Stejně jako by vláda měla myslet na samoživitelky, neměla by zapomínat ani na samodůchodce, tedy ovdovělé seniory, kteří se musí spoléhat pouze na jeden důchod. Pro CNN Prima NEWS to v souvislosti s důchodovou reformou řekl bývalý premiér Jan Fischer. Neúspěšné kandidátce na prezidentku Danuši Nerudové zase chybí reforma třetího pilíře.
„U důchodců je jedna partie, na kterou se nedbá. To je to, čemu já říkám samodůchodci. Jako myslíme na samoživitelky, musíme dbát také na ně,“ komentoval penzijní reformu Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer: Vláda si pohněvala všechny. Nechápu, na co čekala, utahování šroubů je v pořádku
Takoví lidé mohou mít podle něj problém vyjít se svými financemi. „To jsou ti, kteří ovdoví, což se jednou logicky stane, někdo zůstane sám a pak je to problém. Některé náklady jako bydlení totiž zůstávají samozřejmě fixní, ty nesouvisí s tím, jestli v té domácnosti jsou jeden nebo dva. K sociální oblasti by proto bylo podle mě dobré prezentovat nějaký celistvý přístup,“ uvedl Fischer.
Podle něj Fialův kabinet také nezvládl dobře vykomunikovat snížení valorizací. „Vláda přece musela vědět, jak to vypadá se stavem důchodového účtu. Proč čekala tak dlouho, když už valorizace byla za dveřmi? Myslím si, že důchodci by lépe pochopili a skousli, kdyby šly informace konzistentně a postupně. Zkrátka dřív, kdyby se mohli na slova vlády spolehnout,“ vysvětlil bývalý premiér.
Chybí reforma třetího pilíře
Penzijní reformu uvítala bývalá předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. „Co se týká dnešní důchodové reformy, tak musím říct, že návrh podporuji. Obsahuje spoustu věcí, které připravila má komise. Pevně věřím, že na rozdíl od kabinetu Andreje Babiše, to bude posláno do Poslanecké sněmovny jako vládní návrh. Obsahuje to také opatření, která řeší udržitelnost. Je potřeba dát vládě velký kredit, že je důchodová reforma na světě a bude předložena jako vládní návrh,“ popsala ekonomka.
Vláda rozhodla o důchodech pozdě kvůli volbě prezidenta. Měla strach, řekla Nerudová
Pětikoalice prosadila zpomalení červnové valorizace důchodů pozdě, dovedu ale pochopit strach vlády z prezidentské volby. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Danuše Nerudová. Neúspěšná kandidátka na Hrad tak naznačila, že vláda oznámení omezení mimořádného růstu důchodů mohla odkládat účelově, aby pomohla některým uchazečům na post hlavy sátu, a naopak „uškodila“ expremiérovi Andreji Babišovi (ANO).
K současnému návrhu má však určité výhrady, které se týkají třetího pilíře. „Trochu mě mrzí, že pan ministr narazil stejně jako já na problém, že třetí pilíř nespadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí, ale pod zákon pro dohled nad kapitálovým trhem, tudíž pod ministerstvo financí,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS.
Třetí pilíř podle ní dává teoreticky možnost, jak si na důchod přivydělat například skrze investice.„Očekávala bych tedy, že pokud na jedné straně stát vysílá lidem signál, že státní důchody budou o trochu nižší, tak by na druhou stranu měl předkládat širokou paletu nástrojů skutečně atraktivních investičních produktů, prostřednictvím kterých by se mohli lidé zajišťovat či připojišťovat. Tak tomu teď není,“ popsala bývalá rektorka Mendelovy univerzity.
„Navržené změny jsou v třetím pilíři jen v oblasti udržitelnosti, ale žádné zásadní změny – které by například deregulovaly možnost, do čeho mohou penzijní fondy investovat, nebo by naopak zaváděly stropy na poplatky, které se platí za správu portfolií – jsem nečetla, že by byly součástí opatření,“ doplnila.
Válka ve Sněmovně
Změny v důchodovém systému ve čtvrtek posvětila po dlouhém jednání Poslanecká sněmovna. „Děláme kroky, které vedou ke stabilizaci, aby měly budoucí důchody důstojnou úroveň a hodnotu,“ řekl před poslanci ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Naopak opozice vládní změny cupovala.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová například pokládá předlohu za nesmyslnou a asociální. „Stěžejním a jediným cílem je snížení životní úrovně důchodců,“ řekla. Mnozí opoziční poslanci vinili kabinet z toho, že podle nich rozdmýchává mezigenerační konflikt.
„Je zde vláda, která s jistou zvrhlou dávkou škodolibosti štve děti proti rodičům a prarodičům,“ uvedla například Jana Pastuchová (ANO). Podle Jana Hrnčíře (SPD) kabinet vyhlásil důchodcům válku a úspory hledá všude kromě sebe.