Přibývá samoživitelů s dluhy
Nemají na zaplacení hypoték a nákup pomůcek dětem do školy. V květnu na konci koronakrize byla zadlužená třetina samoživitelů, v srpnu už je to prý polovina. Vyplývá to z ankety Klubu svobodných matek, které se zúčastnilo přes 1 500 lidí. Ministerstvo práce a sociálních věcí od března nabízí mimořádnou okamžitou pomoc. Podle ankety ale část samoživitelek neuspěla s žádostí.
„Výdaje jsou prostě vysoké a situace je těžká. Loni jsem měla možnost sem tam pohlídat pejska nebo pomoct s výcvikem. Letos tato možnost odpadla, protože veškeré akce jsou zrušené a lidi na dovolenou nejezdí, takže o hlídání zájem není,“ popsala samoživitelka Martina Vokrouhlíková.
Samoživitelé nemají mnohdy ani na tábory pro děti. Pomáhá jim Klub svobodných matek
Krize zasáhla přímo nebo nepřímo každého, jednou z více ohrožených skupin jsou ale samoživitelé. Právě jim se snaží pomoci Klub svobodných matek, který jim zajišťuje finanční i materiální pomoc, nabízí právní poradnu nebo individuální sociální pomoc. Samoživitelé nemusí být ale jen ženy, podotýká ředitelka klubu Dana Pavlousková.
Během koronavirové krize se dostalo do finančních problémů mnoho samoživitelů. Často jsou jejich jedinými příjmy mateřská a alimenty, ze kterých platí hypotéku a živí děti – v případě Martiny dvě.
„Vzrostla nám míra zadlužení. V květnu se ta zadluženost týkala jedné třetiny, zatímco nyní v srpnu je zadlužená jedna polovina samoživitelů, což pokládám za velmi alarmující,“ prohlásila mluvčí Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.
Ještě před půl rokem muselo s částkou do 10 tisíc vyjít 16 procent samotných rodičů s dětmi. Teď je jich podle ankety Klubu svobodných matek 29 procent. „V zimě jsem tu měla pány na kotel, který už drží zuby nehty, a pokud by nám letos vypověděl službu, vůbec netuším, jak budu tuto situaci řešit. Jsou to vysoké výdaje, na které se z mateřské našetřit nedá,“ doplnila samoživitelka.
Peníze nám chybí. Jsme za socky, krize to ještě zhoršila, říká samoživitelka
„Šetříme na úkor celé rodiny.“ Tak začíná vyprávění samoživitelky Pavly P., která už šest let nedostává od bývalého partnera soudem stanovené alimenty. Koronavirová krize jí celou situaci ještě ztížila. „Jsme v podstatě za socky,“ přiznává.
Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí speciální dávku, která je určená samoživitelům. „Už v březnu jsme spustili mimořádnou okamžitou pomoc pro ty, kterým koronavirus naboural rozpočet a umí to prokázat i s tím, že si neumí pomoct vlastními silami,“ uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Podle výsledků ankety si o mimořádnou okamžitou pomoc požádalo 13 procent dotazovaných samoživitelů a samoživitelek. Víc než dvě třetiny z nich ale s žádostí neuspěly. Důvody úřad zamítnutým žadatelům nesděluje.
„Pro vznik nároku na dávku je nutné, aby žadatel splnil zákonem dané podmínky. V případě, že tomu tak není, Úřad práce nemůže v souladu s platnou legislativou dávku přiznat. Úřad vždy posuzuje každou žádost individuálně s ohledem na konkrétní situaci žadatele. Pokud klient nesouhlasí s rozhodnutím, může využít zákonné právo a proti rozhodnutí se odvolat,“ informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
Téměř polovina dotázaných uvedla, že by sice peníze od státu potřebovala, ale o dávku ani nežádala. Maximální výše dávky mimořádné okamžité pomoci přitom může dosáhnout až 57 900 korun.