Vila Tugendhat se opět otevírá návštěvníkům. Kdy jsou první dostupné termíny?

Vila Tugendhat patří na seznam UNESCO.

Brněnská vila Tugendhat v úterý přivítá po vynucené pauze kvůli koronaviru první návštěvníky. Vstupenky si zájemci kupují přes internet, rezervační systém spustila památka 20. května. Vila prošla v minulosti rozsáhlými rekonstrukcemi. Podívejte, jak měnila svou tvář v průběhu let.

Vila Tugendhat v brněnských Černých polích získala jméno po svých prvních majitelích. Fritz a Greta Tugendhatovi si život v krásné vile podle svých představ moc dlouho neužili. Na konci třicátých let museli odejít do emigrace a většina z rodiny už se nikdy nevrátila. Z vysněného domu a Brna pár vyhnala blížící se hrozba války a fakt, co by je jako židy a podnikatele čekalo. Měli spolu čtyři děti, z toho dvě dcery, které vilu navštěvují dodnes.

UNESCO

Výjimečnost domu je už od prvního pohledu jasná a pochopitelné je i to, že se jedná o jedinou českou moderní stavbu v seznamu UNESCO a je snad nejhezčím funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Roheho. Tento brněnský unikát se stavěl necelé dva roky, přišel majitelé na pět milionů korun a pracovalo na něm 12 firem.

Dům uchvátil i díky vzdušnému zpracování zevnitř a skvělému interiéru. O ten se postaral i sám architekt vlastními kousky nábytku. Netypická je například stěna z makasaru v jídelně nebo onyxová stěna dělící místnosti, která byla dovezena až z Maroka.

Historii vily popisuje film Skleněný pokoj. Mapuje osud rodiny Tugendhatových. Štáb zde jako jeden z mála mohl autenticky natáčet. Souhlas rodiny ale zřejmě filmaři neměli. Dcera Daniela a její rodina tvrdí, že se autor Simon Mawer nezeptal, zda příběh může vůbec napsat.

Vila Tugendhat se v úterý po karanténě opět otevírá návštěvníkům. Jaká opatření budou prohlídky doprovázet, jak velký zájem o návštěvu vily je a kdy jsou první dostupné termíny? Odpovídala ředitelka vily Iveta Černá.

Tagy: