CNN Prima News Vietnamci

Vietnamci

Výpis příspěvků ke štítku „Vietnamci“

Čeští Vietnamci vítají Nový rok zasvěcený Drakovi. V červených obálkách si darují peníze

Rok Draka začíná v pátek 9. února v 18 hodin večer, alespoň pro české Vietnamce. „V té době už je doma ve Vietnamu půlnoc,“ vysvětluje 33letý Hong Cuong Nguyen, provozovatel restaurace. V České republice žije sedm let, češtinu zvládá bravurně, za skutečný domov ovšem pořád považuje Vietnam. „Nový rok slavíme trochu méně než doma. Tam bychom na svátek uvařili deset jídel, tady jen pět,“ porovnává.

REPORTÁŽ: České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci

O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.

„Banáni“ v Česku: Večerky nepřevezmeme. Mnozí z nás už ani neumí pořádně vietnamsky

Zvenku žlutí, uvnitř bílí. Tak se popisuje druhá generace Vietnamců v České republice, která o sobě říká, že jsou „Banány“. Chodila do českých škol, učila se českým svátkům a v neposlední řadě nyní rozbíjí zažité stereotypy. „Mladí Vietnamci dávají dost jasně najevo, že večerky nepřevezmou. Mnozí dokonce neumí ani pořádně vietnamsky,“ popisuje Le Nhat Duc Anh z organizace Viet Up. Ta v sobotu odpoledne pořádá Banán Fest, který dovolí Čechům nahlédnout do vietnamské komunity i mentality „počeštělých“ Vietnamců.

Není komunista jako komunista. Vietnam se vyzbrojí americkými letouny, chce i české zbraně

Ještě před několika dekádami byli nepřáteli na život a na smrt. Nyní Vietnam a Spojené státy navazují nejužší spolupráci od dob studené války. Jihoasijská země se nechá Američany vyzbrojit upravenými víceúčelovými stíhačkami F-16 a jedná o nákupu dalších zbraní včetně českých. Důvod? Posilující vliv Číny, který znervózňuje nejen Vietnamce a Američany, ale všechny státy v tichomořském regionu. Pro USA je to impuls, aby se pokusily o vytvoření strategické aliance, jež by odradila Peking od „unáhlených kroků“, informují vietnamská média i agentura Reuters.

Dej mi kamelky, ťongu. Češi nás chválí za píli a pak nás sejmou tykáním, říkají Vietnamci

Je slovo „rákosník“ už za hranou? Pro některé Čechy příliš ne, protože mají poněkud pejorativní označení vietnamské menšiny za zažitou záležitost, na kterou si po několika dekádách zkrátka zvykli. Samotné Vietnamce ale podobná označení netěší, stejně jako časté tykání ze strany zákazníků. A to nedošlo na mnohem urážlivější výrazy, jako jsou „ťaman“, „čing-čong“ nebo „žluťas“. Vyzpovídali jsme několik zástupců vietnamské komunity – starších i mladších – aby se podělili o nejhorší případy česko-vietnamské komunikace.

Pražský radní označil Vietnamce za rákosníky, sklidil bouři. Nejsem xenofob, omlouvá se

Rákosník. Hanlivé označení zástupců vietnamské menšiny z úst radního Libora Vrkoče (Hnutí pro Prahu 11) způsobilo poprask nejen v řadách zastupitelů Prahy 11, ale také mezi lidmi na sociálních sítích. Opoziční politici z řad TOP 09, STAN a ANO se pokusili Vrkoče odvolat a požádat ho o veřejnou omluvu, nic z toho se ovšem nedostalo na program jednání. Proti radnímu pro dopravu se ostře postavili také někteří poslanci či zástupci Česko-vietnamské společnosti. Omluvu a vysvětlení nakonec Vrkoč zaslal redakci CNN Prima NEWS.

Volili bychom Pavla. Vypadá jako Ho Či Min, vtipkují Vietnamci. Jinak je klání o Hrad nezajímá

Co volby, to pokukování po hlasech početné vietnamské menšiny. Výjimkou nebude ani nadcházející klání o Pražský hrad. Někteří kandidáti už nyní oslovují Vietnamce – expremiér Andrej Babiš (ANO) se fotí s vietnamskými podnikateli, senátor Pavel Fischer má na webových stránkách zase letáky ve vietnamštině. Jejich snaha ale nejspíše nebude mít příliš velký efekt – řada Vietnamců nemá volební právo, případně je boj o post hlavy státu nijak zvlášť nezajímá. Dotázaní by ale dali hlas Petru Pavlovi, nicméně jen kvůli jeho vousům.

Vraha za spojence nechceme. Putin páchá válečné zločiny jako kdysi USA u nás, tvrdí Vietnamci

Vladimir Putin dělá prakticky to samé, co nám udělali Američané ve Vietnamu – pod pochybnou záminkou zaútočil na suverénní stát a páchá válečné zločiny. Nikdo nechce mít vraha za spojence, komentují rusko-ukrajinský konflikt Vietnamci žijící v Česku. Podle nich se režim v jejich domovině nyní snaží tvářit, že neví nic o vojenských debaklech ani o ruských masakrech civilního obyvatelstva, které připomínají vraždění vietnamských vesničanů americkými pěšáky v 60. letech. „V tomhle jsme trošku pokrytci,“ sdělil zklamaně jeden z vietnamských respondentů redakci CNN Prima NEWS.

Soudce Elischer dostal devět let vězení. Soud ho potrestal za úplatky a zneužití pravomoci

Pražský městský soud v pátek potrestal devíti lety vězení soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a nadržování. Obžaloba tvrdí, že soudce bral úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. Elischer to popírá. Rozhodnutí není pravomocné.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Ve Sněmovně chybí Vietnamec. Slováka a Japonce už máme, říká vietnamský influencer

V dolní komoře chybí člověk, který by hájil zájmy cizinců. Ti přitom přispívají do státní kasy a vyplňují díry na pracovním trhu, myslí si vietnamský podnikatel a influencer Tran Van Sang, který ve volbách kandiduje za Alianci pro budoucnost. Věří, že se jednoho dne do Poslanecké sněmovny dostane i Vietnamec. Třebaže ale volební možnosti v rámci komunity rostou, není stále dostatečně silná, uvedl pro CNN Prima NEWS.