reklama

Virus zabíjí kapry v rybníku na Přeloučsku. Začal jeho nucený výlov

Pro ryby nebezpečný́ herpes virus se znovu objevil na Přeloučsku. V úterý ráno začal kvůli nákaze výlov Sopřečského rybníka, ve kterém se výskyt viru potvrdil. V oblasti jde už̌ o nekolikátý́ zasažený rybník během posledních dvou let. Tuny kaprů míří do kafilerie.

reklama

Nucený výlov začal v půl deváté ráno. Rybník s rozlohou 86 hektarů padl za oběť kapřímu herpes viru, který má původ u japonských okrasných KOI kaprů. Člověku nebezpečný není, ale pro kaprovité ryby je smrtící. Příznaky jsou rybářům známé.

K tématu

„Je to nekróza žaber, je to taková flekatost, na žábrách je bílý povlak a ryby jsou malátné, pohybují se hodně blízko při okraji, nereagují. Odhadovaná váha výlovku je zhruba 90 tun, tady u sopřečského rybníka, a je to samozřejmě pro nás velice nepříjemná záležitost, protože se jedná o tržní ryby,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Adolf Vondrka z Rybničního hospodářství Lázně Bohdaneč.

Kapři jsou určeni pro vánoční trh, na ten český ale výpadek nebude mít vliv. Jde o menší, zhruba dvoukilové kusy, které se prodávají do Polska nebo třeba Bavorska. Celou rybniční osádku v Sopřeči ale teď musejí hospodáři bez výjimek zlikvidovat s pomocí specializované firmy. Do vody na korbě se napouští oxid uhličitý, který vytlačuje kyslík. Ryby to v podstatě uspí a náklad se potom odváží do kafilerie.

Nákaza se na Přeloučsku objevila už potřetí

„Pojede tam, kam jsme nikdy nechtěli. Takže bohužel. Takže je to vlastně teď smutné vybírání ryb ze sítě, brakování, třídění a nakládání,“ dodal porybný Miroslav Středa. Během posledních dvou let se nákaza opakovaně objevovala v hospodářských vodách přeloučských rybářů.

K tématu

Například už v roce 2018 zasáhla rybník Buňkov a další přilehlé rybníky. Nákaza se navíc v dalším roce opakovala. Tady v sopřečském rybníku je ale poprvé. „Byl to velký šok, protože to znamená, že k nákaze muselo dojít pravděpodobně buď vodním ptactvem, nebo ještě teoretická možnost je přenos přímo s vodou. V průběhu května, června byly velké povodně, teklo v Labi hodně vody a možná virus mohl přijít právě při velké vodě,“ doplnil k možnému původu nákazy Vondrka.

Pro rybniční hospodáře je naštěstí připravena pomyslná záchranná kotva v podobě finanční kompenzace od státu. Až sečtou škody, nezaviněnou ztrátu jim uhradí. Aby virus odstranili, budou muset vypuštěný rybník kompletně vyvápnit.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama