Poslanci sněmovního školského výboru si více než rok nejsou schopni zvolit svého předsedu. Křeslo náleží ODS. Ta do čela výboru už vloni prosazovala Martina Baxu, poslanci ho ale odmítli. Od té doby se nic nestalo.
Posty předsedů výboru náleží různým stranám podle zisků ve volbách a podle toho, jak se zákonodárci dohodnou na rozdělení funkcí. Předseda výboru má k běžnému poslaneckému platu navíc asi 33 tisíc korun.
Křeslo šéfa výboru pro vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu podle dohod připadá ODS. Původně v něm seděl Václav Klaus ml., když ho však vloni občanští demokraté vyloučili z partaje, Sněmovna ho ze školského výboru odvolala.
Následně chtěla ODS do čela školského výboru středoškolského pedagoga Martina Baxu. Poslanci ho ale šéfem vloni v dubnu nezvolili. Vyčítali mu kumulaci funkcí. Baxa je primátorem Plzně, krajský zastupitel, poslanec a předseda podvýboru pro kulturu. Baxa tehdy prohlásil, že hnutí ANO nedodržuje dohody a domluvené rozdělení funkcí.
Není to normální, říká Mihola
Výbor tak od loňského dubna řídí pověřený místopředseda Karel Rais z hnutí ANO. „Není to normální,“ řekl CNN Prima NEWS místopředseda školského výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL). Podle něj je špatně, že se situace neřeší.
Není to normální
„Dle dohod si tento post nárokuje ODS, ale nenabídli jiného kandidáta než poslance Baxu, který nebyl zvolen. Chybí vůle to řešit, věcně to ale na chod výboru nemá vliv. Program je realizován, pověřený místopředseda Rais výbor vede, zákony se projednávají. Předpokládám, že taková situace zůstane i nadále, i když by bylo na místě předsedu výboru zvolit,“ dodal Mihola.
Šéf ODS Petr Fiala patovou situaci vysvětluje tím, že vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM, která „má v záloze SPD“, drží většinu ve školském výboru. „Že není místo předsedy školského výboru obsazeno, je odpovědností vládní koalice, která volbu Martina Baxy soustavně bojkotuje,“ napsal CNN Prima NEWS Fiala.
Gazdík: Výbor to oslabuje
Vinu u hnutí ANO vidí i poslanec a člen výboru Petr Gazdík. „ANO se není schopno dohodnout s ODS a porušuje tím dohody všech stran o zastoupení ve výborech. Smutný příběh a neférové jednání. Výbor to určitě velmi oslabuje,“ tvrdí Gazdík.
Je to smutný příběh
Myslí si to i exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) „Je to smutný příběh. Ovlivňuje to bezpochyby sílu výboru. Myslím, že by měl být zvolen předseda,“ komentovala pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně výboru.
V čele by měl podle ní stanout buď Rais z ANO, nebo zástupce ODS, kterého navrhnou. „Dle sněmovních dohod patří post ODS. Pokud by to byl Rais, muselo by dojít ke změně sněmovní dohody. Myslím, že šéfové klubů ANO a ODS už dostali k dohodě dost prostoru,“ prohlásila Valachová.
To, že patová situace zůstane až do konce volebního období, si myslí i místopředsedkyně výboru Tereza Hyťhová (SPD). „Místo náleží ODS, ale pokud vím, nikoho jiného nenavrhla. Ale podle mě nevadí, že výbor nemá předsedu. Pan Rais ho řídí dobře,“ uvedla Hyťhová.
Vondráček bez reakce
ODS ale na Baxovi trvá. „Pokud chcete vědět, jak to bude do budoucna s předsedou školského výboru, musíte se obrátit na zástupce ANO. ODS nabízí v Martinu Baxovi na tuto pozici zkušeného odborníka a na jeho nominaci nebude nic měnit,“ zdůraznil Fiala.
Předseda Sněmovny z ANO Radek Vondráček na dotaz redakce CNN Prima NEWS, zda mu nevadí, že se v dolní komoře nedrží dohody o rozložení funkcí, neodpověděl.