Ministr školství Robert Plaga (za ANO) odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení roušek při výuce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že je to jedna z možností, kterou při dalším zhoršování covidové epidemie zvažuje. Podle Plagy by se ale mělo v regionech s horší epidemickou situací spíše obnovit testování.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý oznámil, že ve středu vládě navrhne změnu protiepidemických opatření. Mezi nimi je také možnost nošení respirátorů, které by se nově vztahovalo na všechny vnitřní prostory. „Vrátili bychom se do situace na jaře, kdy byly respirátory povinné i v rámci pracovních kolektivů, kde teď tato povinnost není,“ uvedl Vojtěch.
Zda bude povinnost platit i ve školách při výuce, kde žáci a studenti ochranu dýchacích cest nosit nemusí, zatím jasné není. „Řešíme to s ministerstvem školství, ale finální stanovisko nemáme,“ prohlásil ministr zdravotnictví. „I ve školách jsou ohniska nákazy,“ připomněl.
Hlavní hygienička i vedení @ZdravkoOnline nás naposledy včera ubezpečovali, že mají situaci pod kontrolou a opakovaně odmítli testování ve školách v místech s vysokou incidencí. Jejich dnešní nápad na nošení roušek ve výuce pro všechny (i očkované) děti od 12 let zásadně odmítám.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 19, 2021
Proti prohlášení se ale ohradil ministr školství Robert Plaga (za ANO). „Hlavní hygienička i vedení ministerstva zdravotnictví nás naposledy včera ubezpečovali, že mají situaci pod kontrolou a opakovaně odmítli testování ve školách v místech s vysokou incidencí. Jejich dnešní nápad na nošení roušek ve výuce pro všechny (i očkované) děti od 12 let zásadně odmítám,“ reagoval na svém Twitteru Plaga.
Ministerstva se neshodnou
Ministerstva se neshodla ani na tom, jestli je, nebo není potřeba nakoupit dalších 1,6 milionu testů, které by umožnily další plošné testování ve všech školách. Podle dodavatele ministerstvo zdravotnictví neprodloužilo povolení pro uvedení testů na trh, díky němuž vyhrála firma předchozí veřejnou zakázku. Ta obsahovala opci na nákup dalších testů.
Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.
Původně ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že další tři kola testování podobně jako na začátku školního roku by se měla konat na konci října. Poté své stanovisko změnilo a v současné době se epidemiologové ministerstva domnívají, že není testování potřeba. Zářijové kolo ukázalo, že šíření nákazy ve školách se nezhoršovalo.
V současné době ale počty pozitivně testovaných výrazně stoupají. V pondělí přibylo přes 2 500 nových případů. Podle dat o prokázaných nákazách je incidence, tedy počet případů na 100 tisíc obyvatel daného věku, za poslední týden nejvyšší mezi dětmi ve věku 6 až 19 let, za týden se zvýšila zhruba o 80 procent. Proti celé populaci je incidence asi dvojnásobná, u dětí ve věku 12 až 15 let více než 2,5násobná. Z krajů je nejvyšší nemocnost dětí v Moravskoslezském a Jihočeském kraji a v Praze.
Lokální testování
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), která dříve byla poradním orgánem ministerstva, navrhuje, aby se testovalo ve školách lokálně v okresech, kde za týden přibylo více než 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Testovat by se podle odborníků měli ale jen žáci a studenti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce COVID-19.
Obdobně by se podle skupiny mělo postupovat i ve firmách, ale až při hodnotě 200 případů za týden na 100 tisíc obyvatel. Více než 100 případů je od pondělí i průměr celé ČR a také v okresech Louny v Ústeckém kraji, Strakonice a Český Krumlov v Jihočeském kraji, v okresech Blansko, Brno-město a Brno-venkov v Jihomoravském kraji, ve všech okresech Moravskoslezského kraje kromě Bruntálu, Olomouckého kromě Jeseníku, Plzeňského kraje vyjma Tachova, Středočeského kraje kromě Nymburka, Mladé Boleslavi a Kolína a v hlavním městě Praze. Více než 200 případů na 100 tisic obyvatel mají okresy Ostrava-město, Přerov, České Budějovice, Prachatice a těsně pod je Pelhřimov.