Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) je opět v časovém presu. Tentokrát kvůli pandemickému zákonu, který má od neděle nahradit nouzový stav. Pokud by se norma nestihla vydat ve Sbírce zákonů, v neděli by teoreticky mohly otevřít všechny obchody nebo třeba kadeřnictví.
Na podobě pandemického zákona se shodla vláda s opozicí. Návrh schválila Sněmovna a putoval do horní parlamentní komory. Jenže senátoři našli v předloze legislativní chybu a ve středu zřejmě pandemický zákon vrátí do Sněmovny.
Senát chce upravit pandemický zákon. Hrozí, že neprojde před koncem nouzového stavu
Senát asi upraví pandemický zákon v návaznosti na pondělní verdikt Ústavního soudu, podle něhož musí být protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. Mezi senátory na tom panuje shoda, řekl novinářům pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat Sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.
Jenže vláda už nemá čas. Nouzový stav přestane platit v sobotu 27. února. Pokud do té doby nebude platný pandemický zákon, přestala by platit některá proticovidová nařízení. Například by mohly otevřít obchody nebo služby jako kadeřnictví či kosmetika.
Poslanci se tak pravděpodobně budou muset narychlo sejít v pátek na mimořádné schůzi a schválit opravenou verzi pandemického zákona. Tím to ale nekončí, návrh musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman a teprve potom může vyjít ve Sbírce zákonů.
„Pokud by Senát vrátil pandemický zákon, tak se dostáváme do velmi složité situace. Nouzový stav totiž platí nejdéle ale do 27. února. Takže bychom na pátek museli svolávat mimořádnou schůzi Sněmovny,“ řekl v pondělí večer po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.
Zeman snad zákon rychle podepíše, doufá Babiš
Premiér Babiš prohlásil, že pokud Senát opravdu pandemický zákon Sněmovně vrátí, a ta jej v pátek schválí, bude chtít přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby ho ještě v pátek podepsal. Babiš chce Zemana přesvědčit na schůzce ústavních činitelů k diplomacii, která začala na Hradě ve dvě odpoledne.
A o jakou chybu jde? Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou v zákoně špatně provázány paragrafy. „Pokud by Sněmovna rozhodla, že končí pandemický stav, v rámci kterého ministerstvo vyhlašuje opatření, tak by ta opatření automaticky nepřestala platit,“ vysvětloval Fiala. Podle něj by se snížila úroveň parlamentní kontroly.
Bez nouzového stavu či pandemického zákona vláda nemůže zakázat například prodej v kamenných obchodech a poskytování služeb. Přestal by platit také zákaz vycházení. Některá z dosavadních opatření by mohla vyhlásit hygiena, nadále by mohl platit například zákaz navštívit restaurace či hospody.