reklama

Většina samoživitelů nedosáhla na příspěvek, důvod neznají. Polovina je zadlužená

Nemají na zaplacení hypoték a nákup pomůcek dětem do školy. V květnu na konci koronakrize byla zadlužená třetina samoživitelů, v srpnu už je to prý polovina. Vyplývá to z ankety Klubu svobodných matek, které se zúčastnilo přes 1 500 lidí. Ministerstvo práce a sociálních věcí od března nabízí mimořádnou okamžitou pomoc. Podle ankety ale část samoživitelek neuspěla s žádostí.

reklama

„Výdaje jsou prostě vysoké a situace je těžká. Loni jsem měla možnost sem tam pohlídat pejska nebo pomoct s výcvikem. Letos tato možnost odpadla, protože veškeré akce jsou zrušené a lidi na dovolenou nejezdí, takže o hlídání zájem není,“ popsala samoživitelka Martina Vokrouhlíková.

K tématu

Během koronavirové krize se dostalo do finančních problémů mnoho samoživitelů. Často jsou jejich jedinými příjmy mateřská a alimenty, ze kterých platí hypotéku a živí děti – v případě Martiny dvě.

„Vzrostla nám míra zadlužení. V květnu se ta zadluženost týkala jedné třetiny, zatímco nyní v srpnu je zadlužená jedna polovina samoživitelů, což pokládám za velmi alarmující,“ prohlásila mluvčí Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Ještě před půl rokem muselo s částkou do 10 tisíc vyjít 16 procent samotných rodičů s dětmi. Teď je jich podle ankety Klubu svobodných matek 29 procent. „V zimě jsem tu měla pány na kotel, který už drží zuby nehty, a pokud by nám letos vypověděl službu, vůbec netuším, jak budu tuto situaci řešit. Jsou to vysoké výdaje, na které se z mateřské našetřit nedá,“ doplnila samoživitelka.

K tématu

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí speciální dávku, která je určená samoživitelům. „Už v březnu jsme spustili mimořádnou okamžitou pomoc pro ty, kterým koronavirus naboural rozpočet a umí to prokázat i s tím, že si neumí pomoct vlastními silami,“ uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Podle výsledků ankety si o mimořádnou okamžitou pomoc požádalo 13 procent dotazovaných samoživitelů a samoživitelek. Víc než dvě třetiny z nich ale s žádostí neuspěly. Důvody úřad zamítnutým žadatelům nesděluje.

„Pro vznik nároku na dávku je nutné, aby žadatel splnil zákonem dané podmínky. V případě, že tomu tak není, Úřad práce nemůže v souladu s platnou legislativou dávku přiznat. Úřad vždy posuzuje každou žádost individuálně s ohledem na konkrétní situaci žadatele. Pokud klient nesouhlasí s rozhodnutím, může využít zákonné právo a proti rozhodnutí se odvolat,“ informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Téměř polovina dotázaných uvedla, že by sice peníze od státu potřebovala, ale o dávku ani nežádala. Maximální výše dávky mimořádné okamžité pomoci přitom může dosáhnout až 57 900 korun.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama