Špatný rok pro Meghan, Kanye Westa nebo Donalda Trumpa. Narcisové letos tratili

Co má společného rapper Kanye West s Elonem Muskem, Donaldem Trumpem či vévodkyní Meghan? Podle webu Politico jsou to všichni neuvěřitelní narcisové, kteří „používají ego jako palivo“, mají rádi sami sebe a touží po pozornosti. Tento rok byl však pro ně kritický jak v otázce majetku, tak popularity.

Podle webu Politico byl rok 2022 pro narcisy kritický. Řada z nich letos zaznamenala propady majetku, osobní pády nebo zkrátka to, že jich měla veřejnost plné zuby. „Myslím, že právě teď z toho lidé začínají být nemocní,“ uvedl pro vlivný bruselský web profesor politologie John P. Harden.

Kdo je ale vlastně narcis? Podle Hardena může být narcismus klinická diagnóza. Ovšem výše zmíněné osobnosti nazývá „grandiózními narcisy“. Takoví lidé věří, že jsou absolutně nejlepší v tom, co dělají. A jako příklad web uvádí prince Harryho a jeho ženu Meghan. Ti v roce 2020 odešli z královské rodiny, aby žili „normální život“. Nicméně rok na to proběhlo jejich senzační vystoupení u Oprah a letos v prosinci měla na Netflixu premiéru dokumentární série o jejich vztahu.

Vévodové ze Sussexu jsou ale kromě dohadů se svou rodinou poměrně neškodní. Nejhorším narcisem je podle Politica Kanye West. Americký rapper má neustálou potřebu na sebe upozorňovat. Známé jsou třeba jeho výbuchy během různých galavečerů či antisemitské komentáře. Kvůli nim také přišel o lukrativní smlouvu se sportovní značkou Adidas.

Trumpův rok hrůzy

Narcisem je pak podle webu také podnikatel Elon Musk, který čerstvě přišel o post nejbohatšího muže planety. Musk založil vesmírnou společnost SpaceX či automobilku Tesla. Naposledy o sobě dal vědět, když koupil sociální síť Twitter a začal propouštět zaměstnance. „Je úžasné, jak na jednu stranu můžete být jedním z nejmocnějších lidí na Zemi a na tu druhou po pozornosti prahnoucím nástrojem,“ napsal britský komentátor Shaun Keaveny.

Mezi výčtem světových narcisů nesmí chybět ani americký exprezident Donald Trump. Ten nasadil narcismu letos korunu, když vyprodal unikátní sběratelské karty, na kterých byl vyobrazen jako superhrdina.

Jinak to pro něj ale byl rok plný průšvihů – od pokračujícího vyšetřování útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021 přes vyšetřování jeho společnosti newyorkskou generální prokuraturou po zátah ministerstva spravedlnosti v jeho floridském sídle Mar-a-Lago kvůli krádeži utajovaných dokumentů.

Nejhorší ranou pro něj ale byly bezesporu výsledky tzv. midterms. Během voleb do Kongresu se na podzim neodehrála očekávaná republikánská tsunami a Trumpem podpoření kandidáti téměř do jednoho pohořeli. A tak mají lidé, kteří se jen vezli na jeho vlně popularity, konečně důvod ho ignorovat, což Trump nesnáší ze všeho nejvíc.

Podle profesora Hardena narcisové potřebují neustále hledat novou a novou pozornost, byť je to pro ně často destruktivní. Je to zkrátka součástí jejich povahy. „Mají tuto hyperaktivitu, neustálou potřebu něco dělat,“ vysvětlil. Vždy přitáhnou pozornost, ta pak ale klesne, takže se to snaží udělat znova.

Tagy: