Je Česko připravené na útoky a katastrofy? Chybí kryty. Podívejte se, kde máte ten nejbližší

Víte, kde je nejbližší kryt a jakou má kapacitu?

Ruská agrese na Ukrajině přinesla otázku, jestli má Česko dostatek veřejných krytů. Do těch stávajících by se vešla pouhá tři procenta občanů. Po celé zemi je asi šest tisíc krytů, přesto je jejich kapacita velmi omezená. Některé z nich navíc nejsou funkční. Do konce roku má být hotová inventura možných improvizovaných krytů, kam patří například podzemní garáže.

Protiatomové kryty se v České republice stavěly zejména v době studené války. Od té doby se většina z nich nerekonstruovala, a jsou tak v žalostném stavu. Jejich reálný počet je proto mnohem menší. Pro občany je k dispozici například velký kryt pod pražským Vítkovem. Po dobu 72 hodin se v něm může schovat 1 200 lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Airbusová „Kunda“ zatím nepřiletí. Čeká se i na Püssi, letadla airBaltic jsou dosud bez polepů

Výstavba krytů – například po vzoru Finska – by každopádně byla poměrně drahá záležitost.

Kam se schovat a co dělat v případě napadení či živelné katastrofy najdou lidé na internetových stránkách hasičů. Rozlišují se tam úkryty pro případ radiační havárie, úniku nebezpečné chemické látky, vojenského ohrožení nebo vichřice a tornáda.

Dále stránky mapují výskyt stálých a improvizovaných krytů. Každý občan Česka si na webu může najít, kde se nachází nejbližší kryt. „Stálé úkryty jsou tvořeny trvalými ochrannými prostory v podzemní části staveb nebo jde o stavbu samostatně stojící. Většina stálých úkrytů, které máme v dnešní době k dispozici, byla budována v 50. až 80. letech minulého století,“ uvádějí hasiči.

Do konce roku má být hotová inventura všech možných improvizovaných úkrytů.

Nejvíce krytů se nachází v Praze. Jejich celková kapacita činí asi 130 tisíc lidí. Hlavní město na svých webových stránkách eviduje všechny, přičemž si je můžete roztřídit podle kapacity (do 150 a nad 150 lidí). Dále mapuje výskyt všech sirén nebo vstupů do metra.

Evropskou špičkou v krytech jsou Švýcarsko a Finsko. Při každé výstavbě nového domu se na ně pamatuje a budova má k dispozici samostatný kryt.

Jak postupovat při spuštění sirény?

Správný postup v případě, že zazní poplašné sirény, ale podle hasičů není zbrklý úprk do nejbližšího krytu. Důležité je najít úkryt v nejbližší budově, popřípadě se připravit ve svém vlastním příbytku. Lidé by měli například zavřít či zalepit okna a dveře, popřípadě se ukrýt ve sklepě či naopak ve vyšších patrech.

Kompletní návod pro případ zaznění poplašné sirény najdete rovněž na webu hasičů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí

Tagy: