Opozice upozorňuje, že proočkování obyvatel České republiky bude jednou z nejnáročnějších logistických akcí v historii. Varuje, že vláda nepřipravila zásobování ani skladování pro vakcínu. CNN Prima NEWS se zároveň lídrů opozice zeptala, jestli se sami nechají očkovat.
„Chybí nám konkrétní očkovací plán, se kterým musí vláda přijít. V Německu už mají očkovací místa i místa pro skladování vakcín. Na jaře jsme si dokázali sami šít roušky, ale očkovat se sami nemůžeme,“ kritizoval vládu šéf ODS Petr Fiala a vyzval ji, aby představila konkrétní kroky.
„Nejsou připraveny zásobovací řetězce, není připraveno skladování. Je to největší logistická výzva, kterou jsme za 30 let měli. Ptám se, kdo bude očkovat v krajských nemocnicích? Kde jsou připravena očkovací centra?“ ptá se předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Kabinet kritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Velkým selháním vlády podle ní je, že Česko není na očkování dostatečně připravené. „Cesta k tomu cíli musí vést přes přípravu. Nejsou vyvraceny dezinformace a lži, které masírují občany a zanechávají po sobě obrovské škody. Očkování je jediná cesta k tomu, abychom se vrátili k normálnímu životu a zbavili se plošných opatření,“ prohlásila Pekarová.
Ona sama se očkovat nechá, přednost chce ale nejdřív dát rizikovým skupinám, například seniorům. „Nechám se očkovat, jakmile to půjde. Chtěla bych k tomu vyzvat všechny. Ale přednost by měly mít rizikové skupiny,“ uvedla Pekarová.
Bartoš: Nechat se očkovat je zodpovědné
Na očkování se chystá i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Jakmile bude pro ČR schválena vakcína, očkovat se nechám. Důvod je jasný. Při své práci se denně setkávám se spoustou lidí z celé naší země i zahraničí. Je třeba myslet na bezpečí a zdraví mého okolí. Považuji to za zodpovědný přístup,“ sdělil CNN Prima NEWS šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Vakcínu si nechá aplikovat i Rakušan. „Mám starší rodiče, za kterými nejezdím, abych je nevystavil riziku. S očkováním za nimi budu moct,“ vysvětlil. Jeho kolegyně z hnutí Věra Kovářová naopak s očkováním váhá kvůli svému zdraví. „Mám autoimunitní onemocnění, tak počkám, až se ukáže, jak to bude fungovat. Těm, kteří mohou a nemají onemocnění, očkování vřele doporučuji,“ konstatovala.
„Musíme jít příkladem. Očkování je cesta, jak do budoucna žít normálně. Věřím lékařům a věřím vědcům. Je potřeba uvažovat racionálně,“ uvedl šéf lidovců Marian Jurečka. „Na rozdíl od nejvyššího velitele ozbrojených sil se nebojím,“ řekl směrem k prezidentu Miloši Zemanovi, který už se nechal slyšet, že se bojí jehel.
Okamura: Vakcína není dostatečně vyzkoušená
Očkovat se nechá i Fiala. „Celosvětově se zdá, že očkování je ta cesta. Ale nepatřím k rizikovým skupinám a doufám, že plán bude takový, aby byli jako první očkovaní ti, kteří to potřebují. Věřím, že všichni lidé, kteří se chtějí nechat očkovat, budou mít tu možnost,“ komentoval Fiala.
Očkovat by se nechala i komunistická poslankyně Miloslava Vostrá. „Jakmile to bude možné, očkovat se nechám. Můj věk se blíží rizikové skupině. Pracovně jsme neustále mezi lidmi, takže ochránit sebe i lidi kolem sebe je důležité. Jsou ale profese, kde je to důležitější. Jakmile to bude možné, očkovat se nechám,“ uvedla.
Naopak očkovat se nechystá šéf SPD Tomio Okamura. „Nemám globálně nic proti očkování, ale toto je nevyzkoušená vakcína. Vedlejší účinky vakcín se obvykle testují deset let,“ prohlásil šéf SPD Tomio Okamura. Vláda by podle něj neměla perzekvovat občany, kteří se nechtějí očkovat. „Nejsem ani v ohrožené skupině,“ dodal Okamura.
Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek očekává, že očkování budou provázet stejné zmatky jako trasování. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s kritikou opozice nesouhlasí. „Je připraven tým, který bude koordinován panem premiérem. Je připravena logistika, personální zabezpečení, armáda. Připravuje se vše,“ prohlásil Havlíček.