CNN Prima News Vietnamci

Vietnamci

Výpis příspěvků ke štítku „Vietnamci“

Volili bychom Pavla. Vypadá jako Ho Či Min, vtipkují Vietnamci. Jinak je klání o Hrad nezajímá

23. prosince 2022 08:12

Co volby, to pokukování po hlasech početné vietnamské menšiny. Výjimkou nebude ani nadcházející klání o Pražský hrad. Někteří kandidáti už nyní oslovují Vietnamce – expremiér Andrej Babiš (ANO) se fotí s vietnamskými podnikateli, senátor Pavel Fischer má na webových stránkách zase letáky ve vietnamštině. Jejich snaha ale nejspíše nebude mít příliš velký efekt – řada Vietnamců nemá volební právo, případně je boj o post hlavy státu nijak zvlášť nezajímá. Dotázaní by ale dali hlas Petru Pavlovi, nicméně jen kvůli jeho vousům.

Vraha za spojence nechceme. Putin páchá válečné zločiny jako kdysi USA u nás, tvrdí Vietnamci

23. října 2022 18:19

Vladimir Putin dělá prakticky to samé, co nám udělali Američané ve Vietnamu – pod pochybnou záminkou zaútočil na suverénní stát a páchá válečné zločiny. Nikdo nechce mít vraha za spojence, komentují rusko-ukrajinský konflikt Vietnamci žijící v Česku. Podle nich se režim v jejich domovině nyní snaží tvářit, že neví nic o vojenských debaklech ani o ruských masakrech civilního obyvatelstva, které připomínají vraždění vietnamských vesničanů americkými pěšáky v 60. letech. „V tomhle jsme trošku pokrytci,“ sdělil zklamaně jeden z vietnamských respondentů redakci CNN Prima NEWS.

Čeští Vietnamci slaví rok Tygra. První den v novém roce nesmí plakat ani uklízet

1. února 2022 00:31

Vietnamský Nový rok letos připadá na 1. únor. „Dodržujeme celou řadu zvyků, například se nesmíme hádat ani plakat,“ vysvětluje 28letý Viet Cuong Nguyen, majitel vietnamského bistra v Ostravě. Příchod nového lunárního roku slaví kromě Vietnamců i Číňané, Korejci a další národy jihovýchodní Asie, letošní rok bude zasvěcen znamení Tygra.

Soudce Elischer dostal devět let vězení. Soud ho potrestal za úplatky a zneužití pravomoci

26. listopadu 2021 11:05

Pražský městský soud v pátek potrestal devíti lety vězení soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a nadržování. Obžaloba tvrdí, že soudce bral úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. Elischer to popírá. Rozhodnutí není pravomocné.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

24. října 2021 13:16

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Ve Sněmovně chybí Vietnamec. Slováka a Japonce už máme, říká vietnamský influencer

9. října 2021 09:41

V dolní komoře chybí člověk, který by hájil zájmy cizinců. Ti přitom přispívají do státní kasy a vyplňují díry na pracovním trhu, myslí si vietnamský podnikatel a influencer Tran Van Sang, který ve volbách kandiduje za Alianci pro budoucnost. Věří, že se jednoho dne do Poslanecké sněmovny dostane i Vietnamec. Třebaže ale volební možnosti v rámci komunity rostou, není stále dostatečně silná, uvedl pro CNN Prima NEWS.

Vietnamci na nevolitelných místech kandidátek? Odporná praxe, říká předseda komunity

30. září 2021 07:40

Je správné, že se politici snaží oslovit Vietnamce. Praxe politických stran, které často dají vietnamské kandidáty na nevolitelná místa, je ale odporná, řekl redakci CNN Prima NEWS čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Vietnamci s českým občanstvím by si podle něj měli založit vlastní hnutí nebo stranu, připomněl také jejich pomoc během povodní, pandemie i tornáda.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

23. září 2021 05:27

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Leová o „projektu miminko“ nebo přístupu vietnamské komunity ke koronaviru

2. března 2021 23:58

Vietnamci poslouchají autority, takže jakmile něco vláda zakáže, všichni to absolutně dodržují a nehledají skulinky, uvedla v pořadu Nový den CNN Prima NEWS jedna z nejvýraznějších příslušnic vietnamské komunity u nás, moderátorka televize Prima Monika Leová. Kromě koronavirové pandemie promluvila i o miminku, které s partnerem čeká, nebo o stěhování na venkov po letech strávených v Praze.

Českým Vietnamcům začal nový rok, ale neslaví. Nechtějí skončit s covidem v nemocnici

12. února 2021 07:02

Asijský rok buvola začal pro české Vietnamce ve čtvrtek 11. února v šest hodin večer, letos však novoroční svátky skoro neslaví. „V době koronaviru to ani nejde. Nechceme dopadnout jako Češi po Vánocích a zaplnit nemocnice,“ vysvětluje majitelka restaurace Saigon na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě. Ve Vietnamu přitom nemoci COVID-19 zatím podlehlo jen 35 lidí, což je přičítáno přísnému dodržování epidemiologických opatření. A podobně zodpovědní jsou i Vietnamci žijící v Česku.

V chladírenském kontejneru zemřelo 39 migrantů z Vietnamu. Soud rozdal vysoké tresty

22. ledna 2021 16:47
Aktualizováno

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP. Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpykat 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.