reklama

VIDEO: Vlci v Českém ráji? Bylo by to dobře, říká CHKO

Český ráj jako budoucí revír vlčí smečky? Podle expertů je to pravděpodobně jen otázkou času. Nahrává tomu i nález mrtvé vlčice sražené autem u frekventované čtyřproudé silnice nedaleko Turnova.

reklama

Český ráj jako budoucí revír vlčí smečky? Podle expertů je to pravděpodobně jen otázkou času. Nahrává tomu i nález mrtvé vlčice sražené autem u frekventované čtyřproudé silnice nedaleko Turnova.

"Je to odhadem dvouleté zvíře a to je věk, kdy vlci migrují, hledají si nová teritoria," říká Jiří Klápště, vedoucí Správy CHKO Český ráj. Vlci už nedaleko Českého ráje žijí. Nedaleko ve smyslu vlčích vzdáleností - vlk běžně za den překoná vzdálenost padesát i sto kilometrů. Jedna z největších vlčích smeček v Česku má své teritorium v bývalém vojenském prostoru Ralsko a v okolí Máchova jezera. Každý rok se tam rodí nová mláďata a tedy i potenciální hledači nových teritorií - mnoho dospělých vlků se v jedné lokalitě navzájem nesnese. Navíc ve vlčích vzdálenostech opět nedaleko jsou i hranice s Německem a Polskem, kde se jim také velmi dobře daří.

Ochráncům přírody hodně napoví pitva a rozbor DNA, podle výsledků budou moci určit, jestli byla sražená vlčice domácí nebo odněkud zpoza hranic.

Podle vedoucího CHKO Český ráj usazení vlka v regionu komplikuje hustá síť silnic i vysoká návštěvnost turistů. "Jsou ale i lokality, kde je klid i dostatek spárkaté zvěře. Třeba okolí obory v Žehrově, tam bych si to uměl představit. Pokud by sem vlk přišel a reguloval stavy přemnožené zvěře, bylo by to jen dobře," tvrdí Jiří Klápště.

V Česku podle Agentury ochrany přírody a krajiny aktuálně žije asi sto kusů vlků. Tato šelma je stále považovaná za kriticky ohrožený druh a patří mezi nejpřísněji chráněné.

Libor Tampier

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama