Vězeň jako terorista vyhrožoval otrávením vody. Soud mu pobyt za mřížemi prodloužil

Marek V. u soudu

Vězeň vyhrožoval otrávením vody

Úhrnný trest pět let vězení vyměřil v úterý Krajský soud v Plzni osmatřicetiletému Marku Vadelovi za vyhrožování teroristickým trestným činem a za šíření poplašné zprávy. Podle soudu loni v srpnu, když si odpykával trest v plzeňské věznici, napsal a rozeslal několik dopisů na ministerstvo spravedlnosti, na kriminální policii a médiím. V dopise ministerstvu požadoval propuštění některých vězňů z věznic, víc než deset milionů korun a automobil. V opačném případě hrozil otrávením pitné vody v šesti blíže neurčených městech.

Jedenáctkrát soudně trestaný Vadel je nyní počtvrté ve výkonu trestu, který mu má vypršet v roce 2029. Za napsání výhružných dopisů mu hrozilo až 12 let vězení. Státní zástupce navrhoval čtyřletý trest. Vadel se k napsání i rozeslání dopisů přiznal a vyjádřil nad tím i lítost. Zároveň ale řekl, že se cítí nevinný. Dopisy prý psal ve velmi špatném psychickém stavu, protože se nemohl vídat se svým synem a také protože jeho ženu opakovaně napadal a bil její současný přítel. Také se cítil nespravedlivě odsouzen za mravnostní trestný čin při předchozím soudním procesu. Na nápad s otrávením pitné vody ve městech ho podle jeho slov přivedlo sledování seriálu Kobra 11. U soudu se domáhal vypracování nového psychiatrického posudku a požadoval zproštění obžaloby.

Vadel podle státního zástupce loni v srpnu napsal ve vězení dopisy, v nichž záměrně dělal pravopisné chyby a používal nesprávnou stylistiku, aby to vypadalo, že autorem je cizinec špatně ovládající češtinu. Chtěl tak vyvolat dojem, že dopisy psal člen teroristické skupiny Al vira, která vyznává islám v jeho násilné, extremistické a militantní podobě za užití teroristických útoků, stojí ve spisu. Podstatou jednoho dopisu bylo sdělení, že do určitého časového horizontu má stát propustit z českých věznic vězně, jejichž příjmení začínají písmeny A, L, V, I, R, tedy i počátečním písmenem jeho jména. Jeden dopis napsal i sám sobě a nechal ho u sebe na cele. V tomto dopise mu údajná teroristická skupina udělovala pokyny, jak má vyzvednout u kostela v Plzni peníze a vozit je po několika místech, než je předá. Pokud by neuposlechl, vyhrožovali domělí teroristé násilím na jeho rodině.

Tagy: