Vláda před volbami slibovala, že nebude zvyšovat daně, teď ale otáčí. Pětikoalice začala s nepopulárními, i když zřejmě nutnými kroky, jako je třeba omezení valorizace penzí. Důvodem je absence jakýchkoliv dalších voleb v následujícím více než roce. Podle šéfredaktora Echa 24 Dalibora Balšínka a komentátora deníku Právo Thomase Kulidakise tak začala používat bič místo cukru. Shodli se na tom ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Poté, co dopadly prezidentské i lokální volby, vláda ztratila zájem o to, aby se zabývala hodnotovými otázkami, které občas byly až na hranici morálního kýče. Ukazuje se, že místo cukru používá stále více biče,“ kritizoval vládu za změnu Kulidakis.
K TÉMATU: Odchod do penze? Dnešní čtyřicátníci v 67, mladší lidé o rok později, vyplývá z dokumentů
Narážel tak na některé kroky pětikoalice, která před sněmovními volbami například slibovala, že nezvýší daně, teď však tuto možnost nevylučuje. Chystá se také schválit návrh novely, která omezí červnové valorizace penzí. „Vidíme rozdíl mezi předvolebními sliby a povolební realitou, nedá se to skrývat za eufemismy,“ pokračoval komentátor.
Vláda využívá volební pauzy
Jak připomněl Balšínek, pětikoalice má ve Sněmovně pohodlnou a nevídanou většinu. „Dlouho tu nebudou volby, asi rok a půl, proto (vláda) využívá toto období, aby zavedla reformy, které jsou nutné a nepopulární,“ komentoval.
Přesto by podle něj bylo dobré, aby vláda lépe všechny kroky vysvětlovala. „V zásadě nevíme, co vše vláda bude chtít udělat. Bude jednat o důchodech a valorizaci, musí především ušetřit na státních výdajích,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.
Vláda se chystá schválit návrh novely, která sníží červnovou valorizaci penzí na pondělním jednání. Průměrná starobní penze měla podle stávajícího zákona vzrůst kvůli inflaci od června v průměru o 1 770 korun. Návrh vládní novely počítá s růstem zhruba o tisíc korun nižším.