Víte, jak správně rozbít okno u auta? Někdy se to může hodit nejen zlodějům

Rozbít okno u auta je často jedinou cestou, jak rychle zabránit bezprostředně hrozícímu nebezpečí nebo si poradit například s uzamčenými klíči uvnitř. Typickým případem, kdy okna rozbíjí třetí osoby nebo policie, je snaha zachránit psa nebo dítě umírající horkem v zavřeném autě na slunci nebo při dopravní nehodě. Jak na věc?

Rozbít sklo? To přece nemůže být problém, prostě do něj něčím bacím a bude, že? V nejednom akčním filmu můžete obvykle vidět i hlavního hrdinu, který to provádí holou pěstí. V praxi je ale rozbití automobilového okna tak trochu loterie – někdy se vám to podaří hned, ale často až po desítce pokusů. V této oblasti fungují Murphyho zákony dokonale – někdy stačí drobný kamínek vyražený zpod kol náklaďáku, aby se čelní sklo rozpadlo na kusy, a jindy, když jde o vteřiny, jsou všechny pokusy marné.

Vyberte si správný nástroj

V prvé řadě budete potřebovat vhodný nástroj – s holýma rukama nebo nohou pravděpodobně neuspějete. Kámen nebo cihla nalezená u silnice je lepší než nic, ale pořád to není ono. Prkno nebo hůl také pravděpodobně nebudou optimálně fungovat. Nejlepší jsou specializované vyprošťovací nástroje, ale pokud nic takového po ruce nemáte, účinné jsou i malé špičaté předměty z tvrdého materiálu. Mezi improvizovaným nářadím dostupným v každém autě dobře fungují například klíče na kola, hasicí přístroje a šroubovací tažné háky, tedy předměty patřičné hmotnosti a tvrdosti.

Než se pustíte do rozbíjení skla, dbejte na svou bezpečnost – minimálně to chce chránit ruku, ve které držíte nástroj, kterým budete sklo rozbíjet. Nouzově lze použít mikinu, hadr nebo tričko. Ty ochrání kůži před velmi ostrými střepinami i v případě, že sklo povolí rychle a ruka zajede nekontrolovatelně dovnitř spolu s nástrojem.

Ne do středu

Člověk si podvědomě představuje, že optimální variantou je praštit zhruba do středu okna, není to ale ten nejefektivnější přístup. Použijte svou fantazii k nakreslení virtuálních diagonálních čar na skle a trefte bod na jedné z těchto čar blíže okraji. Pokud máte specializovaný rozbíječ skla, např. kladivo, záchranářský nůž s rozbíječem skla, nemusíte vynakládat velkou sílu – stačí přiložit ostrý hrot na správný bod skla a silněji přitlačit. Pokud musíte udeřit, udělejte to spíše ve formě krátkého impulsu než silného, ​​nekontrolovaného švihu – čím tvrdší úder, tím více ostrých kousků skla spadne do kabiny a na vás.

Pokud potřebujete vystoupit ze zamčeného auta

Bohužel k takovým situacím dochází, například když auto z jakéhokoliv důvodu sjede ze silnice a spadne do vody – přestanou fungovat elektrická okna, centrální zámky a tlak vody je tak velký, že nejdou otevřít dveře. Do kufru není přístup a trik z mnoha filmů, tedy rozbití okna nohama, nefunguje.

Chce to něco těžkého, Mohou to být hodinky (pokud mají pevné, kovové pouzdro), svítilna nebo klíče od bytu. Jedním z triků vychvalovaných v mnoha průvodcích je sundat opěrku hlavy a použít její ostré oblouky (ty, které zasahují do sedadla) – akorát v mnoha autech jsou buď příliš zaoblené, opěrka se sundává obtížně, nebo se dokonce oddělat nedá.

Rozbít správné okno

Pokud jste si zamkli klíče v autě, ale nejste v odlehlé oblasti, není sobotní noc a venku minus dvacet stupňů, je levnější a jednodušší než rozbití okna přivolání příslušné silniční asistence, která vám pomůže dostat se do auta, aniž by došlo ke zbytečnému poškození. Tato služba obvykle stojí kolem tisícovky nebo ji dokonce máte hrazenu v rámci pojistky auta.

Když okolnosti nejsou příznivé a sklo musíte rozbít, ale současně nejde o záchranu zdraví a života, je potřeba vybrat si okno, které je nejjednodušší a nejlevnější na výměnu – osvědčené je zejména sklo ve dveřích spolujezdce.

Proč zrovna pravá strana? Protože díky tomu bude moci auto normálně jezdit (sklo na sedadle řidiče po rozbití levého okna velmi ruší) a servisy jej mívají na skladě.

Tagy:
autonehoda auto vloupání zloděj kladivo dítě v autě rozbité sklo rozbité sklo u auta zabouchnuté klíče

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.