Vězení za krádež pěti housek. Muž doplatil na vyhlášení nouzového stavu

Housky

Za krádež pečiva do vězení

Muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva, poslal krajský soud v úterý za krádež na 1,5 roku do vězení. Kvůli nouzovému stavu v době spáchání krádeže mu hrozilo až osm let nepodmíněně.

Pětadvacetiletý Lukáš Kalina podle obžaloby ukradl pečivo 2. dubna, šlo o pět pizza bulek a jeden kus stál 12 korun a 50 haléřů. Pečivo vložil do tašky a prošel bez zaplacení pokladnou, poté jej zadržela ostraha.

Kradl, protože měl hlad, říká obhájkyně

Muž žije na ulici, ke krádeži se přiznal. V minulosti byl za obdobný trestný čin třikrát souzený a v době spáchání nového trestného činu byl v podmínce. Brněnský městský soud jej za krádež pečiva poslal na začátku května do vězení na dva roky. Proti rozsudku podal odvolání.

„Trest byl nepřiměřeně přísný. Můj klient nekradl roušky ani dezinfekci, měl hlad, jednal z existenčních důvodů,“ uvedla jeho obhájkyně Petra Žilková. Poukázala i na to, že muž má diagnostikovanou schizofrenii. Navrhovala zastavení trestního řízení či ochrannou léčbu.

Bude se více krást? Hranice mezi přestupkem a trestným činem by se mohla zvýšit

Hranice mezi přestupkem a trestným činem by se mohla zvýšit. Třeba krádež by se jako trestný čin měla nově posuzovat až od škody 10 tisíc korun. Dnes je to 5 tisíc. Souhlas k tomu dala Sněmovna v rámci vládní novely trestního zákoníku. Ta také rozšiřuje možnosti využívání „dohody o vině a trestu“ – výrazně by se tak zjednodušilo celé trestní řízení – odpadla by totiž povinnost složitého vyšetřování, dokazování a dlouhého projednávání u soudu.

Odvolací krajský soud jí dal částečně za pravdu. Podle předsedkyně soudního senátu Markéty Jirsové nebylo pochyb o tom, že muž trestný čin spáchal, trest ale šlo uložit pod hranicí zákonné sazby. Senát se podle ní mohl ztotožnit s tvrzením obhajoby, že muž kradl pouze pečivo, ne věci, které by se týkaly vyhlášení nouzového stavu. Rozsudek je pravomocný.

Vyšší sazby za činy spáchané po vyhlášení nouzového stavu

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) už v březnu upozornilo, že vyhlášení nouzového stavu má výrazné dopady v trestněprávní rovině, kdy lze u některých trestných činů použít přísnější trestní sazby. Podle NSZ se to týká několika trestných činů. Těmi jsou šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, krádež, zpronevěra, podvod, lichva a šíření poplašné zprávy. Posuzovány mohou být v přísnějším odstavci.

Pokud se například pachatel dopustí krádeže za obvyklého stavu, hrozí mu trest odnětí svobody až dva roky. Pokud se obdobného jednání dopustí v době vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu dva roky až osm let vězení.

Tagy: