I když je telefonování ve vězení značně omezené a vlastnictví mobilního telefonu přímo zakázané, odsouzení často volají například do rádií a objednávají si písničky na přání. Za porušení pravidel jim ale ve specifických případech hrozí i zpřísnění trestu.
Zkušenosti s telefonáty od vězňů má například Radio Spin. Před časem tam zavolal muž, který nejdříve upozorňoval, že se mu brzy vybije telefon. Pak si objednal písničku Kriminál od rappera, který si říká Refew. Když se ho moderátorka zeptala, pro koho je vybraná píseň určená, odpověděl následovně: „Pro všechny z Vinařic (věznice, pozn. red.). Od zloděje.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tresty za brutální rvačku na koupališti v Dubí neplatí. Kauza se vrací na začátek
Ze zmíněné nahrávky zatím není jasné, jestli muž volal přímo z cely, nebo jen pozdravil odsouzené. A co soudí programový ředitel Radia Spin Roman Blinka? „Je možné, že ten člověk fakt volal z vězení,“ uvedl. Vězni totiž prý do Radia Spin volají poměrně často.
„Poslední dobou mám pocit, že mi volají skoro jenom vězni. Většinou upozorňují, že mají (na telefonování) málo času. Někdy mi volají i jejich partnerky s tím, že na ně myslí a ať jsou brzy zpátky,“ řekla moderátorka Jasmin Jana Grünerová.
„Rádio vždycky fungovalo jako spojka mezi vězením a domácím prostředím. Je to vlastně komunikační prostředek, který říká: Jsme tady a budeme zpátky,“ doplnil ředitel Blinka.
Reportér CNN Prima NEWS kvůli „zloději z Vinařic“ oslovil také mluvčí Vězeňské služby ČR Markétu Prunerovou. „K zmíněné nahrávce se vyjadřovat nemůžu, protože neprošla žádným šetřením. Slyším ji poprvé. Lze ale říci, že uvězněné osoby mohou telefonovat dvacet minut denně na předem schválená čísla, těch může být maximálně pět,“ sdělila.
Pro vězně je ale zakázáno mít u sebe mobilního telefon. Kdyby ho odsouzení měli a snažili se z vězení například organizovat nějaký trestný čin, šlo by o maření výkonu úředního rozhodnutí, což může pobyt ve vězení protáhnout až o dva roky. Za hovor do rádia pak hrozí kázeňské postihy.