce, udržujeme rozestupy. Na jednu velmi účinnou zbraň proti covidu jsme ale podle britských lékařů zapomněli – od nákazy nám může zásadně pomoci i časté větrání.
Říká se tomu pravidlo 3R: ruce, roušky, rozestupy. Lidé po celém světě si v boji proti koronaviru osvojili několik jednoduchých pravidel. Lékař Eilir Hughes ze severního Walesu si ale v rozhovoru s BBC povzdechl, že na neméně účinné opatření se v průběhu času poněkud pozapomnělo.
„Dodržovat jen tři R nestačí. Měli bychom ho doplnit i čtvrtým: raději ještě větrat,“ prohlásil chirurg, který si ve Velké Británii pro své názory vysloužil přezdívku Doktor Čerstvý vzduch. „Výměnou vzduchu v zadýchané místnosti můžete zásadně snížit hrozbu nákazy. Proto jsem před Vánoci opakoval: Nejlepším dárkem pro vaše blízké je čerstvý vzduch. A termoprádlo.“
Jeho kampaň zatím sbírá pouze dílčí úspěchy. Třeba na velšském ostrově Anglesey už však dosáhl toho, že na veřejných místech zdobí velké informační billboardy nejen zmínka o třech klasických R, ale i o tom Hughesově.
Není ostatně ani zdaleka jediným odborníkem, který nadšeně propaguje prospěšnost průvanu. Třeba profesor Shaun Fitzgerald z univerzity v Cambridge se poslední dobou naučil z prostor, které se nedají vyvětrat, demonstrativně odcházet.
„Zavřená okna se pokaždé nejdřív pokouším otevřít. Kolikrát páčím i ta, na něž už dlouho nikdo nesáhnul nebo která se slepila s rámem kvůli zaschlé barvě,“ popisuje. „Pokud se mi to nepovede, prostě v místě nezůstanu. Podle posledních výzkumů totiž právě přísun čerstvého vzduchu může riziko nákazy snížit až o osmdesát procent. Je tedy smutné, že se na větrání zapomíná.“
Právě v zimních měsících je podle Fitzgeralda podobná praxe důležitější než kdy jindy, jelikož lidé tráví doma hodně času. Okna ovšem nechávají zavřená; ať už kvůli venkovní slotě, nebo aby neplýtvali teplem.
„Trasování v Koreji přitom prokázalo, že se v jedné restauraci nakazili lidé, kteří od infikovaného jedince seděli šest metrů. Mohou za to aerosoly, protože vzduchem dokáží cestovat i takhle daleko. Držet se na dva metry od druhých vám tedy nic negarantuje, na rozdíl od dobré ventilace. Pokud by v té korejské restauraci otevřeli okna, k nákaze by nedošlo,“ vysvětluje Fitzgerald.
Stejně jako Hughes apeluje na zdravý rozum. Určitě nežádá, aby lidé měli v prosinci a lednu okna otevřená celý den. Pouze zdůrazňuje, že občasné krátké vyvětrání vůbec není špatný nápad.
„Prostě si k tomu jen místo trička s krátkými rukávy oblékněte i svetr,“ dodává s úsměvem.
A pokud se vám do otevírání oken přece jen tolik nechce, odborníci zmiňují ještě jeden možný způsob. Linsey Marrová z univerzity v Yale proti covidu nedávno doporučovala zvlhčovač vzduchu.
"V zimním období je dobré ho nastavit tak, aby udržoval vlhkost mezi 40 až 60 procenty," řekla pro web Business Insider. "Virus za těchto podmínek nepřežije tak dobře, navíc i váš imunitní systém bude při vyšší vlhkosti vzduchu fungovat lépe."