Prodloužení nouzového stavu? Zatím to vypadá, že vláda dostatečnou podporu nenajde
Vláda bude ve čtvrtek žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Zatím se zdá, že podporu nenajde. To by ale nejspíš neznamenalo otevření restaurací nebo služeb. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) totiž připustil, že by vláda okamžitě po skončení nouzového stavu mohla vyhlásit nový. Takový krok by ale byl podle některých ústavních právníků nezákonný.
Prodlužování stavu nouze musí schválit většina Sněmovny. Pokud ale skončí, může vláda vyhlásit nový, a to bez souhlasu poslanců. Podle Jana Hamáčka by to mohlo být krajní řešení. „Když se řítíte do zdi, tak asi vyzkoušíte všechno, abyste do té zdi nenarazili. Pořád lepší čelit následkům, než umřít,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci na dotaz, zda by nešlo o obcházení Ústavy.
Případné vyhlášení nového nouzového stavu hodnotí odborníci na ústavní právo různě. Podle některých má kabinet udělat vše pro ochranu zdraví a života obyvatel, podle jiných jde o jasné obcházení zákona.
„Bylo by to obcházení té konstrukce ústavního zákona a bezpečnosti, kdyby vláda s odstupem jednoho nebo dvou dní, aniž by se na té krizové situaci něco změnilo, Sněmovnu obešla a nouzový stav znovu vyhlásila,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Kysela.
Nouzový stav je ale podle jiného ústavního právníka Jana Kudrny potřeba. „Jestliže vidím, že v České republice je například dvojnásobně vyšší počet nově denně nakažených než v 8x větším Německu a že nemocnice jsou přeplněné, tak si myslím, že důvody k zavedení tady jsou,“ dodal Kudrna.
Jan Hamáček a Andrej Babiš se radí na tiskové konferenci vlády při jarní první vlně koronaviru Zdroj: ČTK
Ani premiér dnes nevyloučil variantu s novým nouzovým stavem, který by mohl platit hned od pondělí 15. února. Důležitý ale prý bude názor odborníků z vlády a ministerstev. Jinak ale Babiš apeloval na opozici, aby vládní návrh podpořila. „Pokud někdo neschválí nouzový stav, tak bude přímo odpovědný za smrt našich spoluobčanů,“ varoval Babiš.