Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.
„Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března,“ uvedl Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že opatření podle pandemického zákona v současné epidemické situaci nestačí.
Nouzový stav v Česku platí od 5. října loňského roku. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.
Úřad vlády v tiskové zprávě napsal, že vzhledem k velmi nepříznivé epidemické situaci zastává vláda názor, že současnou krizi není možné vyřešit pouze za pomoci pandemického zákona. „Nedává totiž ministerstvu zdravotnictví kompetence vyhlásit dostatečně účinná opatření směřující především k omezení mobility občanů či možnost ukládat pracovní povinnost například pro pomoc přetíženým nemocnicím,“ uvedla Strakova akademie.
Vláda je přesvědčena o tom, že důvody pro trvání nouzového stavu v ČR nadále trvají. „Epidemický vývoj v zemi se nelepší, naopak se zhoršil kvůli rychlému šíření britské mutace viru a přibývá jak nově nakažených, tak i závažných případů, což vede k zahlcení českých nemocnic,“ zdůvodnil žádost kabinet.
Fakt, že vláda chce prodloužit nouzový stav, který Sněmovna odmítla, zkritizovala část opozice. „Jednoznačně dáváme přednost vyhlášení nového nouzového stavu vládou s kvalitním zdůvodněním, tak aby bylo minimalizováno riziko, že jej Ústavní soud lidově řečeno shodí,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.
Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky musí právní kutilství vlády skončit. Lidovci podle něj jednoznačně prosazují, aby vláda vyhlásila stav nouze na 30 dnů a řádně jej zdůvodnila. „Současný diskutabilní stav nouze, napadený žalobami, ať Sněmovna neprodlužuje!“ napsal. Stejný názor má i jeho předchůdce ve funkci Marek Výborný. „I v této katastrofální situaci je třeba ctít právo. Vyhlaste nový a dobře zdůvodněný nouzový stav. Nechtějte prodlužovat stávající, aktuálně již zrušený a ústavně značně pochybný. To je správný postup,“ apeloval na svém twitterovém účtu.
Vyzývám vládu @strakovka: i v této katastrofální situaci je třeba ctít právo. Vyhlaste nový a dobře zdůvodněný nouzový stav. Nechtějte prodlužovat stávající, aktuálně již zrušený a ústavně značně pochybný. To je správný postup!
— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 24, 2021
Pandemický zákon nestačí, řekl Babiš
Babiš po středečním ranním jednání vlády žádost kabinetu o prodloužení nouzového stavu avizoval. Opatření navázaná na pandemický zákon, který ve středu vrátil Senát do Sněmovny, by podle něj nyní nebyla dostatečná. O vládních záměrech ve středu odpoledne jednali ministři s opozičními stranami. Podle opozičních uskupení kabinet slíbil do čtvrtka předložit plánovaná opatření s řádným odůvodněním.