Vězeňská služba mezi sebe láká propuštěné pošťáky. Zdroj: CNN Prima NEWS
Kvůli rušení poštovních poboček přijde o práci mimo jiné mnoho listonošů. Nové místo by mohli najít třeba u vězeňské služby, finančně by si polepšili. Zatímco nástupní plat doručovatele činí kolem 23 tisíc hrubého, dozorce nebo vychovatel ve vězení si přijdou na mnohem víc.
Práce s trestanci ve srovnání s tou za přepážkou může vypadat náročněji. Vězeňská služba ale věří, že pošťáky naláká třeba na firemní benefity nebo kariérní růst. Na Borech v Plzni už koneckonců jedna bývalá pošťačka pracuje. „Dělá u nás vychovatelku a myslím, že je docela spokojená,“ uvedl ředitel věznice Drahoslav Červinka.
V plzeňském zařízení je aktuálně 58 volných pracovních míst, jde o pozice dozorce, strážného a vychovatele. Dozorce nebo strážný musí být zdravý a mít fyzické a psychické předpoklady. Vychovatelé zase vzdělání v pedagogickém oboru.
ČTĚTE TAKÉ: Pražský radní označil Vietnamce za rákosníky, sklidil bouři. Nejsem xenofob, omlouvá se
„Rozhodně bych neměnil. Každý den děláte něco jiného, není to monotónní,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z dozorců plzeňské věznice.
Paní Alena pracuje pro Českou poštu už mnoho let. Sama uvažovala, že by k vězeňské službě nastoupila. Práce za přepážkou má ale prý své výhody. „Nepracujeme ve státní svátek, většinou máme volno i o víkendech,“ uvedla.
Připouští ale, že by propuštěné zaměstnance pošty mohlo nalákat vyšší platové ohodnocení. Třeba listovní doručovatelé si vydělají kolem 23 tisíc hrubého, zatímco v plzeňské věznici nástupní plat pro dozorce nebo strážného aktuálně činí téměř 32 tisíc hrubého měsíčně. A vychovatelé si přijdou na necelých třicet tisíc.
Podle Červinky pohlaví zaměstnanců nehraje roli. „Máme tady i ženy, některé jsou velmi akční. Řekl bych, že se plně vyrovnají mužům,“ zmínil ředitel věznice.