reklama

Odvolávám, co jsem odvolal. Opozice kritizuje vládu za chaos s rouškami

Chaotické, zmatečné a ukazující neschopnost. Tak ve zkratce hodnotí opoziční lídři nynější názorové obraty týkající se opatření, která mají začít platit od 1. září. Podle opozice se v nich projevuje, že vláda nemá vůbec žádný plán a zkouší, co veřejnost vydrží.

reklama

„Pandemický semafor zpátky ve hře, vyplatilo se ozvat! Ministr Adam Vojtěch mění opatření, která v pondělí a ve středu s velkou slávou ohlašoval na tiskovkách. Ukazuje se, že vláda nemá žádný plán a nebyla schopna ani využít návrhy, které jsme jí naservírovali až pod nos,“ prohlásil šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska vláda neumí nic jiného než plošně omezovat, vyhrožovat a drakonicky trestat. „Jakou pokutu svým občanům zaplatí vláda sama za svoji neschopnost a chaos, kterému nás vystavuje? Vystavme jí účet u voleb,“ vyzval Kalousek na Twitteru.

Velmi kritický byl i předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala. „Andrej Babiš s Adamem Vojtěchem by si už konečně měli přestat dělat z lidí blázny. Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí,“ napsal Fiala na svém twitterovém účtu.

Bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný kritizuje především chaotické změny ze dne na den. „A co bude platit zítra? Zase pár vzkazů pro Andreje Babiše a všechno bude jinak? Tohle je vláda odborníků, nebo chaotiků? A kdo řídí radu vlády pro zdravotní rizika? Myslím, že Andrej Babiš,“ uvedl Výborný.

Podobně hovoří i předseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Vláda zmatku a chaosu pokračuje. Pravidla pro roušky se opět mění. Čekám, že tímhle tempem nám tu od zítřka zavedou jako úřední jazyk švédštinu a příští týden platíme zimbabwským dolarem. Ale nebojte, příští pátek to zase zruší,“ reagoval Rakušan a dodal, zda by se „nemohl stát zase řídit jako stát“, čímž narážel na Babišovo dlouholeté heslo „řídit stát jako firmu“.

Dle Vojtěcha panovala na opatřeních shoda

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil sérii opatření, která měla začít platit od 1. září. Dle nich se například měly znovu začít povinně nosit roušky ve školách či v MHD. Podle později zveřejněného nařízení bylo nutné mít od září zakrytá ústa a nos i v restauracích mimo dobu konzumace, v kadeřnictvích či v taxících.

Stejně tak byly roušky povinné i na školách. Podle původních pravidel by je nemusely mít děti ve třídách, na chodbách však ano. Podle výpočtů redakce CNN Prima NEWS by si školáci podle původního nařízení museli během jediného dne roušku minimálně desetkrát nasadit a desetkrát sundat.

Opatření ve středu večer kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Vůbec se mi to nelíbí. Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým nerozumím, tak to musíme probrat,“ uvedl premiér.

Po čtvrtečním jednání s Babišem pak Vojtěch oznámil změny v nařízení. Nově nebudou roušky od září povinné v restauracích, obchodech ani školách. Zajímavé však je, že Babiš na pondělním zasedání, kde se nošení roušek poprvé řešilo, byl. Podle Vojtěcha na původních pravidlech panovala obecná shoda.

Chaos kritizují i zástupci škol

Zástupci školských asociací oznámení ministra zdravotnictví, podle kterého se ve školách od 1. září nebudou muset plošně nosit roušky, uvítali. Rychlou změnu opatření ale označili za chaotickou. Školám ovšem podle nich potíže nezpůsobí.

„Já osobně to vítám, nevím, jak někteří kolegové, ale já si myslím, že pokud to mělo ve třídách nebýt a na chodbách být a v jídelně nebýt a podobně, tak to jednak pro malé děti bylo náročné a jednak možná i zbytečné,“ řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Dodala, že se jí nelíbí to, že se opatření rychle mění. „Je to zmatek,“ zhodnotila.

Podobně se vyjádřil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. „Je to chaotické, měnit během pár dnů, ale vítáme to,“ řekl. Pro školy to podle něj bude zjednodušení. Zároveň prý doufá, že kvůli nezavedení plošné povinnosti nošení roušek se po školách nebude vyžadovat zavedení jiných nových hygienických opatření.

Také podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je Vojtěchovo rozhodnutí pozitivní. Předchozí nařízení označil za přehnaně opatrná. Podle něj je ale jasné, že vše bude záležet na vývoji epidemické situace a ta se může rychle změnit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama