Většina občanů USA nesouhlasí se snahou administrativy Donalda Trumpa o rozšíření deportačního programu. Vyplývá to z nového průzkumu stanice CNN. Podle rostoucí většiny respondentů zašel prezident Trump při prosazování deportací příliš daleko.
Celkem 55 procent dotázaných podle aktuálního průzkumu veřejného mínění pro zpravodajskou televizi CNN uvedlo, že deportace v USA nelegálně žijících přistěhovalců překračují přiměřenou míru. Tedy o celých deset procent více, než kolik se jich v tomto duchu vyjádřilo při stejném šetření v únoru.
ČTĚTE TAKÉ: Co stihne Putin za 50 dní? Horší než dosud už to být nemůže, myslí si Ukrajinci
Nesouhlas mezi demokratickými voliči i nezávislými s demokratickým smýšlením se za tu dobu změnil z poměrně širokého spektra na téměř jednomyslný pohled: až 90 procent dospělých, kteří se identifikují jako demokraté, nyní říká, že Trumpova deportační politika zašla příliš daleko.
Mezi republikány sdílí tento názor pouze 15 procent.

Lidé se 17. července 2025 sešli na dolním Manhattanu v New Yorku v rámci celonárodního dne akcí proti masovým deportacím pod Trumpovou vládou. Zdroj: Aashish Kiphayet / Zuma Press / Profimedia
Kritika budování táborů
Více než polovina (57 procent) respondentů je rovněž proti plánům na vybudování nových detenčních zařízení s kapacitou až sto tisíc osob bez platných dokladů.
Dalších 53 procent dotázaných se staví proti navýšení rozpočtu imigračního a celního úřadu o miliardy dolarů — dvěma prioritám Bílého domu, které se promítly do nedávno podepsaného rozsáhlého návrhu zákona o imigrační politice.
Celkem méně než polovina respondentů (46 procent) uvádí, že Trumpova imigrační politika přispěla ke zvýšení bezpečnosti v zemi. Pouze 42 procent se domnívá, že federální vláda při deportacích jedná v souladu se zákonem. Obojí zůstává v podstatě beze změny oproti dubnu.

Žena sedící s cedulí s nápisem Žádný člověk není nelegální během protestu v rámci celonárodního dne akcí proti vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa Good Trouble Lives On na Floridě. Zdroj: CHANDAN KHANNA / AFP / AFP / Profimedia
Prezidentovo hodnocení v oblasti imigrace – jak celkově, tak konkrétně v otázce deportací – se pohybuje kolem 40 procent.
Minimum zadržených s trestnou minulostí
V průzkumu CNN se 59 procent Američanů vyslovilo proti zatýkání a zadržování přistěhovalců bez dokladů, kteří ve Spojených státech pobývají již několik let a nemají záznam v trestním rejstříku.
Z analýzy vládních údajů, kterou provedla CNN v červnu, přitom vyplynulo, že drtivá většina imigrantů, kteří byli od loňského října do května zadrženi ICE, nebyla odsouzena za závažné trestné činy.

Týdenní demonstrace Bearing Witness před budovou imigračního a celního úřadu (ICE) v New England. Zdroj: Chuck Nacke / Alamy / Profimedia
Radikální zakročení proti nelegální imigraci se stalo hlavním tématem Donalda Trumpa již v průběhu jeho prvního mandátu. Od nástupu jeho druhé administrativy došlo k výraznému růstu počtu zadržených přistěhovalců ve Spojených státech a jejich násilné deportování ze země.
Podle dat stanice NBC došlo od začátku vlády nové administrativy k 56 tisícům případů zadržení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mohutný požár zachvátil trajekt u Indonésie, ukazuje video. Na palubě bylo 280 lidí